Darko Šarić osuđen na 15 godina zatvora zbog šverca kokaina (VIDEO)

Veće Specijalnog suda proglasilo je Darka Šarića krivim u ponovljenom postupku za šverc više od pet i po tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu i osudilo ga na 15 godina zatvora. On je već bio osuđen na 20 godina zatvora, ali je Apelacioni sud tu odluku ukinuo i vratio na ponovljeno suđenje.

Darko Šarić

Tročlano sudsko veće jednoglasno je Darka Šarića i ostale oglasilo krivim i osudilo na višegodišnje kazne zatvora. Na zatvor od 15 godina, pored Šarića, osuđen je i Goran Soković koji se i dalje nalazi u bekstvu. Željko Vujanović osuđen je na 14 godina zatvora, a Rodoljub Radulović, koji je takođe nedostupan državnim organima, na 11 godina. Ova presuda nije konačna, odnosno postoji mogućnost žalbe Apelacionom sudu.

U obrazloženju koje je pročitao sudija Siniša Petrović, navedeno je da je tokom postupka dokazano da je 22 optuženih, koliko ih je ostalo na optuženičkoj klupi, učestvovalo u organizaciji, odnosno kupovini i transportu kokaina prekookeanskim brodovima na teritoriju Evrope, gde je ta droga bila dalje prodavana.

Specijalni sud smatra da je tokom postupka utvrđeno da su Šarić, Soković, i Željko Vujanovići sada pokojni Dragan Dudić Fric organizovali transport kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine tako što su pripadnicima grupe davali usmene naloge šifrovanom komunikacijom, a ovi su ih izvršavali.

Kao pripadnici grupe osuđeni su Marko Pandrc na 13 i po godina zatvora, Nenad Novaković na jedinstvenu kaznu od 13 godina, Boško Nedić, Darko Tošić i Nikola Dimitrijević osuđeni su na po 13 godina zatvora. Petar Obradović dobio je 12 godina zatvora, Miloš Cajić i Milan Milovac osuđeni su na po 11 i po godina zatvora, a Rodoljub Radulović zvani Miša Banana 11 godina zatvora.

Na po 10 i po godina zatvora osuđeni su Mijajlo Đoković, Vladimir Račić, Marko Račić, Borislav Tunjić kao i Nebojša Sretenović, a Živko Sibinski 10 godina zatvora.

Boban Stojiljković dobio je dve i po godine zbog neovlašćenog nošenja oružja, a Marko Dabović godinu dana zatvora zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave, dok su obojica oslobođeni od optužbe da su izvršili po jedno krivično delo udruživanja radi vršenja krivičnih dela i neovlašćeno stavljanje u promet opojnih droga.

Svedoci saradnici tužilaštva Draško Vuković, Radan Adamović i Nebojša Joksović osuđeni su na osam, 10 i pet meseci zatvora. Mirko Knežević i Miloš Nikolić su oslobođeni od optužbi da su izvršili pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.

Inače, Darku Šariću se u praralelnom procesu sudi i za pranje oko 22 miliona evra stečenih od prodaje narkotika, a u toku je i suđenje Branku Lazareviću, bivšem šefu kabineta tadašnjeg ministra policije Ivice Dačića, za odavanje tajni grupi Darka Šarića odnosno odavanje tajni iz istrage.

Utvrđena je uloga svakog od optuženih, na osnovu prisluškivanih telefonskih razgovora i presretnute elektronske komunikacije, ali su ključni za dokazivanje krivice bili iskazi trojice svedoka saradnika.

Sud primenio stari zakon, zahtev tužilaštva o oduzimanju imovine odbijen

Sudsko veće je u obrazloženju navelo da je primenilo stari blaži zakon, koji je važio u trenutku izvršenja krivičnih dela, za koji je zaprećana maksimalna kazna od 15 godina zatvora. Takođe, konstatovano je da je zahtev Tužilaštva da se osuđenima oduzme imovina u vrednosti od 47 miliona evra, koja je pribavljena na nezakonit način, ostao na nivou tvrdnje, jer je, kako je zaključeno, tužilaštvo u završnoj reči navelo samo cifru, bez izvođenja dokaza i objašnjenja kako se došlo do nje.

Optuženima se u ovom slučaju sudilo već osam godina.

Darko Šarić danas nije prisutvovao izricanju presude. Njegov advokat Radoslav Baćević izjavio je posle izricanja presude da će se žaliti na odluku Suda.

"Izreka presude koju nam je danas predsednik Veća pročitao u stvari je prepisana optužnica javnog tužioca. Razlozi koje je naveo su iz završne reči tužioca. Stekao se utisak da prvostepenu presudu Sud nije ni pročitao. Ništo od onog što je naloženo odlukom drugostepenog suda nije učinjeno. Jedino što je sud ispoštovao kao nalog jeste što je primenio stari zakon koji je važio u trenutku izvršenja krivičnog dela“, istakao je Baćević.

