Novi napadi na advokate, bez epiloga prethodnih

Advokat Petar Đurović ranjen je u pucnjavi u njegovoj advokatskoj kancelariji u Čačku. Đurović nije životno ugrožen, a kako je saopštio MUP napadač M.J. je odmah uhapšen zbog pokušaja ubistva. Ovo je inače drugi napad na advokate u prethodna dva dana u Srbiji, a najmanje četvrti u prethodnih pet meseci od kada je formirana Stalna radna grupa za unapređenja krivično-prave zaštite advokata i sveobuhvatne analize položaja advokata u Srbiji.

Palata pravde

Čačanska policija uhapsila je M.J. (69) iz tog grada zbog pokušaja ubistva advokata, saopštio je MUP. Policija sumnja da je on danas hicem iz vatrenog oružja ranio šezdesetdevetogodišnjeg advokata u njegovoj advokatskoj kancelariji, u Ulici Bate Jankovića u Čačku.

Advokat je sa povredama prevezen u čačansku bolnicu, a osumnjičenom će biti određeno zadržavanje do 48 sati nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti priveden nadležnom tužilaštvu.

Portparol čačanske bolnice Biljana Kočović rekla je novinarima da je advokat Petar Đurović primljen na intezivno odeljenje sa ustrelnom ranom u predelu stomaka i da za sada nije životno ugrožen.

Napad se desio samo dva dana nakon što je u Sremskim Karlovcima napadnut novosadski advokat Branislav Travica. Kako je za 021 rekao Travica, napadač R.B. mu se približio s leđa i pokušao da ga upuca ali u cevi pištolja nije bilo metka. Travica je uspeo da razoruža napadača kojeg je policija odmah potom i uhapsila.

Gajić: Radna grupa za bezbednost advokata “bacanje prašine u oči”

Vladimir Gajić, predsednik Advokatske komore Beograda u izjavi za Insajder smatra da poslednja dva napada na advokate ukazuju da javna bezbednost u Srbiji gotovo i ne postoji kao i da je Radna grupa formirana za bolju zaštitu advokata bila “bacanje prašine u oči”.

“Napadi na advokate koji su se dogodili u poslednja dva dana u Čačku i Novom Sadu govore u prilog činjenici da javna bezbednost u Srbiji gotovo da ne postoji i da su ti događaji protivureče permanentom samohvalisanju ministra policije Nebojše Stefanovića o navodnim uspesima policije jer građani od policije očekuju pre svega preventno delovanje” , rekao je Gajić za Insajder.

On smatra i da je Radna grupa koja je gromoglasno najavljena kao vid saradnje između advokatskih komora i policije kako bi se radilo na povećanju bezbednosti advokata očigledno poslužila samo radi bacanja prašine u oči, a u vezi sa potpunim neuspehom istrage u vezi ubistva advokata Dragoslava Ognjanovića.

Tintor: Država da jasno pošalje poruku svakome da je napad na advokata nedozvoljen

Jugoslav Tintor, takođe predsednik Advokatske komore u Beogradu kaže za Insajder da bez obzira što su napadači na dvojicu advokata uhapšeni struka traži epilog ovih slučajeva.

“Očekujemo da postupci budu sprovedeni i da na odgovarajući način napadi budu sankcionisani” , kaže Tintor za Insajder. 

Advokatska komora Beograda je već duže od godinu dana podeljena. Sukob je pre svega oko toga ko je legitimno izabrano rukovodstvo  - da li je predsednik beogradskih advokata Jugoslav Tintor ili Vladimir Gajić.

Na pitanje novinara Insajdera da li ovi poslednji napadi na advokate ukazuju da Radna grupa formirana pre šest meseci još ne ispunjava svoju svrhu, Tintor kaže da informacije o radu Radne grupe dobija posredno jer u njoj ne učestvuje.

“Ono što znam jeste da će krivično delo napad na advokata biti uvedeno. Svakako smatram da svakome kome padne na pamet da na bilo koji način napadne advokata država mora jasnu poruku da pošalje, što kroz delotvornu istragu, što kroz ishod tih postupaka. Obzirom da je u javnom interesu da advokatura i svaki advokat bude zaštićen jer advokati štite slobode i prava građana”, ističe Tintor dodajući da se sa pravom od države očekuje da advokate zaštiti na jednak način kao i svakog tužioca i sudiju u ovoj zemlji.

Podsetimo, Radna grupa za unapređenja krivično-prave zaštite advokata formirana je nakon ubistva advokata Dragoslava Ognjanovića u centru Beograda. Na pitanje kakva je svrha ove radne grupe kada šest meseci nakon njenog formiranja ne postoji epilog u slučaju ubistva Ognjanovića, Tintor kaže da je nezavodoljan činjenicom da još ne postoje ni osumnjičeni za ovo delo.

