Sud odbio da po šesti put odloži odlazak nekadašnjeg vlasnika Knez petrola u zatvor

Nakon što mu je čak pet puta odložen odlazak na izvršenje zatvorske kazne, Treći osnovni sud odbio je zahtev Srđana Kneževića, pravonažno osuđenog nekadašnjeg vlasnika kompanije Knez petrol, da to učini i šesti put. Knežević je pravosnažno osuđen na 20 meseci zatvora zbog učešća u grupi koja je oštetila državni budžet za 100 miliona dinara. Uprkos svemu ovome, Knežević je u, međuvremenu, u ime kompanije Knez petrol primio nagradu Najbolje iz Srbije koju dodeljuju Privredna komora i Ministarstvo trgovine.

U drugoj polovini 2016. pravosnažno su osuđeni članovi takozvane „Naftne mafije“ koja je, kako je sud naveo, tokom 2007. godine švercovala naftne derivate iz Grčke i zloupotrebama oštetila državni budžet.

Među osuđenima je i nekadašnji vlasnik Knez petrola Srđan Knežević, koga je Apelacioni sud zbog izvršenja produženog krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica osudio na 20 meseci zatvora. Deo ove kazne, 11 meseci odslužio je dok je bio u pritvoru još 2007.

PKS i Ministarstvo trgovine uručili nagradu Srđanu Kneževiću, osuđenom članu „naftne mafije“

Umesto u zatvor, po nagradu od države

Iako je presuda Kneževiću i ostalima postala pravosnažna još 23. juna 2016, on do danas nije otišao na izdržavanje kazne zatvora. Razlozi zbog kojih mu je sud čak pet puta odobrio odlaganje su „završetak započetih poslova, usled čijeg neizvršenja bi mogla nastupiti znatna šteta“.

Ipak, poslednju molbu, kako se navodi u odgovorima Insajderu, Treći osnovni sud Kneževiću nije usvojio, iako mu je dao čak i rok da dopuni dokumentaciju.

Naime, Knežević je krajem avgusta odlaganje tražio zbog „zdravstvenog stanja člana uže porodice“. Sama molba Kneževića bila je nepotpuna pa je sud, kako se može zaključiti iz odgovora Insajderu, Kneževiću dao rok da dostavi dopunu dokumentacije.

Foto: knezpetrol.com / Najbolje iz Srbije 2017. - Priznanje kompaniji Knez Petrol

Kako se navodi, dokumentacija koju je Knežević priložio oko lečenja člana uže porodice dostavljena je sudskom veštaku medicinske struke, koji je u svom izveštaju između ostalog naveo da je potrebno dostaviti medicinsku dokumentaciju novijeg datuma.

Tim povodom, Sud je Kneževiću krajem oktobra dao nalog da u određenom roku dostavi dopunu dokumentacije, a sve „u cilju davanja nalaza i mišljenja sudskog veštaka i donošenje odluke suda“.

U međuvremenu, 31. oktobra Knežević je dostavio dopunu medicinske dokumentacije, ali je na osnovu mišljenja sudskog veštaka molba Kneževića odbijena.

„Naznačena medicinska dokumentacija, koja je dostavljena uz dopunu molbe, bila je predmet veštačenja od strane stalnog sudskog veštaka medicinske struke. Shodno nalazu i mišljenju datom od strane stalnog sudskog veštaka, Treći osnovni sud u Beogradu odbio je molbu za odlaganje izvršenje kazne zatvora, koju je podneo osuđeni Knežević Srđan“, navodi se u odgovoru Insajderu.

Inače, slučaj Kneževića svakako nije ni prvi, a ni najdrastičniji kada su u pitanju beskonačna odlaganja izvršenja pravosnažnih sudskih presuda.

Aleksandru Stankoviću odlazak u zatvor odložen čak 12 puta

Rekorder po odlaganju zatvora, sudeći po medijskim izveštajima, svakako je nekadašnji vođa navijača Partizana Aleksandar Stanković, ubijen u mafijaškom obračunu oktobra 2016. Kako je otkrio KRIK, Sud je Stankoviću čak 12 puta odložio odlazak u zatvor. Tako je Stanković na slobodi bio do ubistva iako je presuda od pet godina i devet meseci zatvora postala pravosnažna još 2013. godine.

