Šta se zna o Milanu Radoičiću i zašto je bitan

Na severu Kosova ne postoje institucije koje imaju realnu vlast. Formalno u nadležnosti međunarodnih snaga i Prištine, politički pod uticajem Beograda, a na terenu pod kontrolom pojedinaca bez zvaničnih funkcija. Ovakva situacija na severu Kosova nije se promenila od 1999, a jedino što se menja jesu imena onih koji imaju realnu moć na terenu. 

U situaciji kada su svim formalnim institucijama „vezane ruke“, realna moć se nalazi u rukama pojedinaca i neformalnih grupa, a pravila i zakoni nemaju nikakav značaj.

Ime Milana Radoičića pominje se poslednjih godina, ali do nedavno nije bio u fokusu pažnje javnosti, sve do ubistva lidera Građanske inicijative "Srbija, demokratija, pravda" Olivera Ivanovića 16. januara ove godine.

Iz izjave predsednika Srbije Aleksandara Vučića jasno je da Radoičić na severu nema zvaničnu funkciju. Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić rekao je juče da je reč o čoveku koji se bavi biznisom, ali nije objasnio otkud Radoičić u nekoliko navrata u njegovom društvu. Potpredsednik SNS-a i ministar policije Nebojša Stefanović je na pitanja novinara Insajdera o ulozi Radoičića rekao da u SNS nikakvu ulogu nema.

Nijedan od njih nije objasnio zašto Radoičić pregovara u ime kosovskih Srba sa vlastima u Prištini, ako već nema nikakvu funkciju. Podsetimo, kosovski premijer Ramuš Haradinaj u intervjuu emisiji „Slobodno srpski“ 24. decembra prošle godine rekao je da „veoma dobro sarađuje sa kolegama Srbima“ među kojima je i Radoičić.

Kum Zvonka Veselinovića

Mnoga imena pominjala su se od 1999. do danas pominjali u kontekstu vladara severa Kosova.  U vreme kada su formalno bili samo direktori bolnice u severnom delu Kosovske Mitrovice, Marko Jakšić i Marko Ivanović su u diplomatskim depešama označavani kao pravi vladari severnog Kosova. Kada su 2011. na severu izbili neredi i kada su podignute barikade zbog uvođenja kontrole na liniji između Kosova i centralne Srbije, u prvi plan izbija Zvonko Veselinović, čovek bez zvanične funkcije, jedan od prvih “čuvara mosta” u Kosovskoj Mitrovici formiranih 1999. godine, grupe koja je prema istraživanju Insajdera bila je neformalna policija Kosovske Mitrovice, a čiji su pojedini članovi bili osumnjičeni za razna krivična dela.

O tome kako je Zvonko Veselinović izgradio poslovnu imperiju detaljno je objavljeno u serijalu Patriotska pljačka.

Na pitanje novinara Insajdera da li je blizak Srpskoj naprednoj stranci, kako se to navodilo u javnosti, Zvonko Veselinović je prošle godine rekao da jeste, ali da je pre toga sarađivao i sa predstavnicima prethodne vlasti, posebno u vreme postavljanja barikada na severu Kosova.

Zvonko Veselinović i Milan Radoičić, inače prijatelji, imali su zajedničke poslove. To najbolje pokazuje optužnica kojom su obojica bili optuženi za prisvajanje 32 kamiona Hipo Alpe Adria Lizinga. Optužnica je podignuta pred Specijalnim sudom u Beogradu 2011, a vremenski se podudarala sa odlukom Beograda da počne dijalog sa Prištinom i pozivom Srbima sa severa Kosova da uklone barikade. Obojica su pravosnažno oslobođeni optužbi 2016.

Dok Zvonko Veselinović poslednjih godina, po svemu sudeći, prelazi da radi u centralnoj Srbiji, pa su tako njegove firme angažovane na izgradnji autoputa a na Kopaonik je izgradio i hotel Grej, Milan Radoičić je ostao na Kosovu i, prema pisanju medija, vodi kafić Grej u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Birn je po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama došli su do prvostepene presude Višeg suda u Beogradu u slučaju prisvajanja kamiona Hipo Lizinga, u kojoj se navodi da je Radoičić ranije bio osuđivan, ali su u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, precrtani podaci o tome kad, zbog čega i koja mu je sankcija izrečena. U istom tekstu, takođe se pozivajući na presudu, Birn navodi da je Radoičić na suđenju rekao i da je od septembra 2009. do februara 2011. godine bio u pritvoru, ali ne piše za šta je bio optužen. Ipak, to je advokatima bio i glavni argument da sud odbaci optužbe protiv Radoičića, jer je u vreme izvršenja krivičnog dela za koje ga je specijalno tužilaštvo teretilo, bio u pritvoru.

