Šta je Srbija dobila neulaskom Kosova u ENTSO-e: Elektromreže Srbije i dalje odgovorne za ono što ne mogu da kontrolišu

Srbija je pre desetak dana objavila pobedu na glasanju evropske energetske mreže operatora struje  ENTSO-e, na kojem se odlučivalo da li će Elektromreže Srbije ostati deo energetske mreže na severu Kosova ili će njeno mesto zauzeti prištinska kompanija KOSTT. Ipak, ova pobeda, praktično znači da će i ubuduće Elektromreže Srbije biti odgovorne za probleme u evropskoj elektromreži do kojih dolazi zbog toga što prištinski operator „namerno, kontinuirano i neovlašćeno“ preuzima električnu energiju. Tako bi srpska kompanija i dalje mogla biti na meti kritika evropskih operatora i faktički odgovorna za nešto na šta nema nikakav uticaj.

Foto: Elektromreže Srbije

I dok je ovo pitanje za većinu evropskih operatora tehničko – u pitanju je održavanje stabilnosti elektro-sistema u kome svako nenajavljeno povlačenje struje izaziva poremećaj i dovodi u pitanje celu mrežu, u Srbiji je ovo predstavljeno kao političko pitanje.

Energetika je samo jedna od oblasti na Kosovu, u kojoj odnosi Beograda i Prištine nisu uređeni. U objavljenim briselskim sporazumima o energetici, potpisanim 2013. i 2015. predviđeno je da se osim prištinske firme snabdevanjem i trgovinom električnom energijom bave i dve novoformirane firme pod okriljem Elektroprivrede Srbije.

Jedna od tih kompanija je Elektrosever, koja bi trebalo da bude zadužena za snabdevanje. Vlada Srbije dala je saglasnost za njeno formiranje, a Upravni odbor EPS-a za direktora je imenovao Bobana Novakovića. Posao druge kompanije, čije se ime ne navodi, bio bi trgovina električnom energijom.

Kako je navedeno u Sporazumu, zahtev za registraciju trebalo je da bude podnet pre kraja avgusta 2015, a odobren u roku od sedam dana kod nadležne kosovske Agencije za privredne registre. Priština se obavezala da će potom odobriti licence, koje će međutim važiti od trenutka kada prištinska kompanije KOSTT postane član ENTSO-e. Ništa od toga se, međutim, nije dogodilo.

Kako su Insajderu rekli u EPS-u, oni su četiri puta donosili odluku o osnivanju svoje dve ćerke firme i na Kosovu podnosili zahteve za registraciju 2014, 2015, 2016. i 2017. godine, uz saglasnost nadležnih organa.

„Sva četiri puta zahtevi su odbijeni i kompanije nisu registrovane. Zahtevi za izdavanje licenci nisu podnošeni, jer kompanije nisu ni registrovane“, navode u EPS-u.

Pitanje zašto nije prihvaćena registracija firmi EPS-a, kako je to predviđeno sporazumima o energetici, uputili smo i kosovskoj Agenciji za privredne registre, ali odgovor nismo dobili.

Iako se u sporazumima nigde ne spominje Zajednica srpskih opština, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, neposredno pre glasanja u ENTSO-e, izjavio je da je iz Nacrta energetskog sporazuma bilo jasno da prvo treba da se formira Zajednica srpskih opština, koja, iako dogovorena još 2013. do danas nije formirana.

Problem Evrope

Činjenica da ne postoji koordinacija između prištinske kompanije KOSTT i Elektromreža Srbije i da KOSST na teritoriji Kosova ima faktički mogućnost da „upada“ u evropski elektrosistem dovela je do nastojanja Evropske mreže operatora prenosnog sistema za električnu energiju (ENTSO-e) da, kako je saopšteno, nađe „kratkoročno rešenje“ za problem koji nastaje zbog preuzimanja struje kosovskog operatera koji je u formalnoj nadležnosti EMS-a, a koji ta kompanija ne može da kontroliše.

Kako je saopšteno iz ENTSO-e, oni su tražili način „za privremeno rešenje, ne i da se nametne bilo kakav princip bilo kom operatoru prenosnog sistema“, odnosno da prijemom KOSTT u tu organizaciju prištinski operater preuzme odgovornost za preuzimanje struje iz evropskih mreža.

Naime, nenajavljeni zahvati u evropskom sistemu prenosa energije ostavljaju posledice u ogromnoj energetskoj zoni kontinentalne Evrope koja se proteže od Španije do Turske i koja obuhvata 25 zemalja, a izvor problema je, kako je saopštio ENSTO-e, u oblasti koju kontroliše Srbija.

„Neophodno je brzo rešenje ovog problema, koji ne samo da ima finansijske implikacije, već može izazvati i nestanke električne energije širom Evrope, zbog čega je hitro rešenje u interesu najšire javnosti“, saopštio je ENSTO-e nakon glasanja u njihovoj Regionalnoj grupi za kontinentalnu Evropu.

U odgovorima za Insajder, Elektromreže Srbije za problem koji u evropskoj strujnoj mreži nastaje zbog nerešenih odnosa beogradskog i prištinskog operatora optužuju KOSTT.

„Ta kompanija namerno, kontinuirano i neovlašćeno preuzima električnu energiju iz sinhrone oblasti 'Kontinentalna Evropa', što je EMS, kao kontrolni blok i kontrolna oblast u čijoj je ingerenciji i prištinski operator, i dokazao“, naveo je EMS, inače koordinator celog jednog bloka, koji osim Srbije obuhvata i Crnu Goru i Makedoniju, kao i „svoju kontrolnu oblast Kosovo“.

"Ekstremne mere"

Na pitanje Insajdera da li može da kontroliše probleme koje u evropskoj mreži izaziva KOSTT, a za šta su u EMS formalno odgovorni, u ovoj kompaniji navode da su pokazali da mogu, ali i dodaju: „Mi smo u svom dugoročnom obavljanju delatnosti kontrolnog bloka i kontrolne oblasti dokazali da smo sposobni da upravljamo devijacijama (poremećajima u mreži) nastalim usled nenamernih preuzimanja. Nažalost, to ovde nije slučaj, već je reč o devijacijama nastalim usled namernog i neovlašćenog preuzimanja električne energije iz interkonekcije kontinentalne Evrope“, piše u odgovorima EMS-a.

Za rešenje ovog problema ta kompanija predlaže primenu „ekstremnih mera“, ali ne navodi o kakvim merama je konkretno reč.

„Za to je neophodna saglasnost ENTSO-e. Pošto je odluku o primeni ekstremnih mera vrlo složeno doneti, posebno u okolnostima kada postoje brojna otvorena pitanja kada je reč o političkim platformama i pregovorima u Briselu, EMS i sve nadležne institucije Republike Srbije ulažu ogromne napore kako bi se našlo prihvatljivo tehničko rešenje koje neće biti u koliziji s političkim dijalogom, niti će ugroziti interese naše zemlje“, kažu za Insajder u EMS-u.

Izvor: Insajder