Direktor Inspektorata rada: Potrebno da zbog smrti radnika neko završi u zatvoru
Direktor Inspektorata rada Stevan Đurović rekao je danas u Novom Pazaru da kada bi odgovorni za slučajeve pogibije radnika bili osuđeni na zatvorske kazne, da bi to bila opomena za sve koji "žele da love u mutnom".
"Za slučajeve sa smrtnim posledicama predviđena je kazna zatvora od 12 godina za direktnog krivca. Kada bi se desilo da neko zbog takvih slučajeva 'zaglavi' u zatvoru to bi bila opomena za sve ostale koji žele da love u mutnom", rekao je Đurović.
U 2018. je u Srbiji na poslu poginulo 29 radnika, a poslednji slučaj se desio jutros kada su dva radnika stradala na gradilištu "Beograda na vodi".
Đurović je izjavio da su inspektori rada na teritoriji Srbije u prvih osam meseci ove godine otkrili manje radnika na "crno" nego u istom periodu prošle godine, iako su imali 13.000 nadzora više.
"Iako smo postigli vanredno dobre rezultate, ne može inspekcija sve sama. Mi podnosimo prekršajne i krivične prijave protiv poslodavaca, ali se dešava da 30 odsto zahteva za novčano kažnjavanje zastari. Takodje, propisane kazne za poslodavce koji imaju radnike na crno je od 800 hiljada do dva miliona dinara, a sudovi ih kažnjavaju sa 100 do 300 hiljada dinara", rekao je on.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Nerić rekao je da je još uvek rano da iznosi bilo kakve informacije o današnjoj pogibiji dvojice radnika u Beogradu.
Podsetimo, samo u proteklih mesec dana u Beogradu je poginulo najmanje pet radnika.
Dvojica radnika poginula u Narodnoj biblioteci Srbije od posledica gušenja, dok je 29. avgusta na gradilištu u Ulici kneza Miloša poginuo Nebojša Turović kada se na njega obrušio zid zgrade. Naknadno je utvrđeno da je poginuli radnik radio na crno, a inspekcija rada Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podnela je pet krivičnih prijava.
Tokom proteklog vikenda na gradilištu na Novom Beogradu od posledica pada sa građevine preminuo je građevinski radnik T. S. (42).
Nakon nesreće na gradilištu u Kneza Miloša, Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja pokrenulo je akciju objavljivanja objavilo je spisak firmi i preduzetnika kod kojih su zatečeni ljudi koji su radili "na crno", odnosno bez ugovora. Nedavno je isto Ministarstvo objavilo i da je Inspekcija rada u 2018. godini otkrila 185 poslodavca u Srbiji koji su nisu prijavljivali radnike. Međutim, zvanične podatke o kršenju pravila zaštite bezbednosti na radu nisu objavljeni.
Izvor: Beta, Insajder