Nova donacija Milenijum tima MUP-u, sve u skladu sa zakonom
Donacija kompanije Milenijum tim MUP-u Srbije u vidu balon hale za obuku konjanika u skladu je sa važećim zakonskim propisima, pošto je u Srbiji dozvoljeno da privatne firme doniraju čak i onim državnim institucijama koje su zadužene za njihovu kontrolu. Ovo inače nije prvi poklon koji MUP prima od Milenijum tima i drugih firmi koje je Javno preduzeće Srbijagas angažovalo bez tendera na izgradnji distributivnih gasovoda. Istovremeno predistražni postupak koji u vezi sa ovim poslovima vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal stoji u mestu uz objašnjenje tužilaštva da im policija ne dostavlja tražene informacije.
Otvaranju hale juče je prisustvovao i resorni ministar Aleksandar Vulin koji se zahvalio donatoru i istakao da će ova donacija doprineti jačanju kapaciteta policije.
Donacije Milenijum tima MUP-u samo su jedan od primera zbog čega ovakva praksa otvara pitanje mogućeg sukoba interesa i kupovine usluga.
Važeći Zakon o donacijama i humanitarnoj pomoći dozvoljava da privatne kompanije doniraju državnim instutucijama, čak i u slučajevima kada su te institucije zadužene za kontrolu njihovog poslovanja. Ne postoji registar tih donacija, ni kontrolni mehanizam kojim bi se utvrdilo da li primljeni pokloni mogu uticati na zakonitost i nepristrasnost rada organa vlasti.
Firme angažovane na gasifikaciji i donacije MUP-u
Gasifikacija gradova i opština u Srbiji koja se meri stotinama miliona evra, a koje je javno preduzeće Srbijagas ugovara sa privatnim firmama bez tendera – jedan od je od spornih poslova Srbijagasa koje istražuje Tužilaštvo za organizovani kriminal.
Kako je objavljeno u Insajder serijalu Energetski (ne)sporazum 2013, Srbijagas je od dolaska Dušana Bajatovića na čelo tog preduzeća 2008. godine privatne firme se nagažuju na izgradnji distributivnih gasovoda jednostavno tako što ih proglase strateškim partnerima iako ništa ne investiraju već sve troškove i rizik isplativosti snosi javno preduzeće.
Ugovori su trojni i potpisuju ih Srbijagas, lokalna samouprava gde se gradi distributivni gasovod i privatna firma angažovana na izgradnji. Cene u ugovorima su uvećavane u odnosu na one koje su lokalne samouprave navodile u programima gasifikacije.
Uprkos kritikama, poslovi su nastavili da se dodeljuju po istom modelu i nakon promene vlasti 2012. godine.
Način na koji Javno preduzeće Srbijagas bez tendera dodeljuje poslove na izgradnji distributivnih gasovoda otkriven u serijalu Insajdera Energetski (ne) sporazum 2013. godine
Na nezakonitost ovih poslova ukazivali su iz Agencije za energetiku, iz Ministarstva energetike, Državne revizorske institucije.
Ovim slučajem godinama se, bez ikakvog pomaka, Tužilaštvo za organizovani kriminal bavi od 2013. godine.
Iz ovog tužilaštva su u odgovoru novinarima Insajdera u nekoliko navrata, prvi put 2016. a poslednji put krajem prošle godine, naveli da im MUP ne dostavlja prikupljene podatke.
Na pitanje zbog čega ne postupaju po zahtevima i urgencijama Tužilaštva za organizovani kriminal u vezi sa poslovanjem JP Srbijagas, iz MUP-a nismo dobili odgovor.
Dok istraga stoji u mestu jer policija ne dostavlja informacije tužilaštvu, ispostavilo se, kako je objavio Birn da su iste firme koje su angažovane na izgradnji distributivnih gasovoda donatori MUP-a.
U međuvremenu je, prema istraživanju Insajdera, iste ove firme Srbijagas angažovao na izgradnji Turskog toka kao pod- podizvođace, takođe bez tendera.
Osim kompanije Milenijum Tim, na spisku donatora MUP-u našle su se firme Promont Group, Bobar Beška, Gas Invest i DM Invest.
Donacije – prostor za legalizovanu korupciju
Postojeća zakonska regulativa ne zabranjuje da fizička i pravna lica daju poklone državnim organima čak i onima koji bi trebalo da kontrolišu njihov rad ili ih po potrebi sankcionišu.
Novinari Insajdera to su otkrili prilikom istraživanja poslovanja kompanije Jura. Ova južnokorejska korporacija je 2016. godine potvrdila za Insajder da je donirala dva putnička automobila Ministarstvu za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, u čijoj nadležnosti je i Inspektorat za rad, zadužen za kontrolu poslovanja Jure i svih drugih kompanija kada su u pitanju prava radnika.
U emisiji Insajder u Juri, koja se bavila i optužbama bivših radnika i nekoliko sindikata da ova kompanija nekažnjeno krši prava zaposlenih, objavljeno je da je 2013. ugovor o donaciji s Jurom potpisao tadašnji državni sekretar Ministarstva za rad Dragi Vidojević, a u njegovoj realizaciji je učestvovao bivši direktor Inspektorata za rad Dragoljub Peurača, koji je u međuvremenu u osuđen na četiri i po godine zatvora zbog trgovine uticajem prilikom kontrole u drugim kompanijama.
Ovo nije usamljen slučaj. Prema istraživanju Insajdera, privatne firme su od 2013. donirale Komunalnoj policiji u Beogradu računarsku opremu, kamere i dva skutera. Da je reč o firmama koje bi Komunalna policija trebalo da kontroliše, pokazuje donacija od 50 tablet računara koje je donirala kompanija Moj kiosk.
Nakon izveštavanja Insajdera o ovim spornim donacijama, Agencija za borbu protiv korupcije je još 2016. godine od Vlade zatražila izmenu Zakona o donacijama i humanitarnoj pomoći u delu koji se odnosi na donacije državnim institucijama, a kako bi se otklonio rizik korupcije.
Agencija je konstatovala da je neophodno zabraniti donacije državnim institucijama koje bi trebalo da vrše nadzor, inspekcijsku kontrolu, odlučuju o pravima, obavezama i interesu donatora. U suprotnom, konstatovala je Agencija, dovodi se u sumnju nepristrasnost i objektivnost u postupanju ovih organa.
Predloženo je uspostavljanje internih i eksternih kontrolnih mehanizama za ispitivanje opravdanosti i isplativosti donacija državnim institucijama, kao i formiranje jedinstvenog javnog registra sa podacima o svim donacijama državnim institucijama i njihovom korišćenju.
Ova inicijativa Agencije za borbu protiv korupcije do danas nije usvojena.
Izvor: Insajder