Za izbore u Lučanima donacije od po 40.000 dinara, nekoliko spotova i jedna kampanja kao jedna plata
Izbor za odbornike Skupštine opštine Lučani, obeležili su brojni sukobi, a sve je 16. decembra prošle godine kuliminiralo time što je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović nudio ostavku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Mitinzi i reklame bile su par meseci pre toga sastavni deo borbe za odbornička mesta, a rezultati su na kraju bili takvi da je vladajuća Srpska napredna stranka na ovim lokalnim izborima u opštini Lučani osvojila više od 66 odsto glasova.
Kampanja koju su stranke vodile za ovaj lokalni parlament koštala je neke stranke jednu prosečnu platu, a vladajuća SNS je prema podacima koji su dostavljeni Agenciji za borbu protiv korupcije potrošila oko 10 hiljada evra za predizborne aktivnosti u ovoj opštini.
Kako pokazuju podaci koje stranke dostavljaju Agenciji, gotovo celokupna kampanja Srpske napredne stranke finansirana je donacijama fizičkih lica koji su uplatili po 40.000 dinara.
Prema podacima iz izveštaja 27 građana uplatilo je na taj način nešto više do milion dinara. Sa druge strane, Savez za Srbiju je u vidu donacija prikupio je 87.200 dinara deseti deo troškova kampanje. Istovremeno Socijalistička partija Srbije je za celokupnu kampanju u ovom gradu potrošila tek nešto više od prosečne plate u Srbiji - samo 55.320 dinara.
Miting i u zgradi škole
Izveštaji o troškovima kampanje pokazuju da je SNS potrošila svega 1,1 milion dinara, što je pokrila od donacija građana. Gotovo svi prilozi bili su identični - 27 od ukupno 28 donatora uplatilo je po 40.000 dinara. Zbog ovakvih uplata u kampanji za izbore 2014. godine, Agencija za borbu protiv korupcije prijavila je SNS Višem javnom tužilaštvu zbog sumnji na pranje novca.
Iako stranke u kampanjama najviše sredstava troše na oglašavanje na TV i radio stanicama, SNS u te svrhe nije izdvojila ni dinar. Svega 5.000 dinara platila je za zakup sale za izbornu konvenciju državnoj firmi Milan Blagojević – Namenska, čiji je direktor Radoš Milovanović tokom kampanje na jednoj kompanijskoj proslavi pozvao zaposlene da glasaju za SNS.
SNS je izbornu konvenciju održala i u Srednjoj školi Dragačevo, suprotno propisima, budući da je zakonom zabranjeno stranačko delovanje u obrazovnim ustanovama. Uoči izbora u fiskulturnoj sali te škole održan je miting, a na njemu je govorio i lider SNS i predsednik države Aleksandar Vučić. Zakup tog prostora, ta partija platila je 7.000 dinara.
Daleko više novca potrošeno je za tehničku pripremu tih mitinga. Kako piše u izveštaju dostavljenom Agenciji, u te svrhe izdvojeno je ukupno 900.000 dinara.
Preostali novac prema izveštaju, SNS je potrošio na plakate, letke i promotivni materijal, kao i za overu potpisa, koji su članove stranke koštali oko 46.000 dinara.
Tri donacije za opozicioni Savez za Srbiju
Savez za Srbiju u kampanji za izbore u Lučanima donirala su samo tri fizička lica i to u ukupnom iznosu od 87.200 dinara. Kampanja je koštala oko 770.000 dinara, a sredstva su kako je nadedeno izdvojena iz sopstvenih sredstava.
Za razliku od SNS, koji sudeći po izveštaju nije trošio novac za oglašavanjem, SzS je za dva spota, koja su objavljena na TV Telemark i TV Galaksija, izdvojio 161.600 dinara. Oglašavanje u štampi, radio stanicama i na internetu plaćeno još oko 225.000 dinara.
Kako su naveli u izveštaju, najveće izdatke u kampanji ovaj Savez imao je za reprezentaciju, prenoćište i overu potpisa, na šta je potrošeno oko 250.000 dinara.
SPS platio istu salu jeftinije od SZS
Ubedljivo najskromniju kampanju u Lučanima imali su socijalisti. Kako piše u finansijskom izveštaju dostavljenom Agenciji za borbu protiv korupcije, ta partija je iz budžeta opštine Lučani na ime kampanje dobila 20.200 dinara, dok je u vidu donacija prikupila još 35.120 dinara.
Sa tim novcem plaćeni su plakati i overa potpisa, dok je preostala suma, odnosno 3.000 dinara, potrošena na zakup sale Kulturnog centra Opštine Lučani. Zanimljivo je da je Savez za Srbiju istu salu platio 4.000 dinara skuplje.
Ni u izveštaju SPS ni u izveštaju Saveza ne navode se podaci o troškovima za tehničku pripremu, odnosno organizaciju izbornih mitinga.
Automobili bez tablica, razbijanje kutija, hapšenja, Dijana Hrkalović...
Izbori u Lučanima, varošici od 16.000 stanovnika, gotovo da su imali odjek u javnosti kao republički. U nedelji uoči glasanja tu opštinu posetili su gotovo svi najviši državni funkcioneri, na čelu sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem. To su bili i prvi izbori na kojima je učestvovao Savez za Srbiju.
Vlast i opozicija međusobno su se optuživale za krađu izbora, razbijanje glasačkih kutija i sprečavanja građana da izađu na glasanje. Tokom izbornog dana došlo je do hapšenja aktivista SzS, nakon čega su članovi Saveza, među kojima su lideri pokreta Dveri, upali u policijsku stanicu da traže njihovo oslobađanje. Predstavnici Dveri u stanici su zatekli državnu sekretarku u MUP-u Dijanu Hrkalović. Hrkalović je u saopštenju navela da je došla da pruži podršku policajcima zbog, kako je navela, medijskih napada Boška Obradovića.
Kako je objavljeno dan kasnije ministar policije Nebojša Stefanović je navodno predsedniku Vučiću ponudio ostavku, jer mu je rečeno da ne hapsi pripadnike opozicije koji su danas upali u stanicu policije u Lučanima. Ako je upad u policijsku stanicu po slovu zakona remećenje reda i mira, onima koji to čine – bili oni vlast, opozicija, stranci ili svemirci – sleduje zakonom propisano privođenje i postupak u kojem će biti utvrđeno da li su propisi prekršeni.
Posmatrači organizacije CRTA saopštili su da se na dan glasanja u Lučanima oko 180 automobila naočigled policije kretalo bez registarskih tablica ili sa registarskim oznakama Novog Sada ili Pančeva. Crta je identifikovala, kako su naveli, pritiske na birače, ugrožavanje tajnosti glasanja, neobeležavanje prsta tokom glasanja, ali i niz manjih nepravilnosti.
Izvor: Insajder