DRI: Petina testiranih uzoraka vode bila neispravna
Državna revizorska institucija (DRI) je utvrdila da od 2015. do 2018. godine 20 odsto testiranih uzoraka vode za piće iz javnih vodovoda i vodnih objekata u Srbiji nije ispunjavalo propisane kriterijume ispravnosti.
U izveštaju o reviziji svrsishodnosti poslovanja "Dostupnost i ispravnost vode za piće" DRi je navela da jedinice lokalne samouprave i gradske opštine – subjekti revizije nisu preduzele mere kako bi se u potpunosti obezbedili preduslovi za kontinuirano pružanje usluga snabdevanja ispravnom vodom za piće, jednaka dostupnost i podjednak kvalitet vode za piće kojom se snabdeva stanovništvo.
Subjekti revizije DRI bili su gradovi Zrenjanin i Sombor, gradska opština Mladenovac i opštine Požega i Svilajnac.
Po nalazima državnih revizora, lokalne samouprave nisu utvrdile način izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluge, projekti nisu realizovani u predviđenim rokovima, a korišćeni indikatori ostvarenja ciljeva nisu usmereni na ocenu efekata ulaganja javnih sredstava u unapređenje dostupnosti i ispravnosti vode za piće.
„Кašnjenje u donošenju podzakonskog akta kojim se uređuju uslovi i obaveze za delovanje u oblasti javnog zdravlja i neaktivnost jedinica lokalne samouprave doprineli su tome da nisu preuzete obaveze planiranja i praćenja ispravnosti vode za piće zbog čega nije obezbeđeno da se kontrola na teritoriji za koju su nadležne vrši u svim javnim vodovodima i u propisanom obimu. Nejednako postupanje prilikom ocene bezbednosti upotrebe vode za piće utiče da stručno mišljenje o bezbednosti upotrebe, odnosno mogućnosti korišćenja vode za piće, nije sadržano u svim izveštajima o rezultatima analiza koji se dostavljaju sanitarnim inspektorima radi preduzimanja mera iz njihove nadležnosti", ističe se u izveštaju DRI.
Stanovnici Zrenjanina koji već 15 godina nemaju pijaću vodu. Rokovi za njeno puštanje su nekoliko puta probijani, a poslednji put se to dogodilo kada je premijerka Ana Brnabić, u poseti Zrenjaninu i farbici za prečišćavanje vode, rekla da očekuje „da do 10. jula poteče voda iz novog gradskog postrojenja“.
I gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić je u junu izjavio da će Zrenjaninci zdravu pijaću vodu imati „do kraja juna“, i da „neće biti dodatnih rokova“.
Inače, ugovor koji je Grad Zrenjanin 2014. godine potpisao s konzorcijumom investitora za izgradnju fabrike za prečišćavanje voda nezakonit je zato što po tada važećem Zakonu o komunalnim delatnostima privatna kompanija nije mogla da se bavi uslugom prečišćavanja vode.
Problem je „prevaziđen“ tako što je Skupština Srbije 7. decembra 2018. promenila Zakon, čime su i privatnici dobili pravo da, uz saglasnost osnivača javnog preduzeća, obavljaju komunalne delatnosti.
Brnabić je, odgovarajući na pitanje Insajdera da li će neko snositi odgovornost zbog nezakonito potpisanog ugovora o izgradnji postrojenja za prečišćavanje vode u Zrenjaninu, rekla da „ona nije tu da utvrđuje odgovornost“, kao i da „time treba da se bave nadležne institucije, ako ima razloga za to“.
Konzorcijum privatnih firmi koji čini firma Sinerteh i srpski ogranci italijanske kompanije Zilio izgradio je fabriku za prečišćavanje vode, a postrojenje je krajem marta dobilo sanitarnu saglasnost za rad. Nekoliko dana kasnije obustavljen je rad zbog mehaničkog zagađenja vode, odnosno kamenčića, šljunka i drugih naslaga u njoj koja su, kako je pojašnjeno, pretila da trajno oštete opremu.
Konzorcijum je fabriku sagradio još u avgustu 2017. sopstvenim sredstvima, kako je i predviđeno ugovorom.
Prema podacima Inicijative „Zajedno za vodu“, građani Zrenjanina za kupovinu flaširane vode dnevno troše 20.000 evra, a za prethodnih 15 godina, koliko je voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće, potrošili su sto miliona evra samo za te potrebe. Zbog cele situacije Zrenjaninci su nedavno protestovali.
Izvor: Beta, Insajder