Tužilaštvo tražilo od 30 do 40 godina zatvora za Darka Šarića

Tužilaštvo je u završnoj reči tražilo da Šarić kao organizator kriminalne grupe bude osuđen na maksimalnu kaznu od 30 do 40 godina zatvora, za trojicu svedoka saradnika predložilo je kazne manje od godinu dana, a za još 21 optuženog za krivična dela "udruživanje radi vršenja krivičnih dela" i "neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga" da budu osuđeni na 10 do 20 godina zatvora.

Postupajući tužilac Saša Ivanić u završnoj reči je naveo da smatra da je dokazano da je kriminalna grupa organizovana 2006, kako bi zarađivala od šverca droge. Grupa je novac zarađen na taj način, prema oceni tužioca ubacivala u legalne finansijske tokove, za šta se protiv Darka Šarića vodi drugi postupak.

Prema rečima tužioca, dokazano je da je kokain je transportovan prekookeanskim brodovima iz Južne Amerike u zemlje Zapadne Evrope, a pripadnici su u razgovorima koristili šifrovanu komunikaciju. Tužilac je posebno ukazao na dokaz pronađen pretresom stanova optuženih. Reč je o evidenciji prihoda od prodaje kokaina, koja je prema navodima tužbe oko 47 miliona evra.

I dalje je nepoznato gde se Šarić skrivao i ko mu je u tome pomogao

Darko Šarić, takođe je bio u bekstvu četiri godine, ali se predao u martu 2014, a sud nikada nije utvrđivao gde se krio, niti ko mu je u tome pomagao. Ostalo je nepoznato i na koji način se predao. On je, prema navodima medija, iz Latinske Amerike prebačen u Crnu Goru, gde je zvanično uhapšen.

Tadašnji ministar pravde Nikola Selaković tvrdio je da je operacija lociranja i hapšenja trajala devet meseci, a da se Šarić predao bezuslovno, te da je jedino tražio da se vidi sa majkom i sinom.

Tužilaštvo takođe nije želelo da govori o načinima na koji se Šarić predao, niti gde je bio. Tadašnji tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević rekao je da će to biti tema nastavka krivičnog postupka.

"Tema nastavka krivičnog postupka biće i podatak kako je Šarić napustio Srbiju, gde se krio i, ako mu je neko pomagao, ko je to bio", rekao je Radisavljević.

Međutim do danas, je ostalo nepoznato da li je tužilaštvo uopšte pokrenulo taj nastavak krivičnog postupka.

Šarić je objasnio da se predao 2014. godine jer je zbog promene političke klime u Srbiji osetio da može da ima pošteno suđenje. Rekao je da se pre predaje krio u Dominikanskoj Republici i da je bilo više pokušaja iz Srbije da se pregovara s njim, ali je sve ponude odbio.

„Nudili su mi da svedočim protiv (funkcionera) Crne Gore, kasnije bilo ponuda za (Ivicu) Dačića, a na kraju da potpišem deset godina“, rekao je Šarić.

Ponovljeno suđenje dva puta počinjalo iz početka: Ukinuta presuda, promenjeno veće

Suđenje grupi Darka Šarića za šverc kokaina počelo je u februaru 2012, Šarić se predao 2014, a prva presuda doneta je u julu 2015. godine. Njom je Darko Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora. Ova presuda je ukinuta u maju 2016. „zbog bitnih povreda odredaba Zakona o krivičnom postupku“. Suđenje je krenulo iz početka u septembru 2016, ali je ponovo vraćeno na početak u januaru 2018. i to zbog odluke predsednika Višeg suda Aleksandra Stjepanovića, da sudiju člana Veća Aleksandra Trešnjeva vrati iz Specijalnog u redovno odeljenje Višeg suda.

Još jedna odluka suda u međuvremenu bila je neobična. Naime, u oktobru 2017. Apelacioni sud je odlučio da Darku Šariću ukine jedan od osnova za pritvor. Apelacioni sud je smatrao da javnost više nije uznemirena zbog delovanja optužene grupe, jer je prošlo dovoljno vremena od kada je krivično delo učinjeno. Tako je Šariću pritvor ostao po dva osnova opasnost od bekstva i zbog osobitih okolnosti koje ukazuju da će u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo.

Brat Darka Šarića pravnosnažno oslobođen

I bratu Darka Šarića sudilo se za pranje novca od šverca kokaina, ali je on u Crnoj Gori pravnosnažno oslobođen optužbi u aprilu ove godine. To je bila četvrta presuda. Tri prethodne bile su osuđujuće, ali ih je Apelacioni sud ukidao. Duško Šarić bio je u pritvoru od novembra 2010, a uhapšen je  nakon što su italijanske vlasti izdale nalog za njegovo hapšenje u međunarodnoj akciji „Loptice“. Iz pritvora je pušten 24. aprila 2014. godine, šest dana nakon što se njegov rođeni brat Darko predao.

Izvor: Insajder