Pregled nedelje: Upad u RTS, protesti zbog hapšenja, presuda Karadžiću…

Dani bure i dani zatišja… Upad demonstranata u RTS, sve što je usledilo za tim, izricanje pravosnažne kazne doživotnog zatvora Radovanu Karadžiću i reakcije vlasti u Beogradu – glasno komentarisanje jednog i upadljivo ćutanje o drugom događaju obeležili su nedelju za nama.

Prošlonedeljni upad u RTS demonstranata promenio je karakter protesta. Okupljanja koja su od decembra organizovana pod parolom „Jedan od pet miliona“ i na kojima su lideri opozicije, pre svega Saveza za Srbiju, bili samo šetači, prerasla su u okupljanja koja predvode čelnici Saveza za Srbiju, ponajpre Boško Obradović, lider Dveri.

Prošle subote uveče porodične šetnje su upadom u RTS izmakle kontroli, a šou je preuzeo lider Dveri i jedan od čelnika saveza za Srbiju Boško Obradović. Nakon blokade koja je trebalo da traje dva sata i organizovanja „Dnevnika slobodne Srbije“, demonstranti su se u zgradi RTS zadržali nekoliko sati zahtevajući da se uključe u program RTS i da ih prime direktor i glavni urednici televizije. Umesto toga, pripadnici policije i žandarmerije izvukli su iz zgrade demonstrante.

Protesti zbog protesta

Cele prošle nedelje svedoci smo brojnih posledica i događaja koji su usledili nakon ovog upada. Još tokom trajanja „opsade“ RTS, predsednik Srbije Aleksandar Vučić zakazao je konferenciju za medije za dan kasnije, a demonstranti odgovorili najavom okupljanja i blokadom Predsedništva u isto vreme.

Dok se predsednik Srbije obraćao na konferenciji za novinare, demonstranti su blokirali Predsedništvo i najavili da će blokada potrajati dok ne razgovaraju s Vučićem.

Istovremeno, deo demonstranata predvođen Obradovićem sukobio se s policijom kod Londona, u nastojanju da obezbede prolaz blokiranom kamionu s ozvučenjem za protest. Nakon koškanja, kamion je prošao, a s njega su se građanima ispred Predsedništva obraćali lideri opozicije koji su spekulisali da Vučić već nije u zgradi već da ju je napustio tajnim prolazima.

Za to vreme, predsednik Srbije je na svom Instagram profilu postavio fotografiju na kojoj igra šah s ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem, a potom i video poruku na istoj društvenoj mreži u kojoj poručuje da nikada neće pobeći niti se skloniti.

Policija je neposredno pred okupljanje u nedelju pohapsila više učesnika upada u RTS. Ukupno ih je, kako se naknadno ispostavilo, uhapšeno 18. Nakon što je Obradović ovu informaciju preneo demonstrantima, pozvao ih je da se prošetaju do policijske stanice u Bulevaru despota Stefana. Čelnici opozicije su tražili da oni budu oni uhapšeni i nudili se da preuzmu odgovornost umesto privedenih, ali nije bilo odgovora od policije. Iza kordona stajao je i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović. Demonstranti su se potom se razišli uz zahtev vlastima da do sutra oslobode uhapšene.

U međuvremenu, predsednik Srbije napustio je zgradu Predsedništva na glavni ulaz uz poruku: „Živela Srbija ali ne lopovska“ što je zabeležio i snimatelj Insajdera.

Ipak, dok su demonstranti koji su vlastima dali rok za oslobađanje uhapšenih po njegovom isteku najavili „skladnu reakciju“ i zahtevali da ih predsednik Srbije abolira, odnosno amnestira, učenici Filološke gimnazije čiji je jedan kolega bio među uhapšenima organizovali su protest dan kasnije sa zahtevom da njihov kolega bude oslobođen, najavljujući novo okupljanje ukoliko se to ne dogodi.

Iste večeri mediji su počeli da puštaju nezvanične vesti o tome kako je predsednik „zatražio je od nadležnih institucija da budu usvojene žalbe svih uhapšenih i osuđenih za prekršaje prilikom upada u zgradu RTS i tokom protesta ispred Predsedništva“, da je najavio i da će, u skladu sa zakonom, abolirati one protiv kojih se vodi krivični postupak, ali da će iz toga „izuzeti osobe koje su unele motornu testeru u zgradu Javnog servisa“.

