Od Vlade za jedan dan, do "problema" koji traje tri meseca
Ove nedelje, prema poslednjem obećanju, Srbija bi trebalo da dobije novu vladu, treću u poslednje četiri godine. Nova Vlada biće formirana više od tri meseca nakon poslednjih izbora i nakon najmanje tri prekršena obećanja o rokovima za formiranje novog kabineta.
U prošlonedeljnom obraćanju javnosti, Vučić je najavio da će zakazati sednicu skupštine za 10. avgust i pozvao poslanike da se “vrate sa mora i brčkanja” kako bi Vlada bila izabrana. Tom prilikom je otkrio da će se u Nemanjinoj 11 i ovoga puta naći ministri iz redova Socijalističke partije Srbije.
Nakon izbora na kojima je koalicija oko SNS-a ponovo osvojila apsolutnu većinu u republičkom parlamentu, Vučić je tvrdio da će novi kabinet biti formiran u rekordnom roku. “Imam svoje zakonske i ustavne rokove, koje mislim da sebi skratim tri do četiri puta. Nakon konstituisanja Parlamenta teče rok od tri meseca za sastav Vlade. Nećete čekati ni 15 dana od konstituisanja Skupštine, a može da se desi da sve uradimo u istom danu", rekao je Aleksandar Vučić krajem aprila.
Prema najavama mandatara, vlada je prvobitno trebalo da bude formirana do 16. juna i posete kineskog predsednika Si Đi Pinga, zatim do 3. jula i Samita o zapadnom Balkanu u Parizu. Sledeći rok bio je 19. jul, da bi nakon svega toga Vučić izjavio da je formiranje Vlade „ozbiljan posao i da ne može tako brzo da se završi“
U međuvremenu je izjavio da ne isključuje ni mogućnost da Vladu formira neko drugi. “Imamo problema, nije nikakav hir u pitanju. Postoje stvari oko kojih ne mogu da govorim. Ne želim da formiram Vladu protiv koje bih bio i sam", rekao je Vučić 23. jula.
Da toliko dugo traje sastavljanje Vlade, koju će činiti iste partije kao i prethodne dve i koja će, kako je najavljeno, nastaviti već započete i jasno formulisane reforme, nelogično je koliko i samo raspisivanje izbora u trenutku kada vlast ima podršku s više od 200 poslanika u Parlamentu.
Podsetimo, prethodne dve Vlade, koje su takođe činili predstavnici SPS-a i SNS-a, raspuštene su nakon nepune dve godine rada zarad “provere volje naroda” i “dobijanja političkog legitimiteta i široke podrške za planirane reforme”.
Vlada Ivice Dačića koja je imala podršku 141 poslanika, prvo je rekonstruisana, a potom i raspuštena nakon nepune dve godine rada. Isto toliko potrajala je i Vlada premijera Vučića čija je partija na izborima 2014. osvojila apsolutnu većinu, a u koaliciji sa SPS-om mogla je u Skupštini da računa na 202 od ukupno 250 poslanika.
Dakle, obe vlade su imale stabilnu skupštinsku većinu kao i zakonom propisan mandat od četiri godine za sprovođenje svoje politike.
I pored toga, provera volje naroda kako bi reformska politika Vlade imala legitimitet navođena je kao osnovni razlog za novo izjašnjavanje birača, koji su samo dve godine ranije dali Srpskoj naprednoj stranci podršku koju je Vučić ocenio kao nezapamćenu u istoriji našeg parlamentarizma.
Na aprilskim izborima, koalicija oko SNS-a uspela je da ponovo osvoji apsolutnu većinu u Parlamentu.
Na lokalu, u brojnim gradovima gde SNS nije osvojio većinu, došlo je do brojnih preleta, pa su i predstavnici stranaka koji su tokom kampanje kritikovali vlast, posle izbora jednostavno promenili stranu. Pitanje legitimiteta i volje naroda niko nije postavljao, a za koga su to građani glasali nisu se pitali ni oni koji su zbog vlasti bili spremni da u potpunosti promene stranku.