Dačić: U Srebrenici se desio zločin; ne bi bilo pravedno da jedino Srbi budu označeni kao genocidni
Iako je prema Rezoluciji koju su usvojili poslanici Evropskog parlamenta u novembru prošle godine za Beograd priznavanje genocida u Srebrenici osnovni korak na putu Srbije ka EU, zvaničnici u Beogradu odbijaju da priznaju da se, kako su to ocenili međunarodni sudovi u Srebrenici dogodio genocid, nazivajući tamošnje događaje – zločinom. To je danas ponovio i ministar inostranih poslova Ivica Dačić koji je izjavio da ne bi bilo pravedno, posle svega što se dešavalo na teritoriji Evrope u 20. veku, da jedino srpski narod bude obeležen kao genocidan.
Srbija priznaje da je u Srebrenici počinjen zločin, ali da je protiv politizacije termina genocid, naveo je Dačić odgovarajući na pitanja studenata Diplomatske akademije iz Beča, koji ga je, tokom predavanja u MIP-u, pitao zašto se Srbija ne ponaša u skladu s međunarodnim pravom ne priznajući da je u Srebrenici počinjen genocid.
Dačić je naveo da se pitanje termina genocida veoma politizuje i zloupotrebljava i da je Srbija baš zato veoma oprezna kada su u pitanju ti termini, prenosi RTS.
EU ne odustaje, Srbija i dalje ne priznaje genocid u Srebrenici
"Nesumnjivo je da su u Srebrenici počinjeni zločini i mi ih nikada nismo osporavali. Parlament je doneo deklaraciju gde je prihvatio presudu Međunarodnog suda, ali osuđuje i sve druge zločine protiv Srba. Ne možete se obazirati na osudu samo jednog zločina, a da ne osudite i zločine protiv Srba koji su se desili na tom prostoru i koji su prethodili tom zločinu", rekao je Dačić.
Podsetio je i da je ta zona bila pod zaštitom UN-a i upitao ko je odgovoran za to.
Navodeći da je Sud odbacio odgovornost Srbije, šef srpske diplomatije je naveo da je genocid organizovana akcija države prema pripadnicima jedne zajednice protiv koje se preduzimaju mere u cilju njenog uništenja.
"Ne možete na teritoriji jedne opštine da sprovedete genocid uzimajući u obzir celu BiH", dodao je.
Istakao je da poštuje svaku žrtvu i dodao da su činjeni mnogo veći zločini u našoj istoriji koji nisu proglašeni genocidom, uključujući i zločine nad više stotina hiljada Srba koji su pobijeni u koncentracionim logorima za vreme ustaške države.
"Pitanje genocida nije postojalo pre Drugog svetskog rata u pravnoj teoriji, ali sada mnoge zemlje u svetu donose rezolucije o genocidu Turaka prema Jermenima i ako se to desilo davno, pre nego što je termin genocid uveden u pravnu terminologiju", naveo je.
Podsetio je da je u Prvom svetskom ratu ubijeno 28 odsto srpskog stanovništva, navodeći da je to više od milion ljudi.
"I sada ćete vi da me pitate za genocid, o tome što se desilo u situaciji u Srebrenici", istakao je Dačić.
Po njegovoj oceni, Srbija je osudila taj zločin na način na koji je on definisan presudom Međunarodnog suda pravde.
"Ovo je pokušaj da se Srbi učine genocidnim narodom, a rezultat svega toga je da je u Sarajevu živelo 150.000 Srba, sada ih ima manje od 10.000, u Hrvatskoj je živelo 560.000 Srba, sada ih ima 180.000, u Prištini je živelo više od 40.000 sada ih ima manje od 100. Kada neki narod vrši genocid, kada je vršen Holokaust prema Jevrejima, Jevreja je bilo manje na kraju, a ne Nemaca. Ovde nešto nije u redu", naveo je Dačić.
Šef srpske diplomatije je dodao da svako ko je pravio zločine treba da odgovara, ali da je Srbija protiv politizacije pojma i termina i upotrebe takvih izraza koji bacaju kolektivnu krivicu na jedan narod.
Od demokratskih promena do danas nijedan srpski premijer niti predsednik nije priznao da se u Srebrenici dogodio genocid. To ne piše ni u Deklaraciji koju je usvojila Skupština, iako se poziva na presudu Međunarodnog suda pravde. Skupština Srbije je pre dve godine zakonom zabranila negiranje genocida, ali ne i onog koji se dogodio u Srebrenici. Te odredbe zakona odnose se na pravosnažne presude domaćih sudova i Međunarodnog krivičnog suda u Hagu koji je osnovan 2002. godine po Rimskom statutu, ali ne i na presude Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala koji je osnovan za zločine počinjene na području bivše SFRJ, a koji su odlučivali i o genocidu u Srebrenici.
Izvor: RTS, Insajder