Iako su ovu informaciju preneli brojni mediji, uključujući RTS, sam Vučić takvu izjavu nikada nije dao, jer bi to, kako je i ocenio JUKOM, zapravo predstavljalo izlazak iz ovlašćenja i pritisak na sudove. Vučić je tako dan kasnije rekao da će videti kako stoje stvari i delovati u skladu sa svojim ovlašćenjima, ali i da bi „voleo da onih koji su prvostepeno osuđeni pred prekršajnim sudom budu oslobođeni“.

Konačno, zatvorske kazne i pritvor ukinuti su svima osuđenima zbog upada u RTS. Nedelju dana kasnije, protesti su se vratili u ustaljenu rutinu.

Izostanak dijaloga, uvrede, različite ocene…

To je donekle smanjilo tenzije, ali je polemika i dalje nastavljena. Da li je upad nasilan ili legitiman način borbe bila je i tema Insajderovog komentara pod naslovom Obmane, podele i paralelni univerzum.

Evropski komesar Johanes Han je izjavio da EU podržava pravo na proteste, ali da je nasilje neprihvatljivo, Reporteri bez granica su utvrdili da RTS mora da prestane da ignoriše proteste, dok su Međunаrodnа federаcijа novinаrа i Evropskа federаcijа novinаrа osudile upad demonstrаnаtа i delа opozicije u zgrаdu RTS i zatražile poštovanje nezаvisnosti uređivаnjа.

Ocene su bile razne. Generalni direktor RTS Dragan Bujošević je ocenio da je upadom u RTS protest izgubio legitimitet,  Urednik portala RTS Zoran Stanojević koji je bio u zgradi prilikom upada demonstranata ocenio je da je „bilo tenzija, ali ne i nasilja“,

Dijalog nije nastavljen, a predsednik Srbije je poručio da „s fašistima neće da razgovara“ i u prvim reakcijama tražio najstrože kazne za izgrednike. I premijerka je poručivala „ko su oni da s njima razgovaram“…

Mitinzi, kontramitinzi, optužnice i smene

Dijalog vlasti i opozicije je i dalje izostao, a predstavnici vlasti nisu propuštali da svaku priliku i svako obraćanje iskoriste da se obračunavaju s liderima opozicije, da ih etiketiraju. Sve to vreme rastu napetosti između vlasti i opozicije, rat se vodi i na društvenim mrežama, a najavljuju se i kontramitinzi. Do takvog kontraokupljanja došlo je ispred Opštine Grocka u vreme kada je održana sednica SO.

Iako ostavka Dragoljuba Simonovića optuženog za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića nije bila na dnevnom redu sednice, u njoj se, kako je za Insajder najavio predsednik SO Stefan Dilberović raspravljalo nakon dopune dnevnog reda. Pred zgradom SO okupili su se lideri opozicije na najavljenom skupu, a istovremeno pristalice SPS su ih dočekali uz skandiranje s uvredama i etiketama koje u poslednje vreme promovišu i čelnici države: „Boško – fašisto“, „Đilase – lopove“…  Simonović, protiv kojeg je tužilaštvo podiglo optužnicu tražeći osam godina zatvora je smenjen s funkcije.

I dok su odbornici Grocke ipak smenili Simonovića s mesta predsednika Skupštine opštine, predsednik SO Brus Milutin Jeličić Jutka još nije smenjen  - predsednik SO Brus Miroslav Panić najavio je za Insajder da će sednicu lokalnog parlamenta zakazati verovatno krajem marta ili početkom aprila, ali i da je teško okupiti odbornike, koji „ne reaguju baš sa oduševljenjem“ na zakazivanje sednice o smeni Jeličića.

Glasna tišina zbog presude Karadžiću

Iako su presude domaćih sudova zvaničnici u Beogradu uveliko komentarisali, pa čak u nedelji za nama evidentno uticali na odluke o oslobađanju privedenih zbog protesta, pravosnažna presuda Radovanu Karadžiću koji je osuđen na doživotni zatvor dočekana je mukom. Reagovanja su bila uglavnom očekivana – od pobede pravde, do optužbi za pristrasnost. Haški tužitelj Serž Bramerc naveo je da „presuda Karadžiću nije presuda protiv srpskog naroda“ i da je „krivica je samo njegova“.

