Neispunjeno obećanje: Zakon koji je trudnicama i porodiljama smanjio naknade još nije promenjen (VIDEO)
Država koje deklarativno promoviše rast nataliteta, pre godinu i po dana odlučila je da uštedi baš na porodiljama i trudnicama. Po hitnom postupku usvojene su izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kojim se gotovo 13 hiljada žena susrelo sa dramatično smanjenim naknadama za odsustvo s posla.
Smanjena su primanja ženama koje su radile manje od 18 meseci u kontinuitetu pre nego što su zatrudnele, preduzetnicama, majkama dece sa invaliditetom, kao i onim koje zarađuju više od tri republičke prosečne plate.
„Kao veliki naš problem, onako državni problem i društveni problem vidim donošenje zakona na brzinu, često pod različitim vrstama političkih ili nekih drugih vrsta pritisaka. Zakoni, sistemski zakoni, poput ovih kao što je porodični zakon, zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom, zakon o socijalnoj zaštiti, to što će se ticati stotine hiljada građana ne treba da se donese ni pod kakvim pritiskom. Jako dobro treba da se čuje i onaj na koga će da se odnosi i onaj ko primenjuje u praksi“, smatra poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Protiv spornih odredbi zakona pobunile su se porodilje, nevladine organizacije, udruženja roditelja dece sa invaliditetom. Poverenica je, pre godinu i po dana podnela predlog za ocenu ustavnosti zakona, ali i inicijativu za promenu zakona Ministarstvu za rad.
„Ne morate čekati odluku Ustavnog suda možete i sami kao resorno ministarstvo da pristupite izmenama“, objašnjava ona.
Ustavni sud godinu dana nije odličio ni o inicijativi Poverenice, ali ni i o inicijativi 31 poslanika Skupštine Srbije. Zakon koji je pravdan sprečavanjem navodnih zloupotreba, može biti promenjen ako se uštedi na drugim mestima tvrde poslanici koji se zalažu za izmene zakona.
„Primera radi, mi imamo situaciju da su kazne i penali, koje država iz budžeta plaća i naknade štete pričinjene od strane državnih organa - 22 milijarde. Na takve stvari trošimo novac, a s druge strane se verbalno zaklinjemo u to da nam je politički, pa onda valjda i fiskalni prioritet, podrška demografskoj politici i porodicama sa decom“, navodi poslanik Stranke moderne Srbije Vladimir Đurić.
Kako bi sve porodilje primale barem minimalac mesečno prema računici Stranke moderne Srbije potrebno je izdvojiti 11 milijardi dinara. Da je zakon loš praktično su se složili i predstavnici vlasti najavljujući izmene do kojih nikada nije došlo.
„Mi smo najavili kada smo donosili zakon da ćemo efekte primene zakona analizirati krajem godine i da ćemo, naredne, 2019. ići u izmene i dopune u skladu sa finansijskim potencijalom”, „Ne sme niko biti oštećen primenom ovog zakona, to je stav svih nas i to će se izmeniti tokom prolećnog zasedanja“ – samo neke su od izjava zvaničnika.
Prošlo je i prolećno zasedanje, usvojen je i budžet za 2020. ali Zakon nije promenjen. Nema ni odgovora na pitanja Insajdera jer nadležni svoju odgovornost prebacuju jedni na druge. U nadležnom Ministarstvu za rad uputili su nas na kabinet ministra bez portfelja zaduženog za populacionu politiku. U tom kabinetu međutim poručuju da „nemaju ništa novo da kažu na tu temu”.
„Savetujemo vam da se obratite resornom ministarstvu (Ministarstvu za rad) u čijoj je ovaj zakon i nadležnosti, pa možete dobiti više informacija od njih”, navodi u odgovoru Insajderu Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za demografiju i populacionu politiku.
Dok s jedne strane predstavnici vlasti upozoravaju na belu kugu, smišljaju slogane za promociju povećanja nataliteta, s druge strane zaboravljaju na činjenicu da izmenu spornog zakona već više od godinu dana na ulicama traže građani okupljeni oko inicijative Mame su zakon.
„Imam 12 meseci radnog staža u kontinuitetu za platu od 35.000 hiljada koliko sam radila, kada se to podeli sa 18 meseci ja ću primati 23.000 što je 13.000 manje“
„Primaću mesečno oko 8.000 dinara“
„Ja se osećam kao da mi je država lupila šamar. Zato što sam ja majka i pritom sam još majka bolesnog deteta“
Sve i da do izmena Zakona u nekom trenutku dođe, primanja koja su smanjena aktuelnim trudnicama i porodiljama, prema svim najavama, neće biti isplaćena retroaktivno.
Izvor: Insajder