Novi zakoni "usporili" softver REM-a

Regulatorno telo za elektronske medije, koje ima zakonsku obavezu da vrši nadzor nad emiterima, ove godine neće meriti zastupljenost predsedničkih kandidata u informativnim programima jer, kako navode, novi zakoni i pravilnici otežavaju rad postojećeg softvera. Iz REM-a za Insajder tvrde da nije bilo moguće finansijski ispratiti prilagođavanje softvera novoj regulativi. Ovaj softver je korišćen tokom prošlogodišnjih izbora, a u međuvremenu je donet samo novi Zakon o oglašavanju, koji se i ne odnosi na predizborne kampanje.  

Odmah nakon raspisivanja izbora iz REM-a je za Insajder.net potvrđeno da neće vršiti nadzor medijskog izveštavanja tokom kampanje, već će samo postupati po prijavama građana o uočenim nepravilnostima. Ovakvu odluku u REM-u su za Istinomer obrazložili tehničkim razlozima, odnosno nedostatkom softverskih parametara.

Imajući u vidu da je REM namenski softver za monitoring medija tokom predizbornih kampanja nabavio još 2012, Insajder.net je Službi REM-a za nadzor i analizu postavio pitanje šta se dogodilo s tim softverom, odnosno zbog čega se on više ne koristi.

U odgovoru koji smo dobili se navodi da je zbog usvajanja Zakona o elektronskim medijima i Zakona o oglašavanju i velikog broja pravilnika potrebno izmeniti softver za nadzor u velikom obimu. Kako tvrde, za to nije bilo novca.

„To svakako ni najmanje ne utiče na ostvarivanje zakonom propisane uloge REM-a u praćenju ponašanja pružalaca medijskih usluga tokom predizborne kampanje“, navodi se u odgovoru Službe.

Ova služba, međutim, nije pojasnila zbog čega bi Zakon o elektronskim medijima, koji je donet pre tri godine, uticao na rad softvera koji je po svemu sudeći do pre godinu dana dobro radio. Nije jasno ni kako je na povećanje obima posla uticao novi Zakon o oglašavanju. On je stupio na snagu 6. maja 2016, a propisuje da se izborne kampanje i druge promotivne aktivnosti političkih organizacija vrše u skladu s izbornim i propisima koji uređuju elektronske medije. Ti propisi su važili i 2016, kada je uz pomoć tog softvera praćeno izveštavanje medija tokom izbora. 

„Uhodana mašinerija“, a izveštaja nema  

Namenski softver za nadzor programa emitera tokom izborne kampanje i za monitoring zastupljenosti političkih stranaka u programima van izborne kampanje REM je nabavio još 2012.

U izveštaju o radu emitera tokom predizborne kampanje 2012. se navodi da su nadzor i analiza programa sprovedeni pomoću tog namenskog softvera. Isto stoji i u izveštaju o predizbornoj kampanji 2014.

Zanimljivo je da je neposredno nakon završetka vanrednih parlamentarnih i lokalnih izbora 2016. Stevica Smederevac, načelnik Službe REM-a za nadzor i analizu, potvrdio je da je softver i tada korišćen.

Smederevac je gostujući na Radio Beogradu naveo da je softver izuzetno složen, zbog čega su 2012. podaci obrađivani pet do šest meseci, a 2014. dva-tri meseca.

„2014. smo već malo uhodali mašineriju a sada očekujemo da će to biti još kraće“, rekao je Smederevac nekoliko nedelja nakon prošlogodišnjih izbora.

Ipak, izveštaj o rezultatima nadzora tokom kampanje 2016. nije objavljen do danas, a ove godine REM je doneo odluku da nadzor neće ni sprovoditi.

U međuvremenu, analize nevladinih organizacija pokazuju da su elektronski mediji u Srbiji dominantno u službi onih koji su izabrani na vladajuće funkcije, a ne birača koji imaju zakonom garantovano pravo da budu objektivno i u podjednakoj meri informisani o svim kandidatima na izborima.

J.J.