Ministarstvo odbrane: Vulin ne nosi vojnu uniformu, već zaštitno-tehničku odeću

Često pojavljivanje ministra odbrane Aleksandra Vulina u javnosti u crnoj odeći sa njegovim prezimenom na grudima i grbom na rukavu odaje utisak da je u pitanju neka vrsta uniforme, a u javnosti se već dugo postavlja pitanje da li ministar Vulin nosi uniformu ili ne, da li na to ima pravo ili ne. Iako su i njegovi prethodnici na funkciji ministra odbrane, kao civilna lica, nosili uniforme ili delove vojne opreme, činjenica je da je samo ministar Vulin gotovo stalno u uniformi, pa se postavlja pitanje šta time poručuje - da li je samo reč o ličnom stilu ministra, ili poručuje da je država u nekoj vrsti vanrednog stanja?

Vulin je 2012. postao direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, a dve godine kasnije ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Čak i na tim funkcija povremeno je oblačio nešto što je podsećalo na uniformu – crne vojne pantalone sa džepovima sa strane, crne vojne čizme, crnu košulju sa ušivenom srpskom zastavom na rukavu. Posebno se tako oblačio kada bi mu bio dozvoljen ulazak na Kosovo.

Preuzimanjem dužnosti ministara odbrane Vulin je nastavio sa oblačenjem u crno.

Dok Vojni sindikat u otvorenom pismu ministru poručuje da je crna uniforma koju nosi „nepoznate namene i porekla, koju ne prepoznaju propisi Vojske Srbije, niti zakoni ove zemlje“, te da narušava ugled Vojske, iz Ministarstva odbrane na pitanja novinara Insajdera navode da ministar Vulin ne krši nijedan zakon, ukazuju na slične fotografije njegovih prethodnika na funkciji ministra odbrane, ali delimično otkrivaju i šta je to što Vulin zapravo nosi.  

Ministarstvo: Radno-zaštitna oprema, domaće proizvodnje, ali ne vojna

Iz Ministarstvu odbrane za Insajder odgovaraju da crna garderoba ministra Vulina nije vojna uniforma, već zaštitno-tehnička odeća, i da se njeno nošenje ne protivi zakonu. U odgovoru Ministarstva zbunjuje ipak to što prvo navode da u vojsci postoji i zaštitno- radna oprema, da ministar nosi zaštitno- radnu, ali ne i vojnu.

Iako tvrde da nije reč o vojnoj opremi, u odgovoru navode da je odeća koju ministar Vulin nosi domaće proizvodnje – iz fabrike Jumko iz Vranja.

Istovremeno, za navedene tvrdnje iz Ministarstva nisu dostavili i dokaze jer, prema informacijama dostupnim na internetu, ključni dokument na koji se u odgovoru pozivaju nosi oznaku „poverljivo“, a donosi se na predlog samog ministra odbrane.

„Pravilnikom o opštim logističkim potrebama u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije (SVL, br.31/11) definisano je da su u Vojsci Srbije u upotrebi sledeće vrste odeće: vojne uniforme, radna, zaštitno-radna, specijalna, službena i sportska oprema. Odeća koju je nosio ministar Vulin pripada kategoriji radne, zaštitno-radne odeće i ne predstavlja vojnu opremu. To nije letački kombinezon koji sa oznakama mogu da nose samo piloti, tenkovski kombinezon koji mogu da nose samo tenkisti ili neka od formi svečanih uniformi koji se nose u posebnim prilikama i sa oznakama roda, škole i čina. Zaštitno radna odeća nosi se bez oznaka činova, sa oznakama Ministarstva odbrane i imenom korisnika. Proizvođač je Jumko Vranje i identičnu radno zaštitnu opremu nose državni sekretari i pomoćnici ministra odbrane“, stoji u prvom delu odgovora Ministarstva.

U nastavku dodaju i da su uniforme nosili i prethodnici ministra Vulina na toj funkciji, uz prateće fotografije. Međutim, na fotografijama koje su nam dostavili funkcioneri nose drugačije, uglavnom maslinasto- zelene uniforme. O svim ovim nijansama, o upotrebi uniformi i oznaka, u svakoj vojsci strogo se vodi računa.

„Pre ministra odbrane Aleksandra Vulina, takvu uniformu su nosili i prethodni ministri: Boris Tadić, Dragan Šutanovac, Bratislav Gašić i Zoran Đorđević, kao i državni sekretari i pomoćnici ministra. Ministar odbrane kao i predsednik države i Vrhovni komandant imaju pravo da nose službenu kamuflažnu uniformu sa posebnim oznakama u precizno određenim prilikama. Koristimo još jednom priliku da vam skrenemo pažnju da se ministar odbrane Aleksandar Vulin striktno pridržava zakona u svakoj pa i u ovoj prilici“, navodi se još u odgovoru Ministarstva odbrane Insajderu.

A šta piše u Pravilniku? 

Novinari Insajdera tražili su u dodatnom zahtevu da nam dostave Pravilnik na koji se pozivaju u odgovoru. U međuvremenu smo došli do ključnih delova tog dokumenta, gde je precizno propisan izgled uniformi, a među propisanim uniformama, nijedna nije crna. Ministar Vulin je redovno u crnoj odeći koja podseća na vojnu.

Prema tom Pravilniku, postoje tri modela radno-ratne uniforme M93, M03, M10, i sva tri su dominantno zelene boje, a dozvoljena je izvesna promene dezena u zavisnosti od okolnosti: da li je u pitanju pustinjski, šumovit teren.

Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata, takođe kaže da u Vojsci ne postoji radna odeća crne boje, već samo ona gde preovlađuje zelena.

Antić navodi da Vulin na nepropisan način koristi propisane oznake, odnosno grb Vojske Srbije i time, smatra Antić, krši Zakon o vojsci gde u članu 23 piše da je zabranjeno isticanje i nošenje simbola i obeležja Vojske Srbije na način kojim bi se narušio ugled Vojske.

„Činjenica da se o odeći ministra toliko priča ide u prilog tome da nanosi štetu ugledu vojske. Jedino ko se od 2012. pridržavao propisa na vežbama i manevrima bio je bivši predsednik Tomislav Nikolić”, naveo je Antić.

On tvrdi da za ovakvo delo pripadnici vojske mogu i krivično da odgovaraju zbog lažnog predstavljanja.

“Vulin nije pripadnik vojske i ima poslanički imunitet, ali bi kao ministar trebalo makar da odgovara predsedniku Vlade“, tvrdi Antić.

Iz Vojnog sindikata Srbije protestovali su javno i nakon što su učesnici rijaliti programa „Zadruga“, dan nakon hapšenja direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića, nosili uniforme sa zvaničnim oznakama Vojske Srbije. Pozvali su i vojnu policiju i tužilaštvo da ispitaju da li je prekršen Krivični zakonik koji izričito zabranjuje „neovlašćeno nošenje oznaka vojnog lica“, a za šta je zaprećena kazna i do tri godine zatvora. Kako su tada naveli „učesnici ovog nakaradnog performansa na najgori mogući način prikazali su obeležja“ Vojske Srbije. Ministarstvo odbrane nikada nije dostavilo odgovore na pitanja novinara Insajdera da li je došlo do zloupotrebe vojne uniforme i obeležja i da li su pokrenuli postupak kontrole kako bi se utvrdilo da li je reč o uniformama Vojske Srbije i ko je odgovoran za njihovu zloupotrebu u rijalitiju.

Insajder