Vazduh u Srbiji jako zagađen, odgovor nadležnih – čekanje vetra i formiranje Radne grupe (VIDEO)

U Srbiji se teško diše. Vazduh je danima jako zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine. Nadležni poručuju da nema mesta panici, ali i da nisu oni ništa krivi – u prevodu, kriva je viša sila. Nema vetre, snega i kiše... Sve to, međutim, ne može biti argument, već ozbiljan problem koji niko ne rešava.

Ilustracija, zagađenje

Ne izlazite napolje ujutru i uveče i izbegavajte fizičku aktivnost – jedino je konkretno rešenje koje su nadležni ponudili deci, starim ljudima i hroničnim bolesnicima zbog vazduha koji je u mnogim gradovima u Srbiji danima veoma zagađen.

„Zagađen vazduh sa akutnim povećanjem vrednosti utiče tako što te štetne materije oštete sluznice respiratornog trakta, što predstavlja ulazna vrata za ulaz bilo kojih infektivnih agenasa. Od novembra do februara nama je najteže“, kaže za Insajder dr Branislava Matić Savićević iz Instituta zа јаvnо zdrаvljе „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut“.

„Još niko nije izmislio da stvori vetar“

Sa druge strane, šalju se i poruke da nema mesta panici i da je ovo problem koji postoji više od 10 godina.

„Okej, mi smo pogrešili, možda nismo na vreme izašli da to ljudima saopštimo, nije bilo ništa alarmantno, ali uzeli smo stvar u svoje ruke. Nema vetra. Još niko nije izmislio da stvori vetar i da rastera ovo zagađenje“, poručio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Dok nadležni čekaju vetar da rastera zagađenje, zaštitnik građana Zoran Pašalić pokrenuo je početkom nedelje postupak kontrole Ministarstva zaštite životne sredine i šest lokalnih samouprava zbog prekomernog zagađenja i zato što građani nemaju dovoljno informacija o tome da li je njihovo zdravlje ugroženo i da li je išta preduzeto.

“Građanima treba na način koji je njima najdostupniji, preko medija, dati informaciju o tome kakav vazduh udišu. Da nas obaveste da li su išta činili, ako su činili šta, ako nisu da li će i u kom roku”, ukazao je Pašalić.

„Je l’ ti živ ministar nadležan za životnu sredinu“

Da problem postoji građanima je od ove nedelje sigurno jasno jer su se ređali istovetni dani uz smog i maglu, a prisustvo štetnih PM 10 čestica povremeno je bilo i tri puta veće od dozvoljenog. Ali sa problemom zagađenosti vazduha, posebno tokom grejne sezone, nadležni su, kako i sami priznaju, već godinama upoznati. Ipak, zajednička reakcija usledila je nakon jednog poziva predsednika premijerki.

„Prvo sam je pitao je l’ ti živ ministar nadležan za životnu sredinu. Aj da se javi negde, da ljudima kaže nešto, da pita ljude za nešto“, izjavio je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Istog dana, u sredu, u Vladi Srbije održan je vanredni sastanak koji je sazvala premijerka Ana Brnabić. Predstavnici ministarstava zaštite životne sredine, zdravlja, energetike, saobraćaja, unutrašnjih poslova prisustvovali su sastanku.

Koje će konkretne mere biti preduzete, i kada, nije saopšteno. Doneta je samo odluka da Vlada formira telo koje će usklađivati rad državnih organa, predlagati mere i obaveštavati javnost o njihovim efektima. Kada tačno – nije precizirano.

Ni Ministarstvo ni lokalne samouprave ne ispunjavaju svoja zaduženja za zaštitu vazduha

Dan nakon sastanka posebno se oglasilo Ministarstvo zaštite životne sredine, prebacujući praktično svu odgovornost na lokalne samouprave i kritikujući ih što nisu izradile planove kvaliteta vazduha. Međutim, Ministarstvo nije ispunilo ni svoja zaduženja. Do 1. januara 2015. trebalo je da donese Strategiju zaštite vazduha na osnovu koje bi lokalne samouprave mogle da prave svoje planove.

U nadležnosti lokalne samouprave su mere koje podrazumevaju zabranu korišćenja vozila sa Euro 3 motorom, olakšice kupovine vozila sa „čistijim pogonom“, pošumljavanje, gašenje individualnih ložišta, promenu energenata za grejanje, zaštitu vazduha od termoelektrana.

„Ministarstvo je mlado, nema kapacitete, saplitano je sa svih strana“

Šta je Ministarstvo preduzelo do sada i šta planira da preduzme, očekivalo se da će ministar objasniti tokom obraćanja javnosti koje je bilo najavljeno za petak. Međutim, konferencija je otkazana bez objašnjenja. Razgovor za Insajder ministar Goran Trivan je odbio, a u izjavama za druge medije nije preuzimao odgovornost za celu situaciju.

„Ministarstvo je mlado, nema kapacitete, saplitano je sa svih strana, udaraca koliko hoćete, i to je kolateral to se podrazumeva“, rekao je Trivan za RTS.

Da su svi nadležni upoznati s tim kakav je kvalitet vazduha u pojedinim gradovima i opštinama pokazuju godišnji izveštaji Agencije za zaštitu životne sredine. Samo za 2017. i 2018. godinu Agencija je konstatovala da je vazduh u Beogradu, Pančevu, Smederevu, Užicu i Kosjeriću prekomerno zagađen. Vazduh u Beogradu je takav još od 2010. godine.

„Vazduh je za onoliko je lošiji koliko nam je standard viši“

Ta činjenica je, međutim, za predstavnike vlasti argument, a ne dokaz da nadležne institucije nisu uradile ništa da reše problem koji traje više od 10 godina.

„Što, je l’ nam bio bolji vazduh pre dve godine ili pre četiri i pre 10? Za onoliko je lošiji koliko nam je standard viši, pa se vozimo svi kao pojedinci u automobilu, ja sam jutros dolazeći na posao u samo četiri automobila video više od jedne osobe“, poručio je predsednik građanima.

To što je stanje vazduha jednako loše poslednjih 10 godina nije nešto čime bi predstavnici vlasti trebalo da se hvale. Pravo na život, zdravlje i zdravu životnu sredinu osnovno je ljudsko pravo. Da je sve to u Srbiji, ali i okolnim zemljama, ugroženo, pokazuje izveštaj tela Ujedinjenih nacija za životnu sredinu, prema kojem je život ljudi na Zapadnom Balkanu skoro jednu i po godinu kraći zbog zagađenja vazduha.