Godišnje se odbaci dve trećine prijava Sektora unutrašnje kontrole policije

„Velika čistka u policiji – nema zaštićenih“ , „Velika akcija u Čačku – uhapšeno 30 policajaca“, „Uhapšeno 29 pripadnika MUP i devet carinika“ - ovo su samo neki od naslova iz  prethodnog perioda. 

Ilustracija, policija

Međutim, ne samo da ne postoje podaci o epilozima ovih hapšenja već i poslednje istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku pokazuje da često najavljivana „dekriminalizacija policije“ ostaje samo na obećanjima.

Od oko 200 prijava koje godišnje podnese Sektor unutrašnje kontrole protiv pripadnika MUP-a u proseku samo deset prijava dobije svoj epilog na sudu. Istovremeno, kako pokazuju podaci Beogradskog centra, čak dve trećine krivičnih prijava koje podnese Sektor unutrašnje kontrole MUP-a godišnje se odbaci.

Sofija Mandić iz Beogradskog centra za Insajder navodi da postoji nekoliko mogućih razloga za loše rezultate po podnetim prijavama, ali da o tome može samo da se nagađa:

„Od toga da Sektor unutrašnje kontrole podnosi neosnovane krivične prijave samo da bi podigao broj. Razlog može biti i to da te krivične prijave nisu dovoljno obrazložene, odnosno da nema dovoljno materijala i da tužilaštvo nema drugog izbora. Treći razlog bi mogao biti da postoji neka vrsta razumevanja i saradnje odnosno da tužilaštvo štiti izvršioce krivičnih dela, što bi posebno bio problem“

Za tri godine Sektor unutrašnje kontrole prijavio više od 500 policajaca

Prema Izveštaju o radu Unutrašnje kontrole MUP-a u 2014, nadležnim javnim tužilaštvima su podnete krivične prijave protiv 155 policijskih službenika.

Godinu dana kasnije, Sektor unutrašnje kontrole za 2015. podneo je 168 krivičnih prijava protiv 173 policajca.

U izveštaju Sektora unutrašnje kontrole za 2016. navodi se da su pripadnici policije izvršili 201 krivično delo, a najveći broj je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja, odnosno primanje mita.

Najviše krivičnih prijava u prehodnoj godini podneto je protiv pripadnika Saobraćajne policije.

Izvor: Insajder