Umesto u zatvor, po nagradu od države

Srđan Knežević, nekadašnji vlasnik kompanije Knez Petrol, koji je pravosnažno osuđen kao član „naftne mafije“ 2016. godine, još nije upućen na izdržavanje zatvorske kazne jer mu je ona nekoliko puta odložena zbog „završetka započetih poslova“. U postupku u kom je osuđen na 20 meseci zatvora, sud je utvrdio da je organizovana kriminalna grupa čiji je bio član, švercom nafte oštetila državu za 100 miliona dinara. U međuvremenu, Knežević je u ime kompanije Knez Petrol primio nagradu Najbolje iz Srbije koju dodeljuju Privredna komora i Ministarstvo trgovine.

Najbolje iz Srbije 2017. - Priznanje kompaniji Knez Petrol

Prema podacima koje je Insajder dobio od Trećeg osnovnog suda u Beogradu, Srđan Knežević se nalazio u pritvoru od 29. 05. 2007. godine do 17. 04. 2008. godine. Kako je pravosnažno osuđen na 20 meseci zatvora, ostalo mu je da odsluži još devet meseci i 12 dana.

Na odsluženje te kazne međutim do danas nije upućen.

Kakvu poruku šalje država nagradom osuđivanom članu “naftne mafije”?

Iz Trećeg osnovnog suda navode da je Knežević podnosio molbe za odlaganje izvršenja kazne zatvora „zbog završetka započetih poslova, usled čijeg neizvršenja bi mogla nastati znatna šteta“.

Prema Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija, odlaganje zbog završetka započetih poslova može trajati najduže tri meseca. Imajući u vidu da je Knežević pravosnažno osuđen u oktobru 2016, jasno je da mu je odlazak u zatvor odlagan više puta.

Poslednji put, izdržavanje kazne mu je odloženo do 28. 08. 2018. godine nakon čega je, kako sud navodi u dopisu Insajderu, dužan da se narednog radnog dana javi na izdržavanje kazne zatvora u KPZ Padinska Skela.

Međutim, zakonski nije određeno koliko puta se odlazak u zatvor može odlagati.

Prema podacima suda, apsolutna zastarelost izvršenja kazne zatvora za Srđana Kneževića nastupa dana 23. 06. 2022. godine.

Kneževićeve firme bile su među najvećim izvoznicima nafte na Kosovo

Srđan Knežević je osuđen u postupku koji se vodio protiv organizovane kriminalne grupe koju je predvodio direktor firme Protekta Miša Stojanović.

Ova grupa je u Grčkoj nabavljala naftne derivate - petrolej i JET A1 - prikazujući ih kao sirovinu za proizvodnju boja i lakova, zbog čega nije plaćana akciza, a to gorivo je zatim prodavano kao dizel D2.

To je prikrivano službenom dokumentacijom s neistinitom sadržinom, što je bilo moguće jer inspektori Republičke tržišne inspekcije nisu vršili nadzor, što je bila njihova dužnost.

Prema presudi, kroz neplaćene akcize i poreze ova kriminalna grupa oštetila je republički budžet za više od 100 miliona dinara.

Nakon što je Knežević, osnivač i vlasnik naftne kompanije Knez petrol, osuđen u ovom postupku postavilo se pitanje oduzimanja licence njegovoj  firmi jer Zakon o energetici  u članu 22 propisuje da se dozvola za rad može dobiti samo ako "direktor, odnosno članovi organa upravljanja nisu bili pravnosnažno osuđeni za krivična dela u vezi sa obavljanjem privredne delatnosti".

Međutim, Knez Petrol je nastavio da radi jer je Srđan Knežević u toku postupka izdavanja dozvole, jednostavno izbrisao sebe kao zakonskog zastupnika i vlasnika Knez Petrola i upisao svog oca Savu Kneževića, koji nije osuđivan.

Tako je Knez Petrol nastavio da posluje, pa čak i da dobija nagrade koje najboljim privrednicima dodeljuje PKS i Ministarstvo trgovine.

Prema istraživanju Insajdera objavljenom u serijalu Patriotska pljačka 2012, firme Srđana Kneževića bile su među kompanijama koje su otpremale najviše nafte i derivata iz Srbije na teritoriju Kosova. Uredba Vlade Srbije kojom je ukinut PDV za robu koja odlazi na KiM, otvorila je put za šverc neslućenih razmera.

Roba koja je bez naplate poreza na dodatu vrednost fiktivno otpremana na Kosovo, navodno za potrebe tamošnjeg srpskog stanovništva, a zatim je plasirana južno od Ibra ili vraćana u Srbiju i prodavana na crno.

Novinari Insajderi su skrivenim kamerama na više alternativnih prelaza snimili kako se odvijao šverc a na jednom od alternativnih puteva snimljena je i cisterna beogradske firme Knez petrol.

Insajder je objavio i da je firma Knežević petrol, u trenutku kada imala jednog zaposlenog, bila jedan od najvećih izvoznika nafte na Kosovo sa višemilionskim prometom.

Izvor: Insajder