Policija još nije otkrila ko su maskirane osobe koje su izbegličku porodicu ostavile na -11

U danu kada se obeležava Međunarodni dan migranata, novinari redakcije Insajder proveravali su da li su nadležni organi otkrili ko je pre godinu dana iz autobusa u blizini Bosilegrada izvukao sedmočlanu porodicu iz Sirije sa malim detetom, odvezao i ostavio u šumi na minus 11 stepeni, u blizini granice sa Bugarskom. Za ovaj slučaj nadležan je tužilac iz Vladičinog Hana Dragan Nikolić koji u izjavi za Insajder navodi da policija još uvek nije utvrdila o kojim se NN licima radi.

Izbeglice

„Ono što se do sada zna na osnovu izjava oštećenih jeste da su nepoznate osobe koje su ih tog dana izvele imale maske na glavama. U međuvremenu sam dobio i izveštaj Sektora unutrašnje kontrole policije koji je saslušao policajca iz Surdulice Slavko Stojiljković koji je porodicu pronašao i spasao“ rekao je Nikolić za Insajder.

Nikolić kaže i da je neobično i da je porodica imala papire u kojima se navodilo da treba da se jave u prihvatne centre u Senti i Tutinu, a da su oni krenuli ka Bosilegradu.

On dodaje da nastavlja da sprovodi predistragu u ovom slučaju kao i da će uskoro poslati zamolnicu ka Beogradu da se ispitaju i zastupnici oštećene porodice izbeglica.

Podsetimo, porodica izbeglica su 18. decembra prošle godine ostavljene u šumi na -11 i to sa malim detetom.

Ovu informaciju javnosti je preneo Gordan Paunović iz nevladine organizacije Info park, koji je odmah posumnjao da je reč o nasilnoj deportaciji, navodeći da je prema rečima izbeglica njih do državne granice odvezla neidentifikovana policijska ili vojno-policijska jedinica.

“Prevodilac Info parka je primio poziv za pomoć od ove grupe koja je bila u panici pitajući šta da radi i moleći da ih neko spase odatle jer su bili iscrpljeni, bez snage, a žene i bez svesti”, objasnio je tada Paunović za Insajder i dodao da je grupa uz pomoć jedinog mobilnog telefona koji je još radio uspela da pošalje GPS koordinate.

Iz hlade šume u sred noći spasao ih je policijac iz Surdulice Slavko Stojiljković čije ime je odmah saopšteno. 

Pet dana nakon ovog incidenta, tadašnji ministar odbrane Zoran Đorđević na pitanje novinara redakcije Insajder rekao je da je dobio uveravanja da pripadnici Vojske u ovo nisu umešani

Zaštitnik građana za Insajder: Nema odgovornosti vojske i policije

Uprkos tvrdnjama ministra ali i nakon objavljivanja priče o ostavljenoj porodici i informacija dobijenih od nevladinog sektora povodom ovog slučaja Zaštitnik građana pokrenuo je postupak kontrole rada Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova. 

Povodom ovog slučaja, advokatica Komiteta pravnika za ljudska prava (YUKOM) Kristina Todorović podnela je i krivičnu prijavu. Ona je tada za Insajder rekla da očekuje da se postupak vodi i okonča jer ima dovoljno podataka.

„Više smo nego spremni da učinimo sve kako bi počinioci bili pronađeni. U krivičnoj prijavi koju smo podneli ima sasvim dovoljno elemanta da se identifikuju i pronađu osumnjičeni, pitanje je samo da li ima volje da se ovaj slučaj razreši“, rekla je advokatica Todorović.

Nakon sprovedene kontrole, kancelarija Zaštitnika građana u dopisu Insajderu navodi da „nakon sagledavanja svih relevantnih činjenica i okolnosti, nisu mogli biti potvrđeni navodi o nezakonitom ili nepravilnom postupanju pripadnika Zajedničkih snaga Vojske i Policije“.

Dodaje se „da nije potvrđena i sumnja da su za posebno nekorektan odnos prema sedmoro migranata iz Sirije odgovorni organi Republike Srbije, nakon čega je okončano postupanje u predmetu“.

Kancelarija navodi i da su predstavnici Zaštitnika građana tokom postupka kontrole posetili Prihvatni centar u Preševu, razgovarali sa predstavnicima Zajedničkih snaga Vojske i Policije, izvršili nadzor u Upravi za strance u Beogradu i Komandi kopnene vojske u Nišu, te pribavili pisana izjašnjenja Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Kako dodaje Zaštitnik, nakon okončanog postupka kontrole Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova uputio je i dopise ovim državnim organima. On je u dopisu Ministarstva odbrane između ostalog konstatovao da je moguće da je porodica izbeglica bila žrtva krijumčara ljudi.

„Iako rezultat ispitivanja okolnosti događaja nisu dali odgovor na pitanje kako se sedmoro migranata našlo u blizini granice sa Bugarskom, okolnosti su, na osnovu izjave jednog od migranta sa kojima su predstavnici Zaštitnika građana razgovarali da su pre puta ka Bosilegradu imali kontakte sa krijumčarima, da se ne isključuje mogućnost da je porodica bila žrtva krijumčara ljudi“ navodi se u dopisu Zaštitnika građana koji je upućen Ministarstvu odbrane, a do koga je došao Insajder.

Izvor: Insajder