Britanska kraljica odobrila zakon o Bregzitu, na redu Evropski parlament

Britanska kraljica Elizabeta Druga odobrila je danas zakon o Bregzitu, osam dana pre zvaničnog istupanja Velike Britanije iz članstva u Evropskoj uniji (EU), saopštila je britanska vlada. 

Kraljica Elizabeta Druga / Foto: Toby Melville/Pool Via AP

„Njeno veličanstvo je dalo kraljevsko odobrenje za tekst kojim se regulišu uslovi raskida posle 47 godina burnog braka sa EU”, naveo je na Tviteru britanski ministar zadužen za Bregzit Stiv Barkli i dodao da je tim zakonom Velikoj Britaniji omogućeno da 31. januara napusti EU. 

Sporazum o povlačenju trebalo bi 29. januara da još ratifikuje Evropski parlament kako bi Velika Britanija postala prva zemlja koja napušta Uniju, 31. januara tačno u ponoć. 

„Ponekad nam se činilo da nikada nećemo doći do cilja, ali jesmo”, rekao je britanski premijer Boris Džonson i dodao da se sada mogu zaboraviti „nesuglasice i podele poslednje tri godine (pregovora) i da se zemlja okrene ka uspostavljanju vedre i uzbudljive budućnosti”.

Pre nekoliko dana je Dom lordova sa 270 glasova za i 229 protiv usvojio amandman na zakon koji je prethodno usvojen u Donjem domu parlamenta. Amandmanom je predviđeno da svim državljanima Evropske unije vlada mora da da zvanični dokument kojim se potvrđuje njihovo pravo da zadrže status koji sada imaju.

Gornji dom britanskog parlamenta sada zahteva od premijera Borisa Džonsona da državljanima Evropske unije da pismenu garanciju da će moći da ostanu u Velikoj Britaniji nakon što ona napusti Uniju.

Odluka Gornjeg doma nije obavezujuća i ne može oboriti zakon, ali može usporiti njegovo stupanje na snagu, jer Donji dom mora da razmotri predloženi amandman.

Velika Britanija je za izlazak iz EU glasala na referendumu 2016. godine. Međutim, poslanici u parlamentu su ranije nekoliko puta osujetili pokušaje Borisa Džonsona i njegove prethodnice Tereze Mej da izvedu državu iz EU. Mej je zbog toga u julu podnela ostavku.

Poslednjeg dana januara počeće tek prva faza izlaska, takozvani "prelazni period", predviđen da bi se izbegao nagli prekid veza, tokom kojeg Velika Britanija i EU treba pregovorima da utvrde budući odnos.

Džonson je rekao da Velika Britanija želi sporazum o slobodnoj trgovini, ali ne želi da se pridržava pravila i standarda EU. Velika Britanija želi da se oslobodi propisa EU, kako bi potpisala nove trgovinske sporazume širom sveta.

Zvaničnici EU međutim poručuju da će potpisivanje novog ugovora biti teško.

Izvor: Beta, Insajder