Mera srpstva uslov za bavljanje advokaturom?

Da bi neko postao advokat potrebno je da dokaže i da je dovoljno veliki Srbin. To pokazuje slučaj bivšeg tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, čiji je upis u imenik advokata doveden u pitanje jer posao tužioca "nije obavljao patriotski". 

Povodom zahteva Vladimira Vukčevića za upis u imenik advokata, član Upravnog odbora Advokatske komore Beograd Vladimir Petrović rekao je da je Vukčević radio selektivno i gonio isključivo Srbe, zbog čega u Komori postoji jedinstven stav da on nije dostojan kandidature. 

Ko odlučuje o podobnosti advokata

Prema pisanju medija, na jednoj od sednica Advokatske komore iznet je predlog da bi o dostojnosti Vukčevića da se bavi advokaturom trebalo da se izjasne Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, skupštinski Odbor za Kosovo i Metohiju i Dokumentacioni centar Veritas.

„Zamereno mi je da nisam dovoljno procesuirao ljude kada je reč o srpskim žrtvama. A naš princip je bio da nije važno koje su nacionalnosti žrtve ili okrivljeni, već da li ima dokaza ili ne. To je suština posla javnog tužioca“, naveo je Vukčević za Insajder.net.

Vukčević smatra i da je dovođenje u pitanje njegove podobnosti za bavljenje advokaturom osveta antihaškog lobija i da politička tela kao što su Kancelarija i skupštinski Odbor za KiM nemaju ni legitimitet ni kompetentnost da procenjuju njegovu dostojnost.

On je istakao i da se na čelu Odbora za KiM nalazi Milovan Drecun, kojim se Tužilaštvo za ratne zločine bavilo u predmetu Mediji, a povodom krivične prijave koju je podneo NUNS protiv novinara koji su tokom raspada SFRJ širili nacionalnu i versku mržnju.

“I pored svega toga, očekujem da ću biti primljen u Komoru, ali ne mogu da budem siguran, u ovoj zemlji ne možete biti ni u šta sigurni. Ja samo mogu da kažem da nemam nijedne mrlje u karijeri. Nisam nikada ni prekršajno odgovarao, a međunarodno sam nagrađen kao najbolji tužilac u regionu“, rekao je Vukčević.

Šoškić: Procena dostojnosti na osnovu opšteprihvaćenih društvenih normi

Slobodan Šoškić, predsednik Advokatske komore Beograda, kaže za Insajder.net da će o prijemu Vukčevića biti raspravljano tek nakon dostavljanja potpune dokumentacije.

Na pitanje da li je ocena nečijeg patriotizma uslov za bavljenje advokaturom, Šoškić kaže da to nije uslov, ali da svako ima pravo da podnese prigovor na nečiju prijavu.

On navodi i da se procena dostojnosti vrši na osnovu opšteprihvaćenih društvenih normi i da nije isključeno da o upisu Vukčevića bude traženo mišljenje Kancelarije za KiM i skupštinskog Odbora za KIM.

„Ako taj predlog podrži većina članova UO, tim institucijama ćemo i poslati zahteve“, rekao je Šoškić.

Odgovarajući na pitanje po kom osnovu je uopšte moguće da ta politička tela procenjuju da li je neko dostojan da bude advokat, Šoškić je objasnio da oni o tome ne mogu da odlučuju, ali mogu da dostave dokaze da li je neko radio profesionalno ili ne. Na osnovu tih dokaza Komora donosi odluku o nečijoj dostojnosti.

Milovan Drecun: Ko je uopšte Vukčević?

Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za KiM, kaže da pre no što do Odbora stigne zahtev od Advokatske komore ne želi da se izjašnjava da li Odbor ima nadležnost da procenjuje da li je neko profesionalno radio kao tužilac i samim tim da li je podoban za bavljanje advokaturom.

Foto: www.mc.rs / Vladimir Vukčević

„Morao bih prvo da vidim šta piše kako bi se izjasnio da li mi po Poslovniku možemo da se izjašnjavamo o tome“, rekao je Drecun odbijajući da pojasni kako i bez uvida u zahtev ne može da odgovori na pitanje da li Odbor može da ocenjuje dostojnost Vukčevića.
Drecun je postavio i pitanje zbog čega ga uopšte zovemo da priča o nekom čoveku koji hoće da bude advokat. „Ko je on kada mu vi dajate toliki značaj?“

Vladimir Vukčević je prvi tužilac Republike Srbije za ratne zločine. Ovu funkciju je obavljao od 2003. do 2015, kada je penzionisan.

Početkom ove godine, Tužilaštvo za ratne zločine je odustalo od predmeta Mediji, odnosno istrage protiv osumnjičenih da su učestvovali u ratnom huškanju posredstvom medija tokom devedesetih godina. Jedan od osumnjičenih u ovom predmetu bio je i Milovan Drecun.

Na pitanje Insajdera da li će u slučaju da Odbor dobije zahtev Advokatske komore i pristane da o tome da mišljenje on biti izuzet iz procesa glasanja zbog činjenice da se Tužilaštvo za ratne zločine bavilo njegovom odgovornošću u jednom predmetu, Drecun je rekao:

„Nisam ja bio ni u jednom predmetu. To što su neki pokušavali da zloupotrebe Tužilaštvo da se svete novinarima koji su razotkrivali zločine nad srpskim narodom u minulim ratovima ne znači da smo bili u nekom predmetu. Pamflet NUNS-a o ratnim huškačima me ne zanima. Ja sam predsednik Odbora, kako vi to zamišljate da ja ne glasam?“, rekao je Drecun.