Država najavljuje pomoć Er Srbiji, ministarka ne isključuje mogućnost otkupa akcija od Etihada
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana MIhajlović najavila je mogućnost da država otkupi deo deonica Er Srbije od Etihada, budući da je ova kompanija, prema njenim rečima, trenutno u gubitku oko 30 miliona evra, a da procene kažu da će do kraja godine sigurno biti bar još toliko. U Er Srbiji 51 odsto je vlasnik država, a 49 odsto kompanija Etihad iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Ona je, odgovarajući na pitanje kako bi država mogla da pomogne ovoj kompaniji koja ima gubitke, za TV Prva rekla da je ceo saobraćaj u ozbiljnim problemima.
“Videćemo da li će biti nabavki nekih dodatnih aviona, da razgovaramo da li da otkupimo možda i naš deo deonica od Etihada. Ima nekoliko mogućnosti. Sada se pokazalo koliko je značajno da imamo nacionalnu aviokompaniju. Er Srbija je sada uradila jako važan posao, sada je red da država njoj omogući uslove da ona može da nastavi komercijalno da radi. Er Srbija je u prethodnih nekoliko godina povećala svoj broj destinacija za preko 40, povećala prihode”, navela je ministarka.
Pomoć Er Srbiji najavio je i predsednik Aleksandar Vučić prilikom ispraćaja prvih aviona ove kompanije koji su nosili pomoć Srbije u Italiju.
“Znam koliko ste gubitaka pretrpeli, nemojte da brinete, vaša budućnost je zagarantovana. Kad vam to kažem onda znajte da je to tako. Plate i posao su vam takođe zagarantovani, budućnost Er Srbije je zagarantovana. Ulagaćemo još više i mnogo više u Er Srbiju, sada više nema tehničkih smetnji jer Evropska unija dozvoljava državnu pomoć i dokapitalizaciju”, rekao je tada predsednik Srbije.
Prema okvirnom ugovoru o transakciji koji je sa Etihadom potpisan u avgustu 2013. godine, država Srbija se obavezala da bespovratno ulaže u kompaniju Er Srbija naredne tri godine, odnosno samo do kraja 2016. Uprkos tome, finansiranje je nastavljeno u različitim oblicima i narednih godina i to po različitim osnovama.
Tako je 2017. država Er Srbiji uplatila sredstva na ime podrške razvoja saobraćajne mreže a u “cilju podsticaja i razvoja turizma i opšte povezanosti Srbije, u skladu sa Strategijom razvoja turizma”.
Međutim Er Srbija je bila na spisku firmi kojima su i 2017. i 2018. pa i 2019. namenjena sredstva iz budžeta. Odgovarajući ranije na pitanja Insajdera zašto je to tako, ministar finansija Siniša Mali izričito je naveo da se radi o vraćanju starih dugova Jat Ervejza koje je država preuzela na sebe.
I premijerka Srbije Ana Brnabić je tvrdila da država Srbija nije dala nijedan dinar kao subvenciju Er Srbiji već se davanja isključivo odnose na otplatu starog duga JAT-a.
Među načinima na koji su izdvajana sredstva bile su i subvencije za linijski saobraćaj sa aerodrome Konstantin Veliki i Morava.
Etihad u istom periodu nije dodatno ulagao u zajedničku kompaniju Er Srbija.
Država je u Er Srbiju uložila novac bespovratno, i to više od Etihada koji je dao pozajmicu od 40 miliona dolara koja je 2014. pretvorena u vlasništvo od 49 odsto kompanije Er Srbija.
Podsetimo, kako je objavljeno u serijalu Insajdera, dok je država ulagala u ER Srbiju kroz donacije, Er Srbija je tokom godina Etihadu koji u zajedničkoj kompaniji ima vlasništvo od 49 odsto, plaćala razne usluge i robu. Od Etihada su iznajmljivani avioni, u njihovim centrima su trenirani piloti, kupovana je uniforma i plaćane usluge. Prema podacima iz finansijskih izveštaja za robu i usluge Er Srbija plaćala je Etihadu u proseku oko 10 miliona evra godišnje.