Danas nastavak dijaloga Beograda i Prištine u Briselu

Dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU biće nastavljen danas u Briselu sastankom predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Avdulaha Hotija.

Briselski dijalog, ilustracija

Domaćini sastanka zakazanog za 16 časova su šef evropske diplomatije Žozep Borel i specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.

Vučić, Hoti, Borel i Lajčak u nedelju su održali video sastanak posle kojeg su saopštili da su postigli dogovor o ključnim elementima procesa dijaloga i o dnevnom redu današnjeg sastanka. 

Predsednik Srbije je juče rekao da će dve glavne teme današnjeg sastanka biti pitanje nestalih osoba i raseljenih lica i unapređenje ekonomske saradnje.

Vučić se do sada nije sastajao uživo s Hotijem koji je 3. juna postao premijer Kosova.

Lajčak je u junu posetio Prištinu i Beograd. Posle sastanka s Vučićem u Beogradu 22. juna, rekao je da EU želi sveobuhvatan dogovor Beograda i Prištine koji će zauvek rešiti sva otvorena pitanja.

Posle video sastanka u nedelju Lajčak je izrazio zadovoljstvo što je, kako je rekao, "dijalog o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Srbije i Kosova uz posredstvo Unije obnovljen posle 20 meseci" i zahvalio obema stranama na "konstruktivnom angažmanu".

Dijalog Beograda i Prištine uz posredstvo EU bio je u prekidu od novembra 2018. godine kada je tadašnja vlada Ramuša Haradinaja uvela takse od 100 odsto na uvoz robe iz Srbije.

Do ukidanja kosovskih taksi, što je Srbija postavila kao uslov za nastavak dijaloga, došlo je u martu ove godine. Takse je ukinula vlada Aljbina Kurtija, formirana u februaru, ali ih je zamenila recipročnim trgovinskim merama prema Srbiji.

Hotijeva vlada je 6. juna, tri dana pošto je formirana, ukinula recipročne mere prema Srbiji i time uklonila ključnu prepreku za obnovu dijaloga.

Mekalister: Pozicije Beograda i Prištine još veoma udaljene

Predsednik Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister ocenio je uoči nastavka dijaloga Beograda i Prištine da su pozicije dve strane "još veoma udaljene" i da današnji sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Avdulaha Hotija može biti samo početak normalizacije odnosa.

Posle skoro dve godine zatišja, dobro je da predstavnici Beograda i Prištine ponovo pričaju, ali ne treba očekivati brza rešenja, rekao je Mekalister za Dojče vele.

Mekalister je ocenio da su "pozicije su još veoma udaljene" i da je "sada neophodno da obe strane pokažu političku volju i angažman".

On ističe da je u interesu EU da podstiče razgovore i da ih poveže sa "jasnom perspektivom pristupanja EU".

"Nerešena situacija izmedju Srbije i Kosova ostaje potencijalni faktor destabilizacije za ceo Zapadni Balkan i time je za celu Evropu od političke i posebne bezbednosne važnosti", rekao je Mekalister.

One je dodao da se Beograd i Priština moraju sami sporazumeti oko tema koje će biti na stolu i oko rešenja.

"EU će očuvati striktno posredničku ulogu. Odajem veliko priznanje specijalnom izaslaniku Miroslavu Lajčaku jer mu je uspelo da, uz inicijativu Francuske i Nemačke, ponovo dovede pregovaračke strane za sto."

Mekalister je podsetio da je Brisel izričito pozdravio ukidanje kosovskih carina na uvoz robe iz Srbije i BiH.

"To je bio uslov da vratimo dve strane za pregovarački sto. U tom pogledu ta odluka Vlade premijera Hotija zaslužuje priznanje", dodao je.

Na pitanje o ideji o razmeni teritorija, Mekalister je odgovorio a da rezultat mora biti "saglasnost" dve strane, a da je "kosovska strana kategorički isključila mogućnost da razmena teritorija bude na agendi".

Nemački političar je naveo da "američke posredničke aktivnosti" između Srbije i Kosova nisu bile na taj način dogovorene sa EU. Prema Mekalisterovim rečima, vrata za evropsko-američku saradnju na rešavanju kosovskog pitanja ostaju otvorena "ukoliko se poklapaju interesi".

"Ali dijalog izmedju Srbije i Kosova je vodila EU i EU će ga i dalje voditi", naglasio je.

Na pitanje novinara DW zašto još nema vizne liberalizacije za gradjane Kosova, Mekalister je podsetio da se Evropski parlament ubedljivom većinom izjasnio za liberalizaciju.

"Iz našeg ugla je Kosovo ispunilo sve preduslove. Nažalost, ima država članica EU koji nastavljaju da blokiraju odluku i zato svakako mogu da razumem razočaranje na Kosovu.... Oduvek sam smatrao da, kada EU postavi zahteve i kada ih naši partneri ispune, onda mi moramo zbog sopstvene verodostojnosti da ispunimo naš deo dogovora", rekao je Mekalister.

Bilčik: Nastavak dijaloga ohrabrujući znak

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik izjavio je danas da je ohabrujuće što su lideri Beograda i Prištine opredeljeni za dijalog ali da ne očekuje lako rešenje.

Povodom današnjeg sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučiča i premijera Kosova Avdulaha Hotijau Briselu, uz posredovanje EU, Bilčik je izrazio očekivanje da će dijalog Beograda i Prištine dati rezultate, konkretne zaključke što će biti važan signal evropske budućnosti.

Očekujemo da na jesen već imamo jasniju sliku, očekujemo rešenje pitanja Beograda i Prištine iako znamo da to neće biti lako, rekao je Bilčik u onlajn panel debati "Srbija posle korona virusa: Novi zamah u procesu proširenja" koju su organizovali Evropski pokret u Srbiji (EPuS) i Fondacija Fridrih Ebert.

Šef briselske kancelarije  Nemačkog instituta za medjunarodne odnose i bezbednost (SWP)  Dušan Reljić ocenio je da bi bilo pravo čudo ako bi u dijalogu Beograda i Prištine bilo konkretnih rezutlata do jeseni zbog izbora u SAD ali i zbog toga toga što ni jedna strana u pregovorima nema stvarni legitimitet.

Reljić je rekao da zbog toga nije ubedjen da treba očekivati bilo kakve konkretne rezultate i dodao da je potrebna kritička rasprava u EU o tome šta se stvarno dešava u Srbiji i na Kosovu.

Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Medjak saglasio se da je legitimet zaista upitan, naglasivši da Kosovo nije ulaznica za EU i da bi eventualni sporazum postignut na brzinu brzo poklekao.

Pitanje Kosova nije ni jedini ni glavni uslov za članstvo u EU. Čak i da se to završi do jeseni otvara se pitanje gde je vladavina prava, dodao je Medjak.

Izvor: Beta