Stanje u bolnicama u vreme koronavirusa: Tvrdnje da je sve pod kontrolom, bez osnovnih podataka
Sve je više nepotvrđenih informacija o tome da situacija nije pod kontrolom u svim bolnicama, bar ne kako to tvrde zvaničnici. Kakva je tačno situacija, da li zdravstveni radnici imaju dovoljno opreme, to je u ovom trenutku nemoguće utvrditi jer pitanja je moguće postaviti samo na zvaničnim konferencijama za novinare kriznog štaba i državnog vrha, bez garancije da će javnost dobiti odgovor. Po svemu sudeći, suočena sa pandemijom, Srbija sada ipak plaća cenu i inače lošeg i haotičnog stanja u zdravstvenim ustanovama.
Zaštita zdravstvenih radnika u celom sistemu u vreme pandemije koronavirusom, kao i broj onih koji su već zaraženi, onih koji su u izolaciji zbog određenih simptoma – podaci su koje nadležni nisu saopštili, iako je pitanje postavljeno.
Nakon što je juče na portalu Nova.rs objavljen tekst na osnovu anonimnih izvora iz Kliničkog centra Vojvodine o tome da zdravstveni radnici u toj najvećoj pokrajinskoj ustanovi nemaju osnovnu opremu, i nakon hapšenja novinarke zbog teksta, pojedini tabloidi objavili su da je Nova.rs izela netačan podatak. Kao “dokaz” su izneli podatke da su zalihe na današnji dan zadovoljavajuće. Kakve su juče bile zalihe i da li su podaci u taloidima tačni, kako su do njih došli - ništa od svega toga nije poznato.
Situacija u Kliničkom centru Vojvodine, nije poznata, kao ni u drugim zdravstvenim centrima.
Epidemiolozi Kriznog štaba juče nisu imali precizne podatke u vezi sa situacijom oko obolevanja zdravstvenih radnika u Ćupriji i na VMA.
Doktorka Darija Kisić Tepavčević nije ni na današnjoj konferenciji za medije odgovorila na direktno pitanje o broju zdravstvenih radnika u bolnici u Ćupriji.
„Obolevanje zdravstvenih radnika je deo profesionalnog rizika i nije neuobičajno. Na početku se većina zarazila van zdravstvenog sistema, što je u toj konkretnoj situaciji koju pominjete. Suština je prepoznati da se izoluje i da ne može da prenese na pacijente. Suština je ne broj zaraženih, jeste i to bitno, ali je suština da ne dozvolimo da prenese na pacijente, a to se nije desilo“ , rekla je Darija Kisić Tepavčević.
Dodala je da je ključno da se svi zdravstveni radnici za koje je potvrđeno ili se sumnja da su oboleli izoluju i da se zbog toga radi preraspodela radnika.
Prema izjavi jednog lekara iz Ćuprije koju prenosi lokalni portal Infocentrala, situacija u Opštoj bolnici je zabrinjavajuća.
O problemima u Ćupriji javno
Dok ni zvaničnici ni zaposleni zdravstveni radnici nisu spremni da govore javno o stanju u bolnicama, jedini koji se za sada javno oglasio bio je predsednik Stručnog saveta Opšte bolnice u Ćupriji, neurolog dr Aleksandar Marković. On je u izjavi koju prenosi lokalni portal Infocentrala juče rekao da je situacija u bolnici u ovom gradu loša, da su medicinski radnici u ovoj ustanovi nezadovoljni i zabrinuti zbog velikog broja kolega koji su pozitivni na koronavirus, među kojima je i direktor bolnice.
“Većina lekara smatra da je napravljeno više propusta u samom početku epidemije, da oni koji su sumnjivi, koji su došli u kontakt, nisu dovoljno brzo sklonjeni, već su nastavili da rade. Bolest se proširila među medicinskim kadrom. Sada se na zna koje zdrav, a ko je bolestan i svako na svakog sumnja. Imamo više ugroženih odeljenja, pre svega anestezija u kojoj je šest od devet lekara bolesno, zatim nefrologija gde ne zna se ko je sve bolestan, urologija gde su svi bolesni sem jednog lekara, veliki broj tehničara”, naveo je doktor Aleksandar Mitrović.
Ovu izjavu niko od zvaničnika nije negirao.
Enigma GAK Narodni front
Direktor Ginekološko-akušerke klinike Narodni front, jedne od dve najveće u Srbiji, profesor doktor Željko Miković potvrdio je prekjuče da je kod sedam zdravstvenih radnika te ustanove potvrđeno prisustvo koronavirusa. Uveravajući da je situacija pod kontrolom i da se bolnica redovno i detaljno čisti, nije želeo da otkrije koliko je zdravstvenih radnika u izolaciji.
To je otkrio epidemiolog Predrag Kon, u ime Kriznog štaba Vlade Srbije.
"Blizu 30 zaposlenih je imalo neke simptome i svi su testirani, ali još nisu stigli rezultati. Ima još kontakata i svi su izolovani", rekao je juče Kon.
U međuvremenu bi trebalo da su stigli rezultati ovih testova, ali je danas bilo nemoguće dobiti informaciju šta su pokazali. Na ovo pitanje nisu odgovorili ni doktor Kon niti doktorka Darija Kisić Tepavčević, ali je izvestan odgovor dao predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je na današnjoj konferenciji za medije naveo da je urađena analiza zdravstvenog stanja zdravstvenih radnika i izneo neke podatke.
