Vlada spremna da nastavi ulaganja u Fijat, detalji ponovo nepoznati

Vlada Srbije spremna je da nastavi da dodatno ulaže u Fijat ako bude potrebe, dok istovremeno država godinama odbija da objavi kolika su dosadašnja ulaganja u Fijat. Iako je dolazak Fijata bio važan deo političke promocije tadašnjih vlasti u kampanjama 2008. i 2012, a princip tajnosti predmet kritike tadašnje opozicije, do danas je ostalo skriveno koliko je država uložila u fabriku automobila, uprkos obećanjima da će ovi podaci biti dostupni javnosti. 

Posle odluke Fijata da ukine jednu smenu u kragujevačkoj fabrici i otpusti deo radnika, mandatar Aleksandar Vučić razgovarao je s izvršnim direktorom Fijata Alfredom Alatavilom u Torinu i po povratku saopštio da je budućnost Fijata u Srbiji zagarantovana na duži rok.

"Ne mogu o mnogo čemu da govorim iz razumljivih razloga, ali sam uveren i siguran, posle ozbiljnih razgovora i odgovornog pristupa Altavile, da će Fijat mnogo godina ostati da radi u Srbiji", rekao je Vučić.

Takođe je rekao da je Fijat zadovoljan onim što je Srbija uradila, ali i da je Vlada spremna da pomogne i dodatno ako bude potrebe.

U Insajderu otkriveno: Od davanja po radnom mestu, do oslobađanja od poreza u narednih 10 godina 

Koliko je tačno država do sada uložila u ovu fabriku automobila gotovo je nemoguće proceniti, pošto je objavljen samo ugovor o zajedničkom ulaganju, potpisan 2008.

U tom ugovoru se navodi da će upisani kapital zajedničke kompanije biti 300 miliona evra, od čega će kapital Republike Srbije biti 33 odsto, odnosno 100 miliona. Imovina koju je Srbija unela u zajedničko preduzeće procenjena je na 50 miliona evra.

U ugovoru se navodi i da će od 2012. zajedničko preduzeće u kom Srbija ima trećinu investirati 709 miliona evra u proizvodnju i da će se u fabrici zaposliti 2.433 radnika.

Kada je reč zajmovima i podsticajima države u javno objavljenom ugovoru iznosi su prikriveni tako što je na tom mestu napisano “redakcija teksta”. Međutim, prema podacima koji su se pojavili u javnosti, Fijatu je dodeljena i subvencija iz budžeta Srbije od 10.000 evra po zaposlenom radniku.

Insajder je analizom Napomena finansijskih izveštaja Fijata utvrdio dosta podataka skrivanih od javnosti.

Fiat je odlukom države 2009. oslobođen poreza i doprinosa za sve zaposlene, poreza na dobit u trajanju od 10 godina od prve godine kada je ostvarena oporeziva dobit, oslobađanje od poreza na nekretnine, poreza za sprovođenje urbanističkog plana, poreza na prikazivanje zaštitnog znaka.

U finansijskom izveštaju se navodi da Fijat dobija od države Srbije subvencije za investicije, da postiže uštede na osnovu kredita odobrenog od države Srbije, da prima sredstva za obuku radnika, kroz program otkupa automobila staro za novo, na osnovu smanjenja cene energije.

Takođe se navodi da je do 31. decembra 2014. kompaniji Fijat Srbija iz budžeta uplaćeno 161 milion evra na specijalni račun, a kako je navedeno, ova sredstva koriste se za komunalne usluge i zamenu krova, čišćenje životne sredine, za izgradnju Supplier Parka.

Od ostalih ulaganja Srbije u finansijskom izveštaju se navodi i sledeće:

Srbija na osnovu ugovora učestvuje u planu restrukturiranja imovine do iznosa od 75 miliona evra.

Srbija je dala 50 miliona bespovratnog gotovinskog davanja

U skladu s podsticajnim planom, Vlada Srbije je uložila i sedam miliona evra za razvoj unutrašnje infrastrukture Supplier Parka

122 miliona dinara ili oko milion evra Srbija je uložila u trening akademiju Fijata, odnosno u obuku radnika

Osim toga, Fijat je zaključio ugovor s Evropskom investicionom bankom o kreditu od 500 miliona evra za finansiranje investicionog plana. Garanciju za ovaj kredit dale su Republika Srbija i Italijanska izvozno-kreditna agencija.

Nastavak ulaganja bez analize efekata

Istraživanje objavljeno u emisiji Insajder bez ograničenja pokazalo je da adekvatna kontrola i merenje efekata dosadašnjih ulaganja države za privlačenje stranih investitora ne postoji, da se ugovori države i stranih investitora drže u tajnosti, iako na osnovu tih ugovora država odlučuje o dodeli subvencija iz budžeta. Upravo je jedan od takvih primera bio je dolazak Fijata u Srbiju.

Koncept privlačenja stranih investitora uz subvencije države počeo je 2006. usvajanjem Uredbe o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija u vreme kada je ministar finansija bio Mlađan Dinkić.

Fijat je predstavljen kao jedan od najvećih rezultata ovog koncepta.

Desetak dana pre parlamentarnih izbora 2008. potpisan je memorandum o zajedničkom ulaganju između Srbije i kompanije Fijat, a svečano otvaranje fabrike bilo je 20-ak dana pred parlamentarne izbore 2012.

Dok su se zasluge prisvajali tadašnji funkcionieri URS-a Mlađana Dinkića i stranački funkcioneri, uključujući predsednika i premijera Borisa Tadića i Mirka Cvetkovića, iz tada opozicionog SNS-a su ocenjivali da se subvencije odobravaju bez jasnih kriterijuma.

Osim toga, kritikovali su činjenicu da je ugovor skriven od javnosti. Po dolasku na vlast, lider SNS-a i premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će biti objavljen tajni ugovor s Fijatom koji je potpisala prethodna Vlada, ali se to nije desilo pošto je nekoliko meseci kasnije rekao da objavljivanje ugovora ne dozvoljava druga strana.

Najavljena su i moguća nova ulaganja države, bez analize dosadašnjih efekata subvencija, pri čemu se razmere tih ulaganja skrivaju od javnosti, a to je nastavak dosadašnje politike koja je dovela do toga da Srbija zapravo bude najveći pojedinačni strani investitor, pri čemu nedostatak informacija samo ostavlja prostor za ocene efekata ovakvog trošenja novca svih građana koje je nemoguće pouzdano proveriti.

Pogledajte šta je sve u emisiji Insajder bez ograničenja otkriveno o ulaganjima države u Fijat.

Rusko tržište kao večita, ali nikada ostvarena šansa

Aleksandar Vučić je po povratku iz Torina najavio da će razgovarati s ruskim zvaničnicima da što pre počne izvoz Fijata u Rusiju.
Fijat je najavio ukidanje jedne smene, što znači i otpuštanje viška radnika, zbog smanjene tražnje vozila.
Procena sindikata je da će ukidanje jedne smene značiti otpuštanje od 700 do 900 radnika.