Šabić o slučaju Helikopter: Tužilaštvu istekli rokovi da dostavi belešku Insajderu

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže za Insajder.net da ga Republičko javno tužilaštvo već tri meseca nije obavestilo da li će pokrenuti spor protiv njegovog rešenja po žalbi novinara Insajdera u slučaju Helikopter. Podsetimo, Šabić je Tužilaštvu naložio da Insajderu dostavi službenu belešku o nepokretanju postupka u slučaju pada helikoptera, ali je umesto da postupi po tom rešenju Tužilaštvo tražilo postupak poništavanja odluke poverenika. 

Poverenik Rodoljub Šabić

Službena beleška u slučaju pada vojnog helikopterta, kada je stradalo sedam osoba, mogla bi da otkrije šta se sve dešavalo u predistražnom postupku i zašto odluku da nema osnova za pokretanje istrage nije potpisala postupajuća tužiteljka Gordana Jovanović, nego njena šefica Nataša Krivokapić.

Poverenik je još u decembru naložio Višem javnom tužilaštvu u Beogradu da postupi po zahtevu Insajdera i u roku od pet dana dostavi službenu belešku, uz ocenu da je argumentacija Tužilaštva neprihvatljiva. Umesto da nam dostavi belešku, Više javno tužilaštvo tražilo je od Republičkog tužilaštva da protiv rešenja poverenika pokrene upravni spor.

“Krajem istog meseca Republičko javno tužilaštvo obavestilo me je da je primilo predlog za podnošenje tužbe radi poništaja rešenja i zatražilo da neodložno dostavim spise predmeta. Spise sam naravno dostavio. Nešto kasnije, Republičko tužilaštvo je vratilo spise, ali me ni tada ni kasnije nije obavestilo o tome šta je odlučilo, da li će podneti tužbu ili ne”, kaže Šabić za Insajder.net i dodaje da na osnovu neformalnih informacija iz pisarnice Upravnog suda zna da tužba do danas nije podneta.

Šabić objašnjava da to znači da je Republičko tužilaštvo propustilo rok utvrđen Zakonom o upravnim sporovima, da ta tužba više i ne može biti podneta ili bi sud morao da je odbaciti kao nedopuštenu ako bude podneta nakon isteka roka. Osim toga, rešenje poverenika je svakako moralo da bude izvršeno, odnosno beleška je morala da bude dostavljena Insajderu jer čak i da je Republičko tužilaštvo podnelo tužbu to, po zakonu, ne odlaže izvršenje rešenja.

On ukazuje na to da činjenica da Tužilaštvo ni posle nekoliko meseci nije postupilo po rešenju poverenika predstavlja kontinuirano nezakonito ponašanje.

“To je, naravno, uvek zabrinjavajuće, a pogotovo kad je akter organ čiji je jedan od osnovnih zadataka zaštita zakonitosti", kaže Šabić.

Odluke Javnog tužilaštva moraju biti javne

Odluka o nepokretanju postupka u slučaju pada vojnog helikoptera saopštena je čak osam meseci pošto je postupajuća tužiteljka Gordana Jovanović završila predistražni postupak. To je otkrila sama Gordana Jovanović kada je u izjavi za list Blic navela da je ona u tom predmetu završila postupanje u oktobru 2015, a Više javno tužilaštvo je odluku o nepokretanju postupka saopštilo tek u junu 2016. Za Insajder je zatim potvrđeno da je odluku umesto postupajućeg tužioca, u vidu službene beleške, donela šefica Višeg tužilaštva u Beogradu Nataša Krivokapić.

Foto: Srđan Ilić / helikopter

Šabić za Insajder.net kaže da je očigledno i nesporno pravo javnosti “na informacije o (ne)odgovornosti u tako tragičnom događaju”. On podseća i da Više javno tužilaštvo u Beogradu nije ponudilo nijedan valjan argument na osnovu kog bi se u konkretnom slučaju ograničilo pravo javnosti da dobije informaciju.

On ističe da je zakonsko pravo Republičkog javnog tužilaštva da podnošenjem tužbe traži poništaj nekog rešenja poverenika, ali je činjenica i da su te tužbe u poslednje vreme veoma učestale. Na pitanje koji su prema njegovoj oceni razlozi što državne institucije, u ovom i sličnim slučajevima, nezavisne i kontrolne institucije tretiraju kao smetnju, Šabić kaže:

“Iako su te tužbe u poslednje vreme veoma učestale, iz principijelnih razloga ne želim da govorim o njoj u kontekstu nekog ugrožavanja nezavisnosti poverenika ili pritiska na njega. Ipak, moram da podsetim na to da Republičko tužilaštvo navedenu mogućnost ima na rasplaganju za slučaj da je poverenik povredio zakon na štetu javnog interesa. Zato ne mislim da sam subjektivan ako kažem da niko, minimalno objektivan, u postupanju poverenika u ovom slučaju ne bi mogao da prepozna bilo šta što bi govorilo o prekoračenju ovlašćenja, kršenju zakona ili ugrožavanju javnog interesa, naprotiv”.