Ugovor državnog preduzeća sa turističkom agencijom proglašen tajnim

U Srbiji gotovo da je postala praksa da javnost ostaje uskraćena za detalje ugovora koje država u ime javnih preduzeća godinama u nazad sklapa sa inostranim partnerima, a sve pod okriljem poslovne tajne na kojoj ti isti partneri navodno insistiraju. Do sada su takav status imali uglavnom međudržavni ugovori, a sada su nadležne institucije počele da se pozivaju na poslovnu tajnu čak i u slučaju ugovora o zakupu sa domaćim firmama.

Tako je, pozivajući se na tajnost podataka, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika koja je u nadležnosti Ministarstva privrede odbila da dostavi Insajderu ugovor o izdavanju u zakup hotela Park i turističkog naselja - vile Park u Budvi u Crnoj Gori, koji je stečajni upravnik u ime Epstursa sklopio s privatnim firmama "B&B" group i "Big Blu" iz Beograda.

Reč je o preduzeću koje je prema podacima Agencije za privredne registre, u stopostotnom vlasništvu Republike Srbije, a u kome je po nalogu Ministarstva privrede zbog loše finansijske situacije i poslovanja, Privredni sud u februaru 2017. proglasio stečaj. Upravljanje Epstursom, pa tako i imovinom u Crnoj Gori preuzela je Agencija, odnosno stečajni upravnik.

Kako je reč o privrednom društvu za organizaciju odmora i rekreacije radnika, ugostiteljstvo i turizam u čijem su vlasništvu vile i hotel Park u Budvi, stečajni upravnik je 7. maja 2017. raspisao javni poziv, odnosno ponudu za zaključenje ugovora o poslovno tehničkoj saradnji o davanju na upravljanje i korišćenje hotela i vila u Budvi.

Prema dokumentaciji objavljenoj na portalu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, 6. juna 2017. godine zaključen je ugovor između stečajnog dužnika Epstursa i zajedničkih ponuđača "B & B Group" d.o.o. Beograd i "Big blue group" d.o.o.  

Oglašen samo javni poziv, potpisan ugovor nedostupan

Uz ovo obaveštenje, međutim, nije objavljen i ugovor, te nije poznato pod kojim uslovima i na koje vreme je imovina data u zakup. Na taj način je Epsturs prekršio zakonsku obavezu svih privrednih društava čiji je vlasnih država, da transparentno i javno objavljuju kompletnu tendersku dokumentaciju - od javnog poziva do potpisanog ugovora. 

U Zakonu o javnim nabavkama u članu 11 se jasno navodi: "Naručilac je dužan da obezbedi javnost i transparentnost postupka javne nabavke poštujući, ali ne ograničavajući se samo na obaveze iz ovog zakona".

Imajući u vidu da dokumentacija nije javno dostupna, novinari Insajdera su pozivajući se na Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja,  od Agencije za licenciranje stečajnih upravnika zatražili ugovor na uvid.

Umesto informacija i detalja o uslovima pod kojima su hotel i vile date u zakup, iz Agencije je stigao obaveštenje da se zahtev Insajdera odbija.

Ugovor o izdavanju u zakup proglasili tajnim

U obrazloženju se Agencija pozvala na tajnost takvih podataka.

"Odredbama Zakona o stečaju, tačnije članom 10 zakona propisano je da je stečajni postupak javan i da svi učesnici u stečajnom postupku imaju pravo na blagovremeni uvid u podatke vezane za sprovođenje postupka, osim podataka koji predstavljaju poslovnu ili službenu tajnu", navodi se u obrazloženju . 

Agencija se, između ostalog, pozvala i na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja citirajući član 9. ovog zakona u kome se navodi između i da "organ vlasti neće tražiocu omogućiti ostvarivanje prava na pristup informacijama od javnog značaja, ako bi se time učinio dostupnim informacija ili dokument za koji je propisima ili službenim aktom zasnovanim na zakonu određeno da se čuva kao državna, službena, poslovna ili druga tajna".

Agencija, međutim, nije navela koji organ je jedan ovakav ugovor o zakupu hotela i vila proglasio službenom ili poslovnom tajnom. Umesto toga, uputili su nas na Privredni sud, koji prema njihovim navodima poseduje svu dokumentaciju i može da odluči da li je naš zahtev opravdan ili ne.

U Privrednom sudu je, međutim, Insajderu rečeno da u dokumentaciji kojom raspolaže sud ne postoji traženi ugovor.

"Uvidom u spise predmeta ovog suda utvrđeno je da se traženi dokument- Ugovor o poslovno tehničkoj saradnji, ne nalazi u spisima predmeta", stoji u odgovoru Privrednog suda.

Iza zatamnjenih delova se krije suština

Na poslovnu tajnu i zaštitu podataka predstavnici vlasti su se godinama unazad više puta pozivali objašnjavajući zašto javnost nema uvid u sve detalje potpisanih ugovora i svega što je dogovoreno. Tako je bilo i u slučaju NIS-a, Fijata, ugovora Er Srbije sa Etihadom. Poslednji primer je ugovor o koncesiji za beogradski aerodrom Nikola Tesla koji je i dalje obavijen velom tajne.

Nadležni su najavili da će najveći deo ugovora biti objavljen do septembra, ali ne i oni delovi koji se smatraju poslovnom tajnom. Prethodna iskustva, kada je reč o sličnim investicijama, pokazuju da se upravo iza zatamnjenih delova krije suština.