Savski nasip: Nelegalnom gradnjom ugroženo i vodosnabdevanje i zaštita od poplava
Na Savskom nasipu, mestu gde je u poslednjih nekoliko godina, izgrađeno “divlje naselje” nalaze se reni bunari odakle se Beograđani snabdevaju vodom. Nasip koji je sada ugrožen izgrađen je zbog odbrane Novog Beograda od poplava.
I nasip za zaštitu od poplava i vodosnabdevanje gradom ugroženo je zbog vikendica koje su izgrađene bez dozvola i zbog činjenice da nadležne institucije već godinama tolerišu bespravnu gradnju na ovom strateški važnom mestu.
Među “vikendašima” koji sugradili bez dozvole nalaze se i članovi porodice predsednika Tomislava Nikolića.
Prema istraživanju Insajdera 22. jula 2016. sanitarni inspektori Sektora za zaštitu životne sredine i vodni inspekcijski nadzor pri Ministarstvu zdravlja, obišli su Savski nasip i konstatovali da je 16 bunara koji se nalaze na toj lokaciji ugroženo aktivnostima vikendaša.
“Dosta objekata se nalazi neposredno uz bunare i otežavaju prilaz bunarima, kao i intervencije na istim, mnogi objekti se nalaze na drenovima reni bunara, pojedina lica su izvršila nasipanje terena, a prema izjavi predstavnika vodovoda time su zatrpali zatvarače i ispuste na pojedinim bunarima i otežali intervencije na istim”, navodi se u službenoj belešci sanitarnih inspektora.
Javno preduzeće Beogradski vodovod i kanalizacija snabdeva se vodom iz renih bunara na levoj obali Save gde se nalazi nelegalno vikend naselje na Savskom nasipu. Međutim, izgradnja vikendica nije ugrozila samo vodosnabdevanje, već je povećala rizika i od poplava.
Šuma, koja bi trebalo da štiti ne samo od poplava već i da učvršćuje nasip posečena je kako bi izgradnja vikendica bila moguća.
“Potrebno je naglasiti da su svi objekti nelegalno izgrađeni u nebranjenom delu Save, pre nasipa, uz vodozahvate. Ukoliko se ne spreče ovakve aktivnosti (izgradnja objekata, seča stabala), neće biti ugroženi samo vodozahvati, već će biti dovedena u pitanje i zaštita od poplava, te je rešavanje ove problematike potrebno podići na viši nivo”, zaključuje se u službenoj beležci sanitarnih inspektora.
Novinari Insajdera dobili su službenu belešku sanitarnih inspektora pod brojem 530-02-3065/2016-10 od Ministarsva zdravlja, a po Zakonu o dostupnosti informacijama od javnog značaja. Međutim, Ministarstvo u odgovoru Insajderu navodi da se pomenuta beleška ne odnosi na nelegalne objekte na Savskom nasipu.
“Službena beleška koju ste tražili pod brojem 530-02-3496/2016-10 ne odnosi se na gradnju objekata uz Reni bunare na levoj obali Save”, “objašnjava” Ministarstvo zdravlja iako se jasno vidi iz beleške da se upravo o tim objektima radi.
Novinari Insajdera već mesecima istražuju šta je sve sporno kada je u pitanju prećutna dozvola države od 2009. do danas da dozvoli divlju gradnju na Savskom nasipu. Ova priča postala je aktuelna pre nekoliko dana kada je došlo do polemike između gradskog menadžera Gorana Vesića i predsednika gradske Opštine Novi Beograd Aleksandra Šapića oko rušenja nelegalnih objekata na Novom Beogradu.
Činjenica je, međutim, da je jedno strateški važno mesto za grad ugroženo zbog toga što država već osam godina nije adekvatno reagovala.