Evropski komesar poziva vlast u Crnoj Gori i SPC na dijalog o Zakonu o slobodi veroispovesti

Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji ohrabrio je danas tokom posete Podgorici sve strane na dijalog o Zakonu o slobodi veroispovesti kako bi se došlo do rešenja prihvatljivog svima i ponudio pomoć Evropske komisije.

Oliver Varheji / Foto: Srđan Ilić

„Svet vas posmatra. Ovo je važno pitanje za sve, ja bih sve ohrabrio na dijalog i nalaženje rešenja koje bi bilo prihvatljivo svima. Ukoliko možemo da vam pomognemo u tom pravcu, tu smo, i zaista bi bio prioritet da se nađe rešenje“, poručio je evropski komesar na konferenciji za medije posle susreta sa crnogorskim premijerom Duškom Markovićem.

Marković je rekao da je Crna Gora „sigurno i stabilno okruženje koje se suočava sa negativnom kampanjom praćenom dezinformacijama“.

On je Varhejia upoznao s pismom koje je uputio mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju i ocenio „da je na taj način demonstriran kapacitet da se dijalogom rešavaju problemi“.

„Zakon o slobodi veroispovesti je donet u skladu sa našim suverenim pravom da regulišemo ovu oblast u skladu sa najboljim međunarodnim standardima i praksom, te preporukama Venecijanske komisije koje smo ugradili u tekst zakona“, rekao je Marković.

Evropski komesar i Marković su razgovarali i o predstojećim izborima u Crnoj Gori, politici proširenja EU, te reformama potrebnim za dostizanje standard Unije.

U tom smislu Varheji je poručio da se reforme moraju ubrzati, te da je Evropska komisija posvećena regionu, a proširenje „prioritet“.

Evropski komesar će se, u okviru posete Crnoj Gori, sastati sa mitropolitom crnogorsko-primorskom Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori, Amfilohijem, kao i sa predstavnicima opozicije.

Zakon o slobodi veroispovesti koji, između ostalog, predviđa da sve verske zajednice moraju da dokažu da su pre 1918. godine bili vlasnici imovine ili će im ona biti oduzeta u Crnoj Gori usvojen je krajem decembra prošle godine. Ovom Zakonu oštro se protive iz Srpske pravoslavne crkve (SPC), a zbog njegovog usvajanja došlo je do hapšenja u crnogorskom parlamentu, protesta sveštenstva i građana, pa i navijača Crvene Zvezde u Srbiji, protesnih nota, ali i apela javnih ličnosti da je Crna Gora izložena pokušaju nasilne destabilizacije.

Izvor: Beta