Britanski parlament ubedljivom većinom odbacio sporazum o Bregzitu

Donji dom britanskog parlamenta odbacio je ubedljivom većinom Vladin predlog dogovora o razlazu sa Evropskom unijom, odnosno Bregzitu. Protiv predloženog sporazuma glasalo je 432 poslanika, a za je bilo 202. Ukoliko se sporazum o Bregzitu ne ratifikuje, Veliku Britaniju čeka neorganizovan izlaz iz EU 29. marta, sa potencijalno burnim ekonomskim i socijalnim posledicama. Sutra se očekuje glasanje o poverenju Vladi.

Glasanje o Bregzitu / Foto: House of Commons/PA via AP

Poslanici iz grupe koja je za EU, kao i one koja je za Bregzit odbacili su molbe premijerke Tereze Mej da podrže sporazum koji je njena vlada postigla sa EU u novembru, i da taku realizuju odluku građana na referendumu u junu 2016. godine da napuste Uniju.

Taj poraz je ostavio vođstvo Tereze Mej nesigurnim. Kako prenosi Bi-Bi-Si (BBC) to je najveći poraz vlade u novijoj istoriji.

Vođa opozicionih Laburista Džeremi Korbin zatražio je glasanje o poverenju vladi, a premijerka je rekla da će rasprava moći da se vodi u sredu.

Korbin je rekao da će glasanje o poverenju vladi dozvoliti parlmentu da "da svoju presudu o čistoj nesposobnosti ove vlade".

„Posle dve godine neuspelih pregovora Donji dom parlamenta je izrekao svoju presudu o sporazumu o Bregzitu i to je apsolutno presudno. Njen princip odlaganja i poricanja stigao je do kraja puta“, rekao je Korbin za Rojters.

Britanska premijerka Tereza Mej poručila je u govoru, nakon što su poslanici velikom većinom odbacili plan o Bregzitu, da je Vlada čula mišljenje parlamenta, ali da je bitno da obe strane slušaju volju britanskog naroda.

"Svaki dan koji prođe bez rešenja ovog problema znači više nesigurnosti, više ogorčenja i više mržnje", rekla je Mej.

Ona je dodala da će prvo sačekati potvrdu da li Vlada uživa poverenje parlamenta, jer je sutra očekuje glasanje o poverenju vladi.

"Jasno je da parlament ne podržava ovaj dogovor. Večerašnje glasanje ne govori nam šta podržava. Ne govori nam kako ili da li uopšte ima nameru da poštuje odluku koju je britanski narod doneo na referendumu, koji je parlament odlučio da održi", rekla je Mejova.

Portparol Tereze Mej izjavio je nakon glasanja da je još moguće napraviti bazu za sporazum sa EU, međutim protivnici predloga se ne slažu sa tim.

„Vreme je skoro isteklo“

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je da odbacivanje postignutog dogovora o Bregzitu povećava rizik od razlaza bez dogovora i izrazio žaljenje zbog rezultata glasanja.

"Pozivam Veliku Britaniju da što pre razjasni svoje namere. Vreme je skoro isteklo", napisao je  predsednik Evropske komisije na Tviteru.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je pozvao na „pozitivno rešenje“.

"Ako sporazum nije moguć, i niko ne želi da ne bude nikakvog sporazuma, ko će onda konačno imati hrabrost da kaže koje je jedino pozitivno rešenje", rekao je Tusk u Tviter poruci posle glasanja.

"Nećemo prihvatiti sporazum o Bregzitu koji dovodi u pitanje ustavnu celovitost Velike Britanije"

Velika Britanija zvanično izlazi iz članstva krajem marta 2019. godine.

 Mej je početkom prošle godine izjavila da nikad neće prihvatiti sporazum o Bregzitu koji dovodi u pitanje ustavnu celovitost Velike Britanije.

“Nacrt sporazuma koji je objavila Evropska komisija, ukoliko bude sproveden, naškodio bi britanskom jedinstvenom tržištu i ugrozio bi ustavnu celovitost Velike Britanije stvarajući carinsku granicu u Irskom moru, i ni jedan britanski premijer to ne bi prihvatio", rekla je Mej u obraćanju britanskim poslanicima.

Međutim, Mej je u novembru prošle godine izjavila da je njena vlada odlučila da podrži predloženi Nacrt.

Nacrt, inače, formira osnovu finalnog sporazuma o izlasku Britanije iz EU. U tekstu se govori, između ostalog, o tranzicionom periodu koji će pomoći Britaniji da se postepeno odvoji od Unije od 30. marta 2019. do 31. decembra 2020. godine.

Dokument pretače u pravni jezik kompromise zaključene u decembru 2018. o tri ključnih pitanja razlaza - sudbini državljana EU koji žive u Britaniji i Britanaca koji žive u Uniji, računu koji Britanija treba da plati za izlazak i budućnosti granice između Irske i Severne Irske.

Deo o Severnoj Irskoj je jedan od najspornijih delova u tekstu od 120 strana i u njemu se navodi da bi Severna Irska ostala u okviru carinske unije EU, bila bi potpuno usklađena s Irskom članicom EU, i ostala bi u jedinstvenom tržištu Unije. 

Irska je pozdravila ranije prvi nacrt sporazuma Evropske unije (EU) o Bregzitu, ali je navela da je spremna da razmatra druge opcije kada Britanija objasni kako misli da trgovina i kretanje pojedinaca može nesmetano da se odvija preko granice sa Severnom Irskom.

Izvor: Beta