“U Batutu od 41 testiranih nula pozitivno, u Dragiša Mišović - 47 pozitivno i nalazi se na lečenju, u Zemunskoj bolnici od 14 - pet pozitivno, na VMA nema pozitivnih, devetoro je negativno, u Valjevu od petoro jedna osoba pozitivna, na Bežanijskoj kosi od tri testirana nula pozitivnih, u Gradskom zavodu - nula. Najveći problem je Narodni front gde je od 23 - 12 pozitivno”, istakao je predsednik.
Nešto drugačiju sliku o stanju u GAK Narodni front iznela je načelnica porodilišta u toj klinici Snežana Rakić koja je za portal Nova.rs rekla da je situacija u toj klinici "na ivici funkcionisanja".
“Ima nas malo, nekako se još uvek organizujemo da radimo, ali ne znam koliko je to više održivo pod ovim uslovima”, prenosi portal njenu izjavu.
Ona je iznela podatak da je na ovoj klinici “sigurno oko 30 zaraženih”.
“Danas su neki bilii na testiranju i povećava se taj broj. Ukupan broj ne znamo, ali sigurno je da prelazi jedno tridesetak u ovom momentu”, rekla je Rakić upitana o broju zaraženih.
Ona dodaje da inficiranih nema među pacijentima, već samo među zaposlenima.
“I danas su neki išli na testiranje”, kaže doktorka Rakić i navodi da nema informaciju o preciznom broju inficiranih i kako je infekcija stigla u porodilište, ne zna se ni ko je nulti zaraženi.
Problema ima, ali je sve pod kontrolom
Na pitanje novinara o broju zdravstvenih radnika kojima je potvrđen koronavirus, epidemiolozi juče nisu mogli da daju precizne podatke. Kako su objasnili, poslednji put, kada je bilo 180 obolelih, oko sedam odsto su bili zdravstveni radnici.
"Problema imamo, nije da nemamo", rekao je Kon.
Epidemiolozi tvrde da do sada nije bilo prenošenja virusa sa zdravstvenih radnika na pacijente.
„Tačan broj zaraženih medicinskih radnika ne mogu da vam kažem u ovom momentu, ali, kao što znate, izvestan broj zdravstvenih radnika jeste oboleo. Ali ono što nam je prioritet je da se odmah prepoznaju zdravstveni radnici koji su bili izloženi i potencijalni prenosioci. Do sada nije bilo prenošenja virusa sa zdravstvenih radnika na pacijente, i to nam je prioritet“, rekla je juče zamenica direktora Batuta Darija Kisić Tepavčević.
U redovnom stanju situacija loša, u vanrednom nepoznata
Na samom početku pandemije, 10. marta ove godine, premijerka Ana Brnabić je izjavila da je danas po spremnosti domaće zdravstvo ispred devet zemalja Evropske unije, tvrdeći da se Srbija bolje bori sa novim koronavirusom od nekih članica EU.
I zaista, slike potpunog kraha sistema iz Italije, Španije, Njujorka mogle bi da potvrde izjavu premijerke. Problem je, međutim, što slika iz srpskih bolnica zapravo nemamo.
Predsednik Srbije je pre šest dana je rekao da je Srbija zbog obnove Zemunske bolnice i KBC Dragiša Mišović “kupila nekoliko dana” u borbi protiv koronavirusa.
Mogla je da “kupi” mnogo više da su bolnice rekonstruisane u skladu sa ranije potpisanim ugovorima, a nisu, niti je bilo ko odgovarao zbog toga.
Naime, za rekonstrukciju i modernizaciju četiri klinička centra u Srbiji, čija je izgradnja počela još sedamdesetih godina prošlog veka, kredit Evropske investicione banke u iznosu od 150 miliona evra odobren je još 2006.
Rokovi za završetak sva četiri klinička centra probijeni su pre osam godina. Započeta je rekonstrukcija Kliničkog centra Srbije u oktobru 2018. i prema ugovoru će trajati još najmanje godinu dana, u novembru 2019. počela je rekonstrukcija Kliničkog centra Vojvodine, dok rekonstrukcija KC u Kragujevcu nije počela zbog problema sa projektom.
Do sada je rekonstruisan samo KC Niš, a otvoren je u decembru 2017.
Kako je tekla realizacija, najbolje govori to što je ovaj posao praćen probijanjem rokova, uvećanjem cene, kao i javnim optužbama za korupciju koje su iznosili najviši predstavnici vlasti.
Naime, predsednik države i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, iznosili su optužbe za nameštanje tendera, uvećanje cena kroz anekse, krađu novca građana, “kombinacije” izvođača podizvođača i nadzornog organa.
Nije poznato da li se vodi istraga i dokle je stigla, a uprkos važnosti posla, ni posle više od dve godine od završetka posla nema sudskih epiloga.
Imajući sve ovo u vidu, uveravanje javnosti da se zdravstveni sistem Srbije bori sa koronavirusom bolje od evropskih, teško da je dovoljno bez dokaza i potpuno transparentnosti. A privođenje novinarke samo budi sumnju da se nešto krije.