Sporni zahtevi fabrike Leoni: Kršenje zakona ili pravo poslodavca?

Pitanje poštovanja radničkih prava u Srbiji ove nedelje ponovo je pokrenuto nakon što se u javnosti pojavio dokument koji je nemačka kompanija Leoni za proizvodnju kablova za automobile uputila svojim zaposlenima. Radnici ove firme kod Doljevca u četvrtak su dobili zahtev od poslodavca da potpišu saglasnost u kojoj se navodi niz stavki kojima poslodavcu, između ostalog, daju pravo da im menja platu, naknadno smanjuje deo zarade, organizuje noćni rad duže od jedne nedelje mesečno, ili ih premesti na rad u drugo mesto udaljeno više od 50 km od trenutnog, pa čak traži saglasnost i da svoje zaposlene uputi na rad kod drugog poslodavca. Dok iz fabrike tvrde da je sve po zakonu i da radnici ne moraju da potpišu, profesor radnog prava Mario Reljanović za Insajder navodi da takav blanko dokument „nikako ne može biti u skladu sa zakonom“.

Fabrika Leoni Foto: www.leoni-serbia.com

Inspekcija rada nije proveravala ovaj slučaj jer je, kako kažu za Insajder, jedini način da reaguju taj da im zvanično bude podneta žalba. Do sada im, međutim, nijedan radnik nije uputio žalbu, tek nakon koje inspektori mogu da sprovedu vanrednu kontrolu.

U međuvremenu autentičnost dokumenta koji je dospeo u javnost potvrdila je fabrika Leoni. Odredbe iz dokumenta prema navodima iz ove ove kompanije bile su uključene u standardni ugovor od osnivanja kompanije u Srbiji 2009. godine, ali su početkom ove godine odlučili da izdvoje i stave u poseban odeljak Ugovora - “Izjava o saglasnosti”.  

"Odlučili smo da ove odredbe izdvojimo iz našeg Ugovora o radu i da ih stavimo u poseban dodatak – Izjavu o saglasnosti kako bismo svakom zaposlenom ponudili mogućnost da potvrdi svoju raspoloživost da radi prekovremeno, noću i slično i tako ostvari mogućnost da bude dodatno plaćen", navedeno je u pisanom odgovoru kompanije "Leoni" agenciji Beta.

U “Leoniju” tvrde i da se “Izjave o saglasnosti“ primenjuju u svim proizvodnim jedinicama i sve zaposlene bez obzira na poziciju u kompaniji ili državljanstvo zaposlenog.

Reljanović: Blanko saglasnost ne može biti u skladu sa zakonom

Profesor radnog prava na Institutu za uporedno pravo u Beogradu Mario Reljanović kaže za Insajder da dokument koji je ponuđen radnicima „nikako ne može biti u skladu sa zakonom“ jer radnici ne mogu blanko da pristanu na odredbe za koje se saglasnost može dati samo u konkretnim slučajevima.

Saglasnost koju treba da potpišu radnici fabrike Leoni

„Pojedinačno gledano svaka od tih stavki koje su oni naveli jeste moguća po zakonu. Osim ove o uzimanju više od dve trećine zarade. Međutim, one su zakonite samo kada postoje tačno određeni uslovi u konkretnom slučaju koji poslodavac utvrdi odlukom ili drugim aktom, a na koji zaposleni treba da pristane. Dakle, treba da se da saglasnost za svaku od stavki samo u pojedinačnim i konkretnim slučajevima, a ne blanko za sve ikada što će nastupiti - sutra ili za pet godina“, ističe Reljanović za Insajder.

On navodi i da posebno nisu zakonite odredbe o obustavi zarade zbog naknade štete. Reljanović navodi i nekoliko primera koji bi mogli da se dese u praksi ako bi se primenio dokument koji je Leoni ponudio svojim zaposlenima.

„Na primer, kada je reč o odredbi o noćnom radu, ako radnik pristane na to da radi noću više od jedne nedelje, to može da ispadne na kraju da čitave naredne godine radi noćnu. Dalje, stavka koja kaže da poslodavac može naplatiti svoje potraživanja obustavljanjem zarade radnika u visini koji prelazi dve trećine plate, to znači da poslodavac može bukvalno da kaže „okej, šteta je nastala, krivi su Pera, Mika i Žika, trošak je 100.000 evra. Sad ćemo mi njima da odbijamo celu platu narednih 18 godina da bi oni to otplatili“. I ti sad kažeš ja se sa tim ne slažem, nisam napravio tu štetu, a poslodavac kaže „jeste, ali potpisao si saglasnost“ pre šest meseci ili šest godina“, objašnjava Reljanović.

"Leoni": Potpisivanje nije obavezno

U odgovorima medijima iz kompanije "Leoniju" navodi se da potpisivanje Izjave o saglasnosti nije obavezujuće i da svaki zaposleni ima slobodu da odluči da li će da je potpiše ili ne.

"I nakon potpisivanja, zaposleni može uvek povući Izjavu iz ličnih razloga. Davanjem saglasnosti, prekovremeni i noćni rad i dalje ostaje u okviru zakonskih maksimuma", naveli su u "Leoniju".

Svi zaposleni, tvrde u "Leoniju", koji su do sada potpisali izjavu o saglasnosti bili su u potpunosti obavešteni o detaljima ovog dodatnog dokumenta, kao i o mogućnosti njegovog opoziva zbog ličnih ili porodičnih razloga, bez ikakvih pravnih posledica.

Kompanija “Leoni” u Srbiji je od 2009. godine i posluje uz državne subvencije. Prošle godine menadžment kompanije saopštio je da su dobili 24 miliona evra subvencija iz budžeta Srbije, od najavljenih 32 miliona evra.

Nemačka kompanija "Leoni" proizvodi kablove za vozila „jaguar“ i „landrover, a u tri pogona u Srbiji u Prokuplju, Malošištu i Doljevcu upošljava oko 6.000 radnika.

Saša Dragojlo