Umesto kontrole trošenja novca iz budžeta - obećanja
Poslednjih 15 godina gotovo sve stranke su u nekom trenutku bile deo vladajuće većine, a nijedna od njih dok je bila na vlasti nije insistirala na tome da se na dnevni red parlamenta stavi zakon o izvršenju budžeta, koji bi trebalo da pokaže kako je svaka vlada trošila novac svih građana. Oni koji su danas opozicija i koji sada zbog toga kritikuju vlast, ponašali su se isto kada su bili na vlasti. I jedni i drugi na taj način pokazuju neodgovornost prema građanima.
Narodna skupština, po Ustavu, Zakonu i Poslovniku, nadležna je za usvajanje završnog računa budžeta, koji bi trebalo da predstavlja jedan od ključnih mehanizama kontrole predstavnika vlasti u trošenju sredstava iz državnog budžeta. Parlament o završnom računu već 15 godina nije raspravljao, a sudeći po odgovorima šefova poslaničkih grupa Srpske napredne stranke i Demokratske stranke, Vlada završni račun za 2015. i 2016. Skupštini čak nije ni dostavljala. Kako navodi Aleksandar Martinović u izjavi za Insajder, on je ipak ubeđen da će se završni račun za 2017. godinu pronaći pred poslanicima.
„Narodna skupština usvaja budžet i završni račun Republike Srbije, na predlog Vlade“, piše u Ustavu Republike Srbije.
„Zakon o završnom računu budžeta Republike Srbije je akt kojim Narodna skupština za svaku budžetsku godinu utvrđuje ukupno ostvarene prihode i primanja i rashode i izdatke, finansijski rezultat budžeta Republike Srbije (budžetski deficit ili suficit) i račun finansiranja”, navodi se u Zakonu o budžetskom finansiranju.
“Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava razmatra predlog zakona o završnom računu budžeta“, piše u Poslovniku Narodne skupštine.
Uprkos svim ovim zakonskim i ustavnim obavezama, sam parlament 15 godina nije usvojio Zakon o završnom računu.
Martinović na pitanje Insajdera: Šta ste vi, BIA, UDBA?
Iako su pre dolaska na vlast predstavnici Srpske napredne stranke često kritikovali to što se ne usvaja zakon o završnom računu govoreći da je to ponižavanje parlamenta, ovu praksu po dolasku na vlast ipak nisu promenili. Odgovarajući na pitanja novinara redakcije Insajder zbog čega ova praksa nije promenjena i zašto Skupština nije donela završni račun o budžetu, Martinović navodi da je on siguran da će završni račun za 2017. godinu biti donet.
Danas pitamo: Zašto već 15 godina nema zakona o završnom računu budžeta?
„Ja mislim da će Skupština dobiti završni račun. Završni račun nije usvojen od dve hiljade i neke godine. Ubeđen sam da će biti donet za 2017. godinu, a šta će biti sa prethodnim godinama, to zaista ne znam“, rekao je Martinović.
Insajder: Vi ste šef poslaničke grupe vladajuće većine, Vi morate da znate šta se dogodilo sa računima za prethodne godine?
Martinović: Jeste vi čitali Ustav?
Insajder: Jesam, i tamo piše da Narodna skupština usvaja budžet i završni račun na predlog Vlade
Martinović: A što ja moram da znam za šta jeste, a za šta nije.
Insajder: Zašto niste Vi, kao šef poslaničke grupe, tražili da se na dnevni red stavi završni račun budžeta Republike Srbije?
Martinović: A šta ste Vi, BIA, OZNA, UDBA ... mislim ne razumem. Kakav je to ton i pitanje zašto niste? A ko ste vi da mi postavljate ova pitanja?
Insajder: Ja vam postavljam pitanja u interesu javnosti
Martinović: Prvo pročitajte Ustav gospođo, pa se malo informišite ko šta radi. Narodna Skupština će da usvoji završni račun kada ga Vlada predloži. Ja sam poslanik, ja nisam u Vladi.
Insajder: Vi želite sada da kažete da Vlada nije ni predlagala završni račun Skupštini i da zato završni račun nije usvojen?
Martinović: Pa da, a zbog čega drugog?“
Ćirić: Nedonošenje završnih računa propisti svih Vlada i saziva Skupštine
Zakon o završnom računu nije u Parlamentu usvojen već više od 15 godina, pa je tako ova Ustavna i zakonska obaveza ignorisana i kada je Demokratska stranka bila najbronija u parlamentu i imala većinu. Na pitanje novinara redakcije Insajder, zašto ni tada Skupština nije usvajala ovaj Zakon, šef poslaničke grupe Demokratske stranke i član Odbora za finansije Goran Ćirić kaže da je u pitanju propust svih prethodnih vlada i saziva.
„Od kada sam ponovo izabran za narodnog poslanika 2014. jedan od zahteva je i rasprava o završnom računu. Najčešće objašnjenje predstavnika vladajuće većine tada je da ovaj zakon nije donošen ni ranije što je naravno nešto što ne oslobađa odgovornosti samu Vladu, ministra finansija i na kraju i samu Skupštinu da ne poštuje zakon“ , navodi Ćirić.
On potvrđuje da Vlada poslanicima nije dostavila završne račune budžeta za prethodne godine.
„O trošenju budžetskih sredstava nije bilo nikakvih izveštavanja poslanika. Iako smo to tražili i imali saglasnost prošlog ministra finansija Dušana Vujovića da je to potrebno uraditi, to se nažalost do danas nije dogodilo“, kaže Ćirić za Insajder.
Predlog budžeta svake godine dostavlja se Skupštini za narednu godinu. Isto tako bi Vlada trebalo da dostavlja, a Skupština da usvaja i zakon o izvršenju budžeta, koji bi pokazao šta je od planiranog urađeno i na šta je potrošen novac građana.