Kako piše KRIK, razlozi zbog kojih mu je predsednica Prvog osnovnog suda odobravala da ne ode u zatvor bili su, pre svega, zdravstveni. Dokumentacija pokazuje da je Stanković uz molbe prilagao i nalaze lekara zaposlenih u državnim institucijama – specijalista Vojnomedicinske akademije i Urgentnog centra. Uprkos tome što je odlagao zatvor zbog zdravstvenih problema, dolazio je na utakmice, a na kraju je čak učestvovao i u incidentu u kom su brutalno pretučeni vozač i pripadnik obezbeđenja FK Partizan u aprilu ove godine.

U dva navrata „opravdanje“ da ne ode u zatvor mu je dalo čak i sportsko društvo Partizan, gde je bio zaposlen kao trener. On je uz molbu, sudu dostavio i potvrdu o zaposlenju.

Pozivanjem na istu odredbu o odlaganju zatvora, kako je otkrio Insajder, 22 meseca je odlagao odlazak i Aleksandar Vavić, nekadašnji vođa Delija, a kasnije navijačke grupe Partizan. On je osuđen zbog napada nožem na Stefana Gajića, na Karaburmi 2005.

Od 2014. godine, Vavić se nalazi u zatvoru, a sud mu je ranije odlagao kaznu izvršenja zbog rođenja deteta i zbog toga što bi bio sprečen da završi započete poslove u svojoj preduzetničkoj radnji.

Stefan Karić nikada nije otišao u zatvor

Još jedan od primera je i Stefan Karić, sin biznismena Sretena Karića koji nikada nije ni otišao u zatvor.

On je, kako se vidi iz dokumentacije koju je analizirao Insajder, odlazak na odsluženje kazne odlagao iz zdravstvenih razloga, a kasnije zbog studija u Moskvi. Osuđen je zbog izazivanja saobraćajne nesreće u kojoj je jedna devojka ostala nepokretna. Na slobodi je dočekao poslednju odluku Apelacionog suda, kojom mu je omogućeno da kaznu odsluži u kućnom pritvoru.

Poznat je i slučaj Luke Karadžića, brata haškog optuženika Radovana Karadžića, koji je osuđen zbog saobraćajne nesreće u kojoj je jedna devojka izgubila život. Odlaganje izvršenja kazne je tražio iz zdravstvenih razloga, da bi mu u međuvremenu kazna od dve godine zatvora bila ukinuta, a suđenje je počelo ispočetka, o čemu je Insajder već pisao.

Sud odobrio odlaganje kazne narko dileru jer je neophodan kao menadžer restorana

Insajder je otkrio i da je Ivanu Pavloviću Ikeru, koga je sud u junu 2016. godine osudio zbog šverca droge na devet i po godina zatvora, sud odložio odlazak u zatvor zbog “neodložnih poslovnih obaveza”. 

Prema dokumentaciji do koje smo došli, Pavlović je odlaganje kazne tražio uz obrazloženje da se 20 dana pre izricanja presude zaposlio kao menadžer jednog restorana.

„Zbog obima posla i sezone, osuđeni ima neodložne obaveze, a započete poslove oko realizacije raznih nabavki i proslava mora da završi“, navodi se u molbi Pavlovića. Uz molbu je priložio i Ugovor o radu, gde se, između ostalog, navodi da je zaposlen na neodređeno za platu od 22.000 dinara.

U međuvremenu, Ivan Pavlović Iker otišao je na izdržavanje kazne zatvora.

Kako se odlaže zatvor u Srbiji?

Prema Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija, osuđeni može odložiti odlazak u zatvor iz više razloga: ako je oboleo od teške akutne bolesti, zbog smrti ili teške bolesti bračnog druga, roditelja, ako se supruga osuđenog nalazi na tri meseca pred porođaj. Razlozi mogu biti i neodložni poljski ili sezonski radovi, ali i ispitni rok i završetak školovanja.

Iako propisi u Srbiji predviđaju mogućnost odlaganja izvršenja kazni zatvora, čini se da je to jedna od onih oblasti gde dolazi do brojnih zloupotreba, pa su tako neretko osuđenici uprkos pravosnažnim presudama kojima su osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne i dalje na slobodi.

Tako je na primer Kristijan Golubović 15 meseci odlagao izvršenje zatvorske kazne, a jedan od razloga je bilo učešće u televizijskom rijaliti programu. Sumnju da postoje zloupotrebe pokazuje i krivična prijava koja je početkom godine podneta protiv dva lekara u Šapcu zbog sumnje da su falsifikatima jednom optuženom omogućili odlaganje izvršenja zatvorske kazne.

Izvor: Insajder