Britanska ambasadorka u UN pozvala Beograd i Prištinu da ne taktiziraju u Savetu bezbednosti

Ambasadorka Velike Britanije u Ujedinjenim nacijama Karen Pirs pozvala je Prištinu i Beograd da se ne bave previše pitanjem taktike u Savetu bezbednosti UN već da uz pomoć EU ulože sve napore u normalizaciju odnosa, jer je to jedini način da napreduju u evropskim integracijama.

Savet bezbednosti UN

"Želim da podstaknem obe strane da se ne ne angažuju previše po pitanju taktike ovde (u Savetu bezbednosti UN) već da se okrenu višim ciljevima i da ulože sve napore sa visokom predstavnicom EU kako bi normalizovali odnose", rekla je Pirs na konferenciji za novinare posle prve sednice Saveta bezbednosti UN pod predsedavanjem Britanije.

Na pitanje novinara o izostavljanju rasprave o redovnom izveštaju o radu Unmika iz dnevnog reda Saveta bezbednosti UN za avgust, Pirs je rekla da Savet bezbednosti  treba da se fokusira na najhitnija pitanja međunarodnog mira i bezbednosti, a da pitanje Kosova, iako je i dalje veoma važno evropsko regionalno pitanje, više nema intenzitet kao 1999, koji zahteva redovne sastanke u SB UN.

"Razgovaramo sa srpskom i ruskom stranom o malo usmerenijim sastancima, još nismo došli do zaključka, ali nastavićemo da razgovaramo, to je naš cilj... da pokušamo da postignemo razuman zaključak prihvatljiv za sve i onda se možemo vratiti u SB UN", dodala je.

Britanska ambasadorka je naglasila da je najvažnije da Srbija i Kosovo, zajedno sa EU koja im pomaže, ostvare napredak u normalizaciji odnosa jer će samo kroz normalizaciju odnosa moći da ostvare napredak u integraciji u EU što je od "vitalnog značaja za oba naroda i obe privrede".

Savet bezbednosti je od 10. juna 1999, kada je usvojena Rezolucija 1244, redovno razmatrao izveštaje generalnog sekretara UN o stanju na Kosovu i radu Unmika. Poslednja takva sednica održana je 14. maja.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš dostavio je članicama izveštaj o Kosovu i za  period od 16. aprila do 15. jula, a rasparava o tom izveštaju, prema juče objavljenom programu, neće biti održana tokom avgusta.

Gutereš je u  izveštaju upozorio da gradnja puta pored manastira Visoki Dečani i izostanak rezultata u istrazi ubistva Olivera Ivanovića predstavljaju razlog za brigu na Kosovu, pozdravljajući istovremeno nastavak dijaloga između Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije.

Velika Britanija i druge zapadne zemlje od ranije se zalažu za promenu formata i dinamike sednica o Kosovu, kao i za smanjenje budžeta Unmika, tvrdeći da situacija na Kosovu ne predstavlja stvarnu pretnju po međunarodni mir i bezbednost.

Beograd smatra da pitanje Kosova nije rešeno i da situacija na terenu ukazuje na neophodnost daljeg prisustva i angažman Unmika u nesmanjenom obimu i nepromenjenom mandatu.

Dačić: Veliki presedan

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je sinoć da je izostavljanje pitanja Kosova sa dnevnog reda sednica Saveta bezbednosti UN veliki presedan, za koji nema opravdanih razloga, i da niko ne može da izbaci temu Kosova iz agende SB.

Dačić je, kako prenose beofradski mediji, rekao da "ako to ne želi Velika Britanija, staviće je na dnevni red zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova".

Šef srpske diplomatije je napomenuo da se prvi put posle 10 godina desilo da jedna zemlja samostalno odlučuje da ne stavi temu Kosova na dnevni red Saveta bezbednosti.

"Vođene su duge, komplikovane i teške konsultacije, unutar SB, pozivana je i delegacija Srbije, ali Velika Britanija jednostavno ne želi da se ovoj temi raspravlja u SB", rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, Velika Britanija traži da se o Kosovu govori na zatvorenim sednicama - bez prisustva Prištine i Beograda, i da se to smanji na dva puta godišnje, jer smatra da je situacija na KiM dobra i da nema potrebe da se o tome raspravlja.

Sa druge strane, naveo je Dačić, Rusija i Kina čvrsto zastupaju stav da ta tema mora da bude na sednicama Saveta bezbednosti, jer do danas nije došlo do dogovora u tom telu UN.

"Da bi se izbeglo glasanje i dovelo do velikih podela u SB, dogovoreno je, bez obzira što je Britanija podnela plan rada za avgust bez teme Kosova, da će konsultacije o ovoj temi biti nastavljene i narednih dana sa zainteresovanim stranama, sa željom da se postigne dogovor o daljem radu", preneo je ministar i izrazio očekivanje da će se uvažiti stavovi Srbije.

Izvor: Beta, RTS