Beogradski zvaničnici nisu se oglasili nijednom rečenicom. Čak je i premijerka Ana Brnabić odgovarajući na to pitanje navela da „treba sačekati s reagovanjem na presudu Karadžiću“. Čekanje se odužilo. Konačno, tri dana nakon presude predsednik Srbije je umesto stava o presudi izjavio da ona „ne znači ukidanje Republike Srpske“.

Debate nema ni u parlamentu

Debata je ponovo izostala i tamo gde joj je mesto – u parlamentu. Predsednica Skupštine Maja Gojković suprotno praksi u rekordnom roku na dnevni red stavila predloge Lige socijaldemokrata Vojvodine koji se tiču Vojvodine, to nije privolelo opozicione partije da prisustvuju sednici.  Stavljanje na dnevni red predloga koji ne dolaze iz redova vladajuće većine može se smatrati izuzetkom, tim pre što se usvajanje zakona o finansiranju Vojvodine odlaže već deset godina, a i sam premijer Vojvodine je nedavno rekao da do toga neće doći tokom 2019. Nenad Čanak je, objašnjavajući ovo naveo da ne zna i ne želi da se pravda zašto je predsednica parlamenta Maja Gojković taj predlog sada prihvatila. Ipak, ovi zakoni nisu dobili podršku  Vlade, niti predstavnika vladajuće većine.

Debata o zakonu o poreklu imovine

Debata koja ne izostaje je Insajder debata. U nedelji za nama tema je bila Nacrt zakona o poreklu imovine. Zašto dosad nije primenjen već postojeći zakonski osnov za unakrsnu kontrolu imovine, da li će biti utvrđeno kako su pojedinci došli do prvog miliona, kako 20 poreznika može da kontroliše 20.000 pojedinaca, gde je prostor za zloupotrebu u primeni zakona… pitanja su na koja su ove nedelje odgovarali gosti novinarke Insajdera Bojane Anđelić - poreski savetnik Đerđ Pap i profesor javnih finansija na FEFA fakultetu i bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija Goran Radosavljević.

Debatu u celosti možete pogledati na sajtu Insajdera.

Dugi niz protesta i nezadovoljnih

Protesta i nezadovoljnih je čini se, sve više.  Tako su zaduženi u švajcarskim francima, započeli štrajk glađu i protest ispred zgrade Vrhovnog kasacionog suda tražeći od države da ponudi rešenje za njihove probleme. Štrajk glađu je, kako kažu, jedino što im je preostalo jer država uporno ignoriše njihove zahteve.

Protestovali su, ali i slavili, i građani ispred kuće petočlane porodice Vuksanović iz kuće u Prilepskoj 7 u Beogradu koja je trebalo da prošle nedelje bude iseljena iz svog doma. Nezadovoljan je i penzioner iz Bačke Palanke koji je, kako je ranije objavljeno, dobio na sudu tužbu protiv države zbog umanjenja penzija. I grupa nevladinih organizacija je izrazila nezadovoljstvo i protest zbog činjenice da mesecima nakon isteka mandata povereniku za informacije od javnog značaja nije izabran novi. Odgovor kada će to biti učinjeno i dalje izostaje, a predsednik skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Mirko Krlić koji bi po zakonu trebalo da pokrene proceduru za izbor kaže za Insajder da će izbor početi „čim dobije instrukcije od najvećih političkih aktera - SNS i njenih koalicionih partnera“.

Vulin položio vojničku zakletvu

Ipak, ima i onih koji bi mogli biti zadovoljni prošlonedeljnim postignućima. Među njima je i ministar odbrane Aleksandar Vulin, koji je paralelno uz ministrovanje prošao i petnaestodnevnu obuku i položio vojničku zakletvu. Razloga za zadovoljstvo mogli bi imati i u Srpskoj pravoslavnoj crkvi koja je od Vlade dobila 10 miliona evra za radove na Hramu Svetog Save, ali i Zrenjaninci koji su posle 15 godina konačno na putu da dobiju pijaću vodu.