Ministarstvo ne odgovara na pitanja kada je Lazarević predložen za predavača, kome i šta predaje

Ministarstvo odbrane Srbije na različita pitanja Insajdera sa razmakom od osam dana odgovorilo je sa gotovo istovetnim tekstom. Tema je u oba slučaja bilo predavanje osuđenog generala Vladimira Lazarevića na Vojnoj akademiji.

Vladimir Lazarević

Kada je ministar odbrane najavio da će Lazarević, osuđen pred Haškim tribunalom, biti predavač budućim oficirima pitali smo ko je i zašto to odlučio, kao i šta će Lazarević predavati.

Juče, kada je stigla vest da Lazarević već predaje na Vojnoj akademiji, pitali smo kada mu je upućen poziv da bude predavač, kome je predavao i šta je bila tema predavanja. S razmakom od osam dana Ministarstvo nam je poslalo gotovo identičan odgovor, ali to nije bio odgovor ni na jedno naše pitanje.

Tema prvih pitanja bilo je najavljeno predavanje osuđenog Vladimira Lazarevića na Vojnoj akademiji, a tražili smo ko je i zašto odlučio da penzionisani general Vladimir Lazarević, osuđen pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju predaje na Vojnoj akademiji budućim oficirima? I šta će penzionisani general Lazarević predavati budućim oficirima?

Na postavljena pitanja 18. oktobra dobili smo delimičan odgovor koji prenosimo u celosti.

„Poštovani, Ministarstvo odbrane smatra da bi sve istaknute starešine, učesnici ratova (građanskog rata, sukoba na KiM 1998. i NATO agresije 1999.) svoje znanje i iskustvo trebalo da prenesu akademcima.Vojna akademija će odlučiti ko će od starešina držati predavanja, a predlog će dati Ministarstvo odbrane i Generalštab Vojske Srbije. Starešine će biti predavači po pozivu i njihov angažman neće biti plaćen.“

Nakon što je objavljena vest da je Vladimir Lazarević na Vojnoj akademiji održao predavanje, Insajder pitao Ministarstvo odbrane kada je Vladimiru Lazareviću upućen poziv da održi predavanje na Akademiji i ko je o tome odlučio? Interesovala nas i je tema predavanja kao i kome je predavao. Na samom početku pisma naveli smo da pitanja postavljamo na osnovu odgovora koje smo dobili prošle nedelje.

Iako se radi o drugačijim pitanjima, iz Ministarstva odbrane stigao nam je istovetan odgovor kao i pre osam dana koji takođe prenosimo u celosti.

„Poštovana, Ministarstvo odbrane smatra da bi sve istaknute starešine, učesnici ratova (građanskog rata, sukoba na KiM 1998. i NATO agresije 1999.) svoje znanje i iskustvo trebalo da prenesu akademcima. Vojna akademija odlučuje ko će od starešina držati predavanja, na predlog Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije. Starešine će biti predavači po pozivu i njihov angažman neće biti plaćen“.

Jedina razlika između odgovora je samo u tome što je Ministarstvo odbrane navelo do tada već poznatu informaciju da je „general u penziji Vladimir Lazarević održao danas predavanje na Vojnoj akademiji“.

Oba puta od Ministarstva smo tražili da nam omogući razgovor s načelnikom ili dekanom Vojne akademije. Na tu molbu nismo dobili odgovor ni 18. ni 26 oktobra.

„Heroizam i čovečnost srpskih vojnika u odbrani od NATO“

Iz Vojne akademije za Insajder navode da ja za odgovore na sva pitanja u vezi sa predavanjima Vladimira Lazarevića nadležno Ministarstvo odbrane.

Zvanične informacije od onih koji su osuđenog Lazarevića pozvali i omogućili mu da predaje nije bilo moguće dobiti. Za to vreme, jedina informacija stigla je preko Večernjih novosti i to kroz izjavu samog Lazarevića i koordinatora njegovog predavanja, pukovnika Gorana Jeftovića.

Taj list takođe navodi da novinarima nije bilo dozvoljeno da prisustvuju predavanju na temu "Heroizam i čovečnost srpskih vojnika u odbrani od NATO agresije i u izvođenju protivterorističke operacije na KiM 1998-1999. godine".

„Ja sam svoj zadatak ispunio, puno mi je bilo srce. Bilo je stručno i za mene sentimentalno“, rekao je penzionisani general osuđen pred Haškim tribunalom zbog zločina srpskih snaga na Kosovu.

Prema tekstu u Večernjim novostima, predavanju su prisustvovali kadeti svih klasa, starešine, pa i načelnik Generalštaba Ljubiša Diković.

Lazarević je čak najavio dalju saradnju sa Vojnom akademijom.

„Očekujem da ću uskoro dogovoriti sa komandantima za koji nivo im trebaju teme“, naveo je Lazarević.

Sama najava da će Lazarević, koji je pred Haškim tribunalom osuđen i odslužio dve trećine kazne zbog zločina na Kosovu, biti predavač na Vojnoj akademiji naišla je na brojne osude nevladinih organizacija koje se bave ljudskim pravima, opozicije, pa i stranih ambasadora.

Lazarević je u januaru 2014. pravnosnažno osuđen na četrnaest godina zatvora za zločin protiv čovečnosti, za pomaganje i podržavanje deportacije i prisilnog premeštanja civila, kao i za pomaganje u zločinačkom poduhvatu tokom kojeg su počinjeni najteži zločini protiv civila, uključujući i masovna ubistva na Kosovu 1999.