Doživotni zatvor za turske novinare – „crni dan“ za novinarstvo u celom svetu
Danas je "crni dan" za slobodu štampe u svetu. Sud u Istanbulu osudio je na doživotni zatvor šest novinara zbog navodne umešanosti u pokušaj puča 2015. godine, u kojem su masovno učestvovali građani Turske, protiv vlasti predsednika Tajipa Erdogana. Ova presuda pokazuje dokle može da ide tolerancija prema kršenju građanskih prava i sloboda radi očuvanja „stabilnosti“ određenih regiona. Pitanje je dana je kada će se ono što se desilo u Turskoj desiti u nekoj drugoj zemlji?
Novinari su optuženi za veze sa muslimanskim propovednikom Fetulahom Gulenom, koji se nalazi u izgnanstvu u SAD i koga Turska smatra organizatorom neuspelog puča 15. i 16. jula 2016.
Oni su od početka negirali bilo kakvu umešanost u puč.
Novinari su proglašeni krivim za "pokušaj rušenja turskog ustavnog poretka" i članstvo u terorističkoj organizaciji.
Suđenje su kritikovali aktivisti za odbranu slobode medija.
Reporteri bez granica (RSF) napisali su na društvenoj mreži Tviter da je ovo "crni dan" za slobodu štampe u Turskoj.
Anadolija je navela da su među osuđenim Ahmet Altan, bivši glavni urednik lista Taraf, njegov brat, novinar i profesor Mehmet Altan i istaknuta novinarka Nazli Ilidžak.
Prošlog meseca turski sud je odbio da oslobodi Mehmeta Altana uprkos odluci Ustavnog suda u kojoj se navodi da je njegovo zatvaranje predstavlja kršenje njegovih prava.
Šezdesetpetogodišnji Mehmet Altan, autor više dela o politici, uhapšen je u septembru 2016. zajedno sa bratom Ahmetom (67).
Ostalo troje danas osuđenih su bivši direktor marketinga dnevnika Zaman Jakup Simsek, instruktor policijske akademije Sirki Tugrul Ozengul i grafičar Zaman Fevzi Jazidži.
Nakon neuspelog puča turska vlada je sprovela velike čistke, više od 50.000 ljudi je uhapšeno, a više od 140.000 otpušteno ili suspendovano s posla.
Turska je na 155. mestu od 188 zemalja u klasifikaciji slobode medija koju prave Reporteri bez granica.
Izvor: Beta