Brnabić: Država za Er Srbiju odvojila samo sredstva za otplatu dugova JAT-a
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je danas da država Srbija nije dala nijedan dinar kao subvenciju Er Srbiji, već da se iznos od oko 20,8 miliona evra koji se u finansijom izveštaju ove kompanije vidi kao „prihod od premija, subvencija, donacija, dotacija“ isključivo odnosi na otplatu starog duga JAT-a.
„Vlada Republike Srbije nije dala ni jedan jedini dinar, evro, dolar ili bilo koju valutu, dakle ni jedan jedini za subvencije za Er Srbiju. To što čitaju kao prihod, to se računovodstveno vode dugovi koje smo preuzeli od JAT-a. Do 2023. će se u njihovim finansijskim izveštajima to pojavljivati svake godine zato što su to dugovanja koja su bila od JAT-a", rekla je danas premijerka Brnbić, a prenosi N1.
Iznos od 20,8 mliona evra identičan je onom iz 2017. tako da je država nastavila da finansijski pomaže Er Srbiju iako je po ugovorima bila u obavezi da bespovratno ulaže sredstva do kraja 2016.
U tih 20,8 miliona prošle godine ušla je otplata dugova JAT-a ali i subvencija Ministarstva trgovine od oko 12 miliona evra na ime podrške razvoja saobraćajne mreže. Prema ukupnim finansijskim rezultatima Er Srbija posluje pozitivno.
Dobit u 2018. iznosi 11,4 miliona evra. Međutim ukoliko se pogleda samo operativno poslovanje, odnosno izuzmu državna davanja, Er Srbija šestu godinu zaredom posluje u minusu.
Er Srbija je nacionalna avio kompanija u kojoj je 51 odsto vlasnik država, a 49 odsto kompanija Etihad iz UAE. Praktično ona je 2013. nasledila nekadašnju kompaniju JAT Ervejz koja je, prema tvrdnjama predstavnika nadležnih institucija bila pred bankrotom.
Okvirnim ugovoru o transakciji koji je sa Etihadom potpisan u avgustu 2013. godine, država Srbija se obavezala da vrati sve stare dugove nekadašnjeg JAT-a, ali i da na razne načine bespovratno ulaže u kompaniju Er Srbija tri godine.
Međutim, Er Srbija je na spisku firmi kojima su i 2017. i 2018. pa i 2019. namenjena sredstva iz budžeta. Odgovarajući na pitanja Insajdera pre nekoliko meseci zašto je to tako, ministar finansija Siniša Mali izričito je naveo da se radi o vraćanju starih dugova Jat Ervejza koje je država preuzela na sebe.
„Nismo imali u budžetu 380 miliona dolara, ako se ne varam, da isplatimo odmah, nego to plaćamo u nekom periodu od desetak godina. Kako taj novac dospeva za plaćanje mi te kredite ili dugove vraćamo ili kroz Er Srbiju ili direktno. Ne postoje subvencije koje idu u Er Srbiju već dve godine u nazad”, rekao je Siniša Mali.
Prošle godine Er Srbija je u finansijskom izveštaju za 2017. navela da je od države primila oko 12 miliona evra na ime podrške razvoja saobraćajne mreže, a u “cilju podsticaja i razvoja turizma i opšte povezanosti Srbije, u skladu sa Strategijom razvoja turizma”.
Ova strategija je usvojena krajem 2016, upravo u vreme kada je po ugovoru, država trebalo da prestane sa subvencionisanjem Er Srbije. Strategija predviđa direktnu budžetsku pomoć za aktivnosti koje doprinose razvoju turizma, ali se u njoj nigde eksplicitno ne navodi da će država donirati nacionalnu avio kompaniju.
Kako je pokazalo istraživanje, Insajdera novi plan restrukturiranja napravljen je tokom 2016. kada je isticala obaveza države da subvencioniše rad Er Srbije. Ovaj plan 19. decembra 2018. godine usvojila je Komisija za kontrolu državne pomoći i donela rešenje o dozvoljenosti daljeg ulaganja.
Rešenje Komisije koje je dostupno na sajtu kao i sva prethodna rešenja u vezi sa strateškim partnerstvom sa Etihadom objavljeno je bez brojnih podataka koji su izostavljeni kao poslovna tajna, pa u njemu nije moguće videti ne samo iznose donacija, nego ni broj letova, niti broj putnika koji koriste usluge Er Srbije.
U Rešenju komisije je međutim moguće videti da se država osim za otplatu naseleđenih dugova obavezala na niz davanje u procesu restrukturiranja. Tako se kao učešće države navodi državna pomoć Ministarstva privrede, otpis dugova prema Aerodromu Nikola Tesla, garancije i povoljni krediti Fonda za razvoj, subvencije Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija ali i davanja privrednih subjekata koji su u vlasništvu Repubike Srbije.
Er Srbija nasledila je nekadašnji Jat, koji je 2013. godine bio u dugovima i na ivici bankrota.
Prema finansijskim izveštajima, Er Srbija posluje pozitivno već od 2014. godine, ali tako što kao prihod računa državna davanja.
Država je u Er Srbiju uložila novac bespovratno, i to više od Etihada.
Etihad je dao je pozajmicu od 40 miliona dolara koja je 2014. pretvorena u vlasništvo od 49 odsto kompanije Er Srbija.
Prema istraživanju Insajdera objavljenom u serijalu “Srpsko-arapska posla” , država Srbija je zaključno sa krajem 2016. uložila bespovratno u zajedničku kompaniju nekoliko puta više na razne načine - od otplate dugova do investiranja - dok je Etihad zajedničkoj firmi dao kredit od oko 100 miliona dolara. Za razliku od bespovratnog davanja Srbije, Etihadu kredit sa kamatom mora da se vrati.
Izvor: N1, Insajder