16 godina od ubistva novinara Milana Pantića u novim okolnostima – Matić: Očekujem otpor podizanju optužnice

Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić izjavio je da očekuje puno otpora i opstrukcije prilikom podizanja optužnice za ubistvo jagodinskog novinara Milana Pantića 2001. godine.

"Možda će ovde biti još i više opstrukcije nego u slučaju Slavka Ćuruvije jer su akteri na takvim pozicijama da mogu da utiču na društvenu zbilju. Ali sam ubeđen da će doći do podizanja optužnice i pravosnažne presude u ovom slučaju", rekao je Matić u Jagodini na obeležavanju 16 godina od ubistva Milana Pantića.

MUP: Svi kapaciteti za otkrivanje ubica novinara Milana Pantića

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije je danas najavilo da će tužilaštvu staviti na raspolaganje sve svoje kapacitete, kako bi posle 16 godina bile otkrivene i kažnjene ubice novinara Milana Pantića.

MUP je u saopštenju naveo da "će staviti na raspolaganje sve svoje kapacitete - ljudstvo i resurse nadležnim organima, kako bi, posle 16 godina tapkanja u mestu, došli do pune istine" o tom zločinu.

To će biti uradjeno kako bi "ovaj brutalni i kukavički zločin nad novinarom koji je svoj posao obavljao predano i profesinalno, bio u najkraćem roku u potpunosti rasvetljen, a počinioci procesuirani i adekvatno kažnjeni".

Danas je na jagodinskom groblju održan pomen posle čega su porodica, prijatelji i kolege novinari iz novinarskih udruženja položili cveće na mesto gde je Pantić ubijen i na bistu na trgu koji nosi njegovo ime.

Dopisnik "Večernjih novosti" iz Jagodine Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine "udarcima tupim predmetom u glavu" u ulazu zgrade u kojoj je živeo sa porodicom, dok se rano ujutro vraćao iz prodavnice.

Pantić je pisao o korupciji i kriminalu u Jagodini i tom delu Srbije. Izmedju ostalog, pisao je o malverzacijama u Jagodinskoj pivari i cementari u Popovcu kod Paraćina.

Veran Matić dodao je da je policijski deo istrage završen i da je upućen izveštaj nadležnom tužilaštvu.

"Tužilaštvo se sada uključuje u razotkrivanje i učvršćivanje dokaza i definisanje dokaznog postupka kako bi se podigla kredibilna optužnica po kojoj će biti izrečena i pravosnažna presuda. Pred svima je veliki posao jer je potrebno prikupiti dovoljno dokaza za takvu optužnicu", rekao je Matić.

On je rekao da su "svi nesporazumi koji se pojavljuju ovih dana možda plod iznenađenja".

"Građani i novinari ove zemlje imaju pravo da znaju dokle je stigla policijska istraga i šta se dalje očekuje u ovom procesu. Ovde nije reč o pritisku na tužilaštvo i druge institucije. Svako radi svoj posao iz svog domena i hteli smo da naglasimo koliko je važan period koji je pred nama", rekao je Matić.

Sin Milana Pantića: Dobro je čuti da je slučaj konačno pomeren sa mrtve tačke


Sin Milana Pantića Nemanja Pantić je izjavio da je posle dugih 16 godina dobro čuti da je slučaj konačno pomeren sa mrtve tačke.

"Nije dobro što smo čekali do 2012. godine da se formira Komisije za istraživanje ubistava novinara da bi neko počeo da radi na slučaju ubistva Milana Pantića i drugim slučajevima", kazao je on.

Nemanja Pantić kaže da se ni jedna radna grupa pre ove Komisije nije setila, na primer, da potraži podatke iz telefona Milana Pantića.

On je naveo da porodici jeste važno da se otkriju i izvršioci i nalogodavci, ali im je jednako važno da dobije odgovor "ko je i zbog čega u prvih 11 godina do formiranja Komisije opstruisao i zataškavao istragu".

Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Nino Brajović je istakao da je policijsko rasvetljavanje ubistva Milana Pantića važan događaj ne samo za novinarstvo i slobodu medija nego i za vladavinu prava u Srbiji.

"Dočekali smo da posle 16 godina neuspešne istrage i tapkanja u mestu moramo da priznamo novinarima da se upornost isplatila. Ali isto tako da je država rešila, kada se odlučila da formira zajedno sa novinarima Komisiju za istraživanje ubistava novinara, da sa sebe skine hipoteku nerešenih i nekažnjenih ubistava i napada na novinare", ocenio je Brajović.

Obeležavanju godišnjice ubistva prisustvovali su i predsednik UNS-a Vladimir Radomirović, koji je rekao da UNS očekuje od tužilaštva da što pre pokrene tužilačku istragu i da se ovo ubistvo konačno reši na sudski način i da nalogodavci i ubice budu kažnjeni.

Zamenik glavnog urednika Večernjih novosti Milan Babović je istakao da se rešavanje ovog ubistva duguje i porodici i javnosti u Srbiji.

Ovogodišnjica dobitnica nagrade za novinarsku hrabrost "Milan Pantić", šefica dopisništva RTS-a u Nišu Dragana Sotirovski je istakla da je ova nagrada obavezuje da nastavi da se na ovaj način bavi ovom poslom.

"Na žalost ovo što se dogodilo kolegi Pantiću moglo je da se dogodi bilo kome od nas. Kao novinaru, koji ove godine obeležava 25 godina rada u RTS-u, žao mi je što država ne zna ili ne želi da oslušne sve nas koji se bavimo istraživačkim novinarstvom i da te stvari do kojih mi dođemo proveri i na pravi i brz način reaguje i očisti društvo od kukolja", rekla je Dragana Sotirovski.

Njoj je nagrada "Milan Pantić", koja se sastoji od unikatne povelje i novčanog dela nagrade, uručena u Narodnoj biblioteci u Jagodini.

Novinari Insajdera u emisiji “Novinarsko pitanje” analizirali su neke od Pantićevih tekstova u kojima je pisao o malverzacijama u privredi kraja u kom je živeo, zloupotrebama, pa i uticaju na pravosuđe.