Ko ga je ovlastio da pregovara u ime kosovskih Srba

Gostujući sinoć u Ćirilici na TV Heppy, predsednik Srbije rekao je da nikada nije sreo Milana Radoičića, niti je, a da zna, sa njim razgovarao, ali nije isključio mogućnost da je Radoičić bio prisutan na nekom sastanku. Sa druge strane sa Oliverom Ivanovićem se sreo, kako je rekao, više puta i znao je za njegov sukob sa Radoičićem. Vučić se zatim zapitao:

„Taj čovek znao da će svi da upere prstom u njega. Pitao sam se.. Jel glup ili šta? Možda i jeste, možda je bahat... Nadležni organi će da pokažu...“, naveo je Vučić, ali je ostalo nejasno da li je ova njegova izjava bio način da se od Radoičića ogradi ili da ukaže da „niko nije toliko glup“ da ubije ako je očigledno da će biti prvi osumnjičeni. 

Vučić je izneo i teoriju da se nakon ubistva Olivera Ivanovića namerno kreira javno mnjenje da je sever kriminalizovan, da je očigledno da postoji namera da se za njegovo ubistvo optuži Srbin.

„Crtana je meta. Nacrtan je Srbin, samo se čeka  da svi kažu to ime, samo se čeka da svi izgovore to ime. I onda da se kaže da li je to bio politički nalog“, rekao je Vučić.

On je izneo tvrdnju da i su vršeni pritisci na bliske saradnike i prijatelje Olivera Ivanovića da iznose lažne optužbe, a sve sa ciljem da Priština preuzme i faktičku kontrolu nad severom Kosova. 

Marko Đurić o susretima sa Radoičićem

Odgovarajući na pitanje novinara Insajdera o ulozi Milana Radoičića na severu Kosova, predsednik vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić, koji je u nekoliko navrata viđen sa njim u društvu, izjavio je da takva pitanja postoje u delu javnosti koja želi da dovede Radoičića u vezu sa kriminalnim aktivnostima, ali i da kriminalizuje čitav Sever Kosova.

Na pitanje novinara Insajdera u kom svojstvu Radoičić pregovara u ime Srba sa Kosovu sa zvaničnim vlastima u Prištini i kako je moguće da on, kao prvi čovek vladine Kancelarije za Kosovo, ne zna kakva je Radoičićeva uloga na severu Kosova, Đurić je izbegao direktan odgovor, uz obrazloženje da on nije prava adresa za ta pitanja.

Juče uveče Vučić, a pre podne Đurić predstavili su javnosti  podatke kosovskih institucija koje pokazuju da je zapravo mnogo manje kriminala na severu nego na ostatku Kosova. Iako mu pitanje u vezi sa tim nije postavljeno, Đurić je na pitanje o ulozi Milana Radoičića počeo da iznosi podatke i tvrdnje da je sve to deo trenda da se sever kriminalizuje.

„Stičem utisak da imate određena saznanja, pošto znam da u delu javnosti postoje određene insinuacije vezano za ulogu i gospodina Radoičića i različitih drugih predstavnika Srba sa Kosova i Metohije i generalno postoji trend kriminalizacije Kosova i Metohije odnosno severa Kosova i Metohije..“, rekao je Đurić odgovarajući na pitanje kakva je uloga Radoičića koji je sedeo zajedno sa njim u prvom redu na mitingu Srpske liste.

Pogledajte kako je tekao razgovor novinara Insajdera sa direktorom Kancelarije za KiM, na konferenciji za novinare nakon sednice Radne grupe za podršku unutrašnjem dijalogu o Kosovu.

Stefanović: „Nikada ranije nisam čuo za tog čoveka“

Novinari Insajdera su pre nekoliko nedelja pitanje o tome kakvu ulogu Milan Radoičić ima na Kosovu i u Srpskoj naprednoj stranci postavili i članu predsedništva SNS-a Nebojši Stefanoviću, koji je rekao da Radoičić nema nikakvu ulogu u toj stranci.

„U SNS-u nema nikakvu ulogu. Ne znam kakvu ulogu ima na Kosovu. Ne bavim se tim delom posla. Ali ako insinuirate da Milan Radoičić ima neku odgovornost za bilo šta, molimo Vas da to kažete“, rekao je Stefanović.

Na pitanje novinara Insajdera po kom osnovu Radoičić pregovara sa kosovskim zvaničnicima, Stefanović je rekao da ne zna „za tu konkretnu činjenicu“.

„Čuo sam za njega u medijima. Nikada u životu ranije nisam čuo za tog čoveka“, rekao je Stefanović za Insajder.