Ministarstvo odbrane za Insajder: Moral je velika vojna tajna

Vojnici će u okviru moralnog vaspitanja proučavati primere hrabrog ponašanja, rodoljubive i vojničke pesme, razgovarati sa vojnim veteranima, obilaziti kulturno-istorijske znamenitosti u zemlji i van nje, navodi Ministarstvo odbrane. U odgovoru Insajderu međutim, ovo Ministarstvo je odbilo da nam dostavi nastavni plan koji se tiče razvijanja morala u Vojsci uz obrazloženje da se on nalazi pod oznakom “poverljivo”.

Vojska Srbije. Foto: Srđan Ilić

“Živimo u svetu gde su nam mnoge informacije dostupne, jedino je moral velika vojna tajna koji se sebično čuva i nenametljivo razvija” navodi se, između ostalog, u odgovoru Ministarstva odbrane.

U dopisu Insajderu, ovo ministarstvo dodaje i da je oblast razvijanja morala doktrinarno uređena 2014. godine, kada su usvojene izmene i dopune Uputstva za razvijanje morala Vojske Srbije, a da od početka 2015. godine Vojska izrađuje smernice za razvijanje morala Vojske.

“Posle višegodišnje pauze, pripremili smo pokretanje moralnog vaspitanja sa pripadnicima Vojske Srbije, gde je planirano da komandiri, komandanti i lica koja se bave poslovima morala, sa pripadnicima svoje komande i jedinice prorađuju primere hrabrog i humanog ponašanja naših boraca tokom borbenih dejstava, pozitivne primere ponašanja naših pripadnika u skladu sa Kodeksom časti, rodoljubive i vojničke pesme koje su pisali pripadnici Vojske Srbije inspirisani junaštvom naših predaka i saboraca, kao i lepo ponašanje (bonton)” , navodi Ministarstvo odbrane.

Pevanje koračnica i susret sa veteranima

Ovo ministarstvo dodaje i da će vojnici u okviru moralnog vaspitanja, jednodnevnim organizovanim obilascima nekoliko puta godišnje, obilaziti kulturno-istorijske znamenitosti u zemlji u okviru projekta pod nazivom „Upoznajmo Srbiju“.

U planu je takođe da se jednom godišnje obiđu i kulturno-istorijske znamenitosti na ostrvima Krf i Vido, kao i u Solunu.


Ministarstvo dodaje i da će se u okviru moralnog vaspitanja realizovati i uvežbavanje i takmičenje u vojnim pesmama, takozvanim koračnicama.

“Vojna muzika i koračnice imaju značajno mesto u istoriji našeg vojnog organizovanja. Vojne pesme (koračnice) izvode se radi razvijanja morala, jačanja pobedničkog duha i vojnog kolektiva. Cilj takmičenja je afirmacija vojnih koračnica, kako bi se koračnice pevale u svakoj prilici u kojoj se jedinica kreće marševskim korakom” dodaje Ministarstvo odbrane.

Deo moralnog vaspitanja, sudeći po najavi, biće i obraćanje vojnih veterana, odnosno bivših pripadnika jedinice, koji će, kako se navodi, prenositi svoja iskustva tokom borbenih dejstava i druge poučne primere iz svoje karijere.

“Obraćanje ćemo organizovati povodom Dana vojnih veterana 4. decembra, dana jedinice, ili nekom drugom prigodnom prilikom” dodaje se u odgovoru.

Spomen – soba

U okviru proučavanja moralnog vaspitanja, Ministarstvo odbrane dodaje i da je u planu obilazak spomen-soba, što su posebne prostorije u vojnom kompleksu u kojima se nalazi stalna izložbena postavka neke jedinice.

“U spomen-sobi se materijalnim istorijskim artefaktima (dokumenta, oružje i vojna oprema, fotografije, umetnička dela, priznanja i odlikovanja) predstavljaju istorijski događaji i ličnosti. Pripadnici jedinice odnosno ustanove i ostali posetioci na osnovu izloženih predmeta (eksponata) treba da se upoznaju sa istorijatom jedinice i tradicijama kraja u kojem se jedinica odnosno ustanova nalazi i da se snagom izložbene postavke utiče na njihov moral i patriotizam” , dodaje se u odgovoru.

Sportski susreti za vežbanje morala

Vojska Srbije će, po svemu sudeći, od sledeće godine organizovati i revijalne sportske susrete u okviru proučavanja moralnog vaspitanja.

Kako navode, vrednovanjem morala pripadnika Vojske Srbije i kontrolama komandi i jedinica Vojske Srbije, došli su do zaključka da revijalni sportski susreti pozitivno utiču na moral pripadnika Vojske Srbije.

“U tom cilju, u okviru moralnog vaspitanja organizovaćemo susrete u disciplinama mali fudbal, košarka, odbojka i drugim sportskim disciplinama za koje postoje adekvatni sportski tereni. Tokom revijalnih sportskih susreta, sportski rezultat je u drugom planu a težište je na fer-plej moralnom ponašanju, razvijanju zdravog takmičarskog duha i druženju. Susreti se mogu organizovati u okviru pripadnika komande odnosno jedinice ali i sa vojnim veteranima” , dodaje se u odgovoru.

“Pismo vojniku”

U Ministarstvu odbrane dodaju i da je u planu da se od 2018. godine, takođe u okviru moralnog vaspitanja u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, pokrene projekat “Pismo vojniku”.

Kako objašnjavaju, planira se da se prikupe najbolja pisma učenika osnovnih/srednjih škola i time koja će pripadnicima Vojske Srbije prikazati kakav je odnos tinejdžerske populacije prema Vojsci Srbije a najbolji radovi će biti i nagrađeni.

Ministarstvo odbrane u dopisu Insajderu zaključuje i da je moral taj koji odlučuje hoće li se vojska voljno ili bezvoljno angažovati na izvršenju postavljenog zadatka citirajući izreku vojvode Živojina Mišića „jedan koji hoće uvek je jači od dvojice koji moraju“.

Podsetimo, da će se od januara u Vojsku Srbije vratiti moralno vaspitanje najavio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Po nalogu izvesnog gospodina Mura, ukinuto je u Vojsci moralno vaspitanje. A to je nama značajno. Nema to veze s politkom, nego patriotizmom. Tada nam je rečeno da nama nije potreban patriotitzam, a jeste i mi ćemo to vratiti od janura“, rekao je Vučić nakon sastanaka sa vojnim vrhom Srbije.

Izvor: Insajder