Opozicija nudi sporazum s narodom: Promena izbornih uslova, slobodni mediji, vlada stručnjaka…
Sporazum s narodom, koji su stranke i pokreti opozicije najavili kao odgovor na zahteve građana koji protestuju prethodnih nedelja u Beogradu, ali i širom Srbije, trebalo bi da bude predstavljen danas u podne. Poslanica Marinika Tepić za Insajder kaže da će sporazumom obuhvatati menjanje izbornih uslova, rad na većim medijskim slobodama i osnivanje prelazne vlade, čiji premijer neće biti stranačka ličnost i čiji će članovi biti stručnjaci za oblasti podeljene po ministarstvima.
Sporazum s narodom odgovor je opozicije na zahtev iznet na sedmom protestu “Jedan od pet miliona”, a to je da opozicija građanima predstavi politički program.
Marinika Tepić, koja je učestvovala na jučerašnjem sastanku predstavnika opozicije povodom usaglašavanja teksta sporazuma, jedina je od učesnika sastanka koje su kontaktirali novinari Insajdera a koja je bila sprema da govori o detaljima budućeg sporazuma, dok su ostali predstavnici opozicije uglavnom najavili detalje nakon potpisivanja sporazuma.
Marinika Tepić kaže da je plan da se u sporazum unese i obaveza preispitivanja svih ugovora i sporazuma za koje, kako kaže, postoji osnovana sumnja da su štetni za Srbiju, odnosno građane.
Kada je reč o konkretnim koracima, to je bojkot svih skupština – od Narodne skupštine, preko skupštine Vojvodine, do lokalnih skupština, ali i bojkot izbora, ukoliko izborni uslovi ostanu onakvi kakvi su trenutno, navodi Tepić.
Ona veruje da će sporazum s narodom podrazumevati i formiranje jedinstvene izborne liste koja će učestvovati na izborima onda kada budu omogućeni uslovi za fer i poštene izbore.
“Na izbornoj listi moraju da se nađu oni građani koji nisu prepoznati u političkom korpusu, ali koji jesu na protestima podigli glas. Tu prvenstveno mislim na profesore, studente, poljoprivrednike, strukovna udruženja i ostalu zainteresovanu javnost. Onog trenutka kada se steknu izborni uslovi, ta lista će izaći na izbore”, kaže Tepić za Insajder.
Dalji plan je formiranje prelazne vlade stručnjaka, na čelu s premijerom koji ne bi bio nijedne političke partije”.
“Postavili smo osnovne zadatke koje bi ta vlada trebalo da izvrši po hitnom postupku – da promeni izborno zakonodavstvo, da obezbedi slobodne i poštene izbore, cilj bi bila i lustracija, kao i donošenje Zakona o poreklu imovine, zatim uspostavljanje specijalnog antikorupcijskog tužioca po ugledu na Rumuniju”, kaže Tepić.
Pre svega toga, sporazum će biti predstavljen građanima u očekivanju da se, kako kaže, oni o njemu izjasne.
”Izjasniće se kroz neku vrstu javne podrške, javne ankete, peticije, ili na neki drugi ‘terenski način’ koji će omogućiti da građani u svakoj opštini i gradu budu pitani da li podržavaju naš Sporazum ili ne”, navodi Tepić.
DS: Sporazum odgovoran čin; Nova: Opozicija jedinstvena posle sedam godina
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac izjavio je da je Sporazum sa narodom odgovoran čin odgovornih ljudi koji tragaju za društvenim ugovorom koji bi bio osnov izgradnje demokratske Srbije.
"Ugovor sa narodom koji je imao DOS bio je drugačiji. To je bio jednostrani ugovor kojim su se političari obavezali da će ispuniti neka obećanja", rekao je Lutovac za Danas.
Prema njegovim rečima, Sporazum sa narodom je "po svojoj suštini dvostrani ugovor nastao na inicijativu gradjana koji protestvuju i opozicije koja se obavezuje da će promeniti sistem i suštinski pristup politici".
"Pristup koji umesto etike dobrih namera u politički život uvodi etiku odgovornosti", rekao je Lutovac.
Predsednik Saveta Nove stranke Aris Movsesijan oglasio se nakon jučerašnjeg sastanka povodom usaglašavanja teksta Sporazuma saopštenjem u kojem je između ostalog naveo:
“Opozicija je prvi put posle sedam godina uspela da usaglasi svoje stavove. Sporazumom s narodom se opozicija obavezuje da će u narednom periodu preduzeti neke korake. Najvažnije je to da je uz opšti kompromis svih zaista konačno izrađeno nešto – posle jako dugo vremena, opozicija je sela i u manje od tri nedelje došla do zajedničkih zaključaka“, naveo je funkcioner Nove stranke.
Sporazum je inače nastao na osnovu dokumenta o zajedničkim uslovima za sprovođenje slobodnih i poštenih izbora koji je deo opozicije usvojio u decembru prošle godine.
Tada su predstavnici Saveza za Srbiju, Demokratske stranke Srbije, Socijaldemokratske stranke, Nove stranke, Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, pokreta Dosta je bilo, Pokreta centra, Građanske platforme i inicijative Ne davimo Beograd zatražili da opoziciji bude omogućeno da u informativnom programu Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine bude zastupljena najmanje 60 minuta nedeljno pre predizborne kampanje i da njeni predstavnici učestvuju u svim debatnim emisijama na javnim servisima.
Zatražena je i promena sastava REM-a radi, kako je tada navedeno, dosledne primene ovlašćenja kontrole elektronskih medija, a kompletnu listu zahteva možete pogledati na ovom linku.