Češka potvrdila hapšenje jednog od vođa kavačkog klana (VIDEO)

Češka policija potvrdila je danas da je na zahtev Crne Gore, na osnovu međunarodnog naloga za hapšenje, uhapsila prošle sedmice u Pragu jednog od vođa "kavačkog klana" a danas je objavila i video hapšenja 12. decembra u Pragu. Prema pisanju balkanskih medija reč je o Slobodanu Kašćelanu ( 55) iz Kotora, ali češka policija danas nije potvrdila ime, već samo starost, državljanstvo i mesto hapšenja.

Hapšenje Slobodana Kašćelana

"Češka policija uhapsila je muškarca mesec dana od trenutka kada je dobila informaciju da može biti u Češkoj. Muškarac je, dok se krio, koristio niz lažnih identiteta i neprestano je menjao mesta boravka. Na teritoriji Češke je takodje koristio falsifikovane isprave", rekla je danas Češkom radiju portparol Prezidijuma Policije Češke Lenka Sikorova.

Sikorova je dodala da je hapšenje sprovela jedinica specijalaca češke policije, što se pokazalo kao mudar potez, pošto je prvo pokušao da pobegne a zatim je pružao aktivni otpor hapšenju.

Kašćelan čeka sada u zatvoru u Češkoj da se okončaju pregovori o njegovom izručenju Crnoj Gori.

"Međunarodni nalog za hapšenje izdao je za njega 2016. godine sud u Podgorici zbog sumnje da je izvršio krivično dela osnivanja zločinačke grupe, zelenašenja i pokušaj ubistva za šta mu preti 40 godina zatvora. Uhapšeni spada u najtraženije osobe u Crnoj Gori", saopštila je danas češka policija.

Za Kašćelanom su, pored policija Crne Gore i Češke, tragale i policije Francuske, Nemačke, Švajcarske i Španije.

Podsetimo, crnogorska policija sumnjiči Kašćelana da je u Prčnju 2010. godine pokušao da ubije I.M. Takođe se sumnjiči da je krajem maja 2010. godine na području opština Kotor, Tivat i Budva organizovao kriminalnu organizaciju.

Osumnjičen je da je formirao kriminalnu organizaciju zbog vršenja krivičnih dela iznuda, zelenaštvo, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, neovlašćena proizvodnja držanje i stavljanje u promet opojnih droga, omogućavanje uživanja opojnih droga, davanje mita, teško delo protiv opšte sigurnosti i pranje novca.

Kašćelan je često menjao mesto boravka i koristio lažne identitete, navela je ranije crnogorska policija. Zato je crnogorska policija bila stalno u kontaktu sa kolegama iz Češke, Nemačke, Austrije, Francuske, Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, Portugala, Španije i Kosova, da bi zajedničkom saradnjom ovih policija utvrđeno gde se tačno nalazi.

Podsetimo, nedavno je uhapšen i Jovan Vukotić koga mediji predstavljaju kao vođu crnogorskog Škaljarskog klana. On se nalazi u Srbiji jer je nakon hapšenja u Turskoj proteran gde je nedavno osuđen na 15 meseci zatvora jer je koristio falsifikovanu dokumentaciju.

„Škaljari“ i „Kavači“ u Beogradu

O pripadnicima Škaljarskog i Kavačkog klana, koji nose imena naselja u Kotoru, sporadično se pojavljuju informacije u medijima. Prema pisanju medija, ova dva klana i njihov sukob dovodi se u vezu s brojnim kriminalnim radnjama u Srbiji, Crnoj Gori i drugim evropskim zemljama.

U takozvanom ratu ova dva klana, prema pisanju medija, do sada je u Srbiji i Crnoj Gori ubijeno više desetina osoba.

Jedna od najpoznatijih akcija policije Beograda je bila početkom juna prošle godine kada je u restoranu Durmitor uhapšeno 12 ljudi. Tada su mediji preneli da se privedene osobe vode kao članovi crnogorskog škaljarskog kriminalnog klana, koji je u Srbiji i Crnoj Gori povezan sa ubistvima i trgovinom narkoticima.

Članovi crnogorskog „škaljarskog“ kriminalnog klana u medijima su dovođeni u vezu i sa ubistvom Aleksandra Stankovića jednog od vođa navijača Partizana. On je ubijen u mafijaškom obračunu oktobra 2016. godine.

Podsetimo, nakon ovog mafijaškog ubistva, ministar policije objavio je rat mafiji, ali do danas zvanično nije saopšteno šta je sve policija uradila po tom pitanju.

O crnogorskim klanovima u Beogradu govorio je i bivši beogradski šef policije, a sadašnji savetnik predsednika Srbije Veselin Milić.

On je posle dve godine dao intervjuu za sajt B92 i u njemu potvrdio da postoje kriminalni crnogorski klanovi koji deluju i u Beogradu, uz ocenu da im je glavni grad Srbije zbog veličine i broja stanovnika pogodan za skrivanje.

Izvor: Beta, Insajder