“S obzirom na protok vremena od šest meseci, i kao predsednik Advokatske komore Beograda, ja sam nezadovoljan jer sam zaista očekivao, nevezano za to što je reč o profesionalnom ubistvu, da će se do nekih odgovora doći” , kaže Tintor.

Advokatici izgoreo automobile, deo advokata zatražio smenu ministra

Pre manje od mesec dana, advokatici Vesni Golubovic ispred kancelarije na teritoriji beogradske opštine Čukarica izgoreo je automobil. Kako su mediji tada preneli nezvanična saznanja, sumnja se da je požar podmetnut. Dokle je stigla istraga u ovom slučaju nije poznato.

Nakon ovog napada, Advokatska komora Beograda na čijem je čelu advokat Vladimir Gajić, zatražio je hitnu reakciju nadležnih kao i ponavljanje zahteva koji je istakla nakon ubistva advokata Dragoslava Miše Ognjanovića da ministar unutrašnjih poslova, u čijoj nadležnosti je javna bezbednost, odmah podnese ostavku kao čin političke odgovornosti za nepodnošnjivo stanje u njegovom resoru.

Nakon ubistva Ognjanovića, formirana Radna grupa 

Podsetimo, nakon ubistva advokata Dragoslava Miše Ognjanovića u Beogradu 28. jula formirana je Stalna radna grupa za unapređenja krivično-prave zaštite advokata i sveobuhvatne analize položaja advokata u Srbiji. 

Advokati su tada saopštili da su sa Ministarstvom pravde dogovorili formiranje stalnog tela koje će pratiti sve slučajeve napada na advokate i raditi na unapređenju krivično-pravne zaštite advokata. 

Radna grupa je u avgustu najavila da će se obratiti Republičkom javnom tužilaštvu sa zahtevom da im dostavi podatke o broju i fazi krivičnih predmeta u kojima se advokati nalaze u svojstvu oštećenih, kako bi se na osnovu njih utvrdile moguće izmene postojećeg zakonodavnog okvira ili uvođenje novih krivičnih dela.

Kako je u avgustu saopštila ministarka pravde Nela Kuburović, Ministarstvo je spremno da menja odredbe Krivičnog zakonika i da propiše novo krivično delo koje će sankcionisati napade na advokate, radi bolje pravne i bezbednosne zaštite advokature.

Početkom oktobra prošle godine, reagujući na protest advokata zbog povodom spore istraga za ubistvo advokata Ognjanovića, ministarka pravde je navela da veruje da će uskoro biti formulisan konkretan predlog novog krivičnog dela - napad na advokate, koji će biti uključen u Krivični zakonik.

Dva i po meseca kasnije, sredinom januara ove godine, list Novosti objavio je saznanja da bi Radna grupa koja radi na izmenama Krivičnog zakonika čiji je cilj bolja zaštita advokata, do kraja meseca trebalo da završi posao.

Novinari Insajdera pitali su danas Ministarstvo pravde koliko se puta od formiranja do danas Radna grupa sastala, šta je uradila kao i koje je konkretne radnje preduzela povodom prethodnih napada na novinare. Odgovore čekamo.

Šest meseci bez pomaka u istrazi za ubistvo Ognjanovića

Podsetimo, poznati beogradski advokat Dragoslav Miša Ognjanović, ubijen je šest meseci na Novom Beogradu, a tom prilikom je njegov sin ranjen u ruku.

Ovaj slučaj od Višeg javnog tužilaštva, nekoliko dana nakon ubistva preuzelo je Tužilaštvo za organizovani kriminal, a u istragu je, kako je izjavio predsednik Advokatske komore Beograd Jugoslav Tintor uključena i Bezbednosno informativna agencija. Ovu odluku donelo je Republičko javno tužilaštvo sa obrazloženjem da ovaj čin ubistva prepoznaje kao napad na pravosuđe i državu i da je ovaj događaj od opšteg javnog interesa, rekao je Tintor krajem jula.

Do danas, međutim, zvaničnih informacija o istrazi ovog ubistva nema, a jedini se oglasio predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavom da „ima nekakvih tragova“.

Advokat Dragoslav Ognjanović bio je u pravnom timu Luke Bojovića, jedan od branilaca Slobodana Miloševića pred Haškim tribunalom, a bio je i branilac Đorđa Prelića, pravosnažno osuđenog u slučaju ubistva Brisa Tatona.

Izvor: Insajder