Posao RTB-a i Lavalina: Od dogovora u "četiri oka" do arbitraže
Generalni direktor Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor Blagoje Spaskovski najavio je mogućnost arbitražnog postupka protiv kanadske kompanije SNC Lavalin koja je izgradila novu topionicu bakra u Boru. Spaskovski je bio na čelu RTB-a i kada je s Lavalinom sklopljen posao u direktnim pregovorima, bez tendera. Nadležne institucije u Srbiji do danas nisu utvrdile odgovornost za to što cena topionice uvećana sa 100 na 300 miliona evra.

"Ne može se prenebreći činjenica da se u tek izgrađenoj fabrici sumporne kiseline 2015. godine desio požar" rekao je Spaskovski.
On je juče na sastanku s predstavnicima EDC banke, koji su kreditirali novu topionicu i fabriku sumporne kiseline, i nezavisnim inženjerima zaduženim za reviziju projekta, ocenio ponašanje Lavalina neprofesionalnim.
"Požar je naneo ogromnu štetu i ostavio velike posledice po rad RTB-a Bor. Te posledice se i danas osećaju zahvaljujući neprofesionalnom ponašanju SNC Lavalina, kanadske firme koja je bila glavni nosilac posla", naveo je Spaskovski.
Rudarsko-topioničarski basen Bor, jedini proizvođač bakra, zlata i srebra u Srbiji, koji je u svom proizvodnom lancu imao desetine povezanih fabrika i zapošljavao više od 20.000 ljudi, danas je jedan od najvećih dužnika u zemlji sa oko 5000 zaposlenih.
Prema podacima iz unapred pripremljenog plana reorganizacije tog preduzeća, dug RTB-a iznosi oko 1,2 milijardi evra. Neki od dugova su nastali pre deceniju i po, ali su u velikoj meri uvećani od dolaska Spaskovskog na čelo ovog preduzeća 2008.
U trenutku kada ga je Vlada Srbije krajem 2008. imenovala na to mesto, dugovi ove kompanije iznosili su oko 860 miliona evra.
U ime nadzornika nad projektom je nekadašnji visoki funkcioner SPS-a Branislav Ivković rekao da će Građevinski fakultet u Beogradu do kraja maja sačiniti analizu koja bi trebalo da pokaže da li se isplati arbitraža u Parizu i zahtev za naknadu štete od kanadskog SNC Lavalina. On je dodao da je "materijal u pripremi" i analiziraće ga radna grupa Vlade Srbije.
Lavalin posao dobio bez tendera, cena utrostručena
Novinari Insajdera istraživali su posao koji je Vlada Srbije 2010. sklopila sa kanadskom firmom SNC Lavalin za izgradnju Topionice.
Kako je objavljeno u serijalu „Rudnik dugova“, novi investicioni ciklus u Boru 2009. pretvorio se u nekontrolisano trošenje sredstava i suspenziju Zakona o javnim nabavkama zbog čega su najveći poslovi sklapani direktnim pregovorima sa investitorima.
Gradnja nove Topionice uvećana je trostruko za tri i po godine godine - sa 100 na čak 300 miliona evra.
Kanadska firma Lavalin posao je dobila u direktnim pregovorima sa Ministarstvom ekonomije na čijem čelu je bio Mlađan Dinkić i rukovodstvom RTB Bora na čijem čelu je bio upravo Spaskovski.
Fenomen Spaskovski
Dugogodišnji direktor RTB-a Blagoje Spaskovski je, uprkos rastu dugova, po svemu sudeći nedodirljiv na toj funkciji. Tokom svoje karijere menjao je stranke u zavisnosti od odnosa snaga na političkoj sceni.
Na čelo ovog preduzeća je došao praktično istovremeno kada su započeta nova ulaganja države u RTB u oktobru 2008, na predlog Dinkićevog URS-a. Na predsedničkim izborima 2012. podržao je tadašnjeg lidera DS-a Borisa Tadića. Ubrzo pošto je glavnu polugu vlasti u državi, ali i u Boru, preuzela Srpska napredna stranka, Spaskovski je prešao u SNS.
Bio je direktor RTB-a i tokom 90-ih kao kadar SPS-a. Pominje se u Beloj knjizi MUP-a Srbije iz 2002. zbog, kako se navodi, zloupotreba prilikom nabavke opreme za Rudnik bakra Bor.
Blagoje Spaskovski, koji je u više navrata odbio intervju za Insajder, u pisanom odgovoru je kao razloge drastičnog uvećanja cene posla naveo to što „konačna vrednost lokalnih radova u startu nije mogla da se utvrdi, jer se radi o brown field investiciji, kao i to što nije bila gotova projektna dokumentacija“.
Međutim, ne samo da je Lavalin dobio posao izgradnje Topionice i Fabrike sumporne kiseline, već je dobio i posao izrade Studije izvodljivosti celog projekta u kojoj uopšte nije postojala ekonomska analiza isplativosti gradnje ovih fabrika.
Bivši direktor Topionice: Lavalin izabran bez tendera
U pregovorima Vlade Srbije sa Lavalinom učestvovao je i bivši direktor Topionice Milan Dejanovski koji je na ovoj poziciji bio od marta 2009 do sredine 2010. godine. On je u intervjuu za Insajder priznao da je ova firma izabrana i pre nego što je postignut zvanični dogovor.
Takođe, Dejanovski je priznao i da je potpisao dokument u kojem se navodi da je sproveden postupak za izbor firme za izradu studije u kojem je izabran Lavalin, iako takve procedure nije bilo.