I Mihajlović i Mrkonjić najavljuju proširenje krivične prijave zbog propadanja deonice Ub-Lajkovac
Iako su i dosadašnje krivične prijave koje je Ministarstvo građevinarstva podiglo zbog loše urađene deonicu auto-puta od Uba do Lajkovca i dalje u fazi u predistražnog postupka i prebacivanja odgovornosti između Tužilaštva za organizovani kriminal i MUP-a, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da da će "krivična prijava biti proširena na sve one koji su odobravali da se koristi loš materijal". Sa druge strane, bivši ministar Milutin Mrkonjić, koji je prvookrivljeni na krivičnoj prijavi, najavljuje da će i sam predložiti proširenje prijave ali tako što će tražiti odgovornost onih koji su bili dužni za održavanje deonice posle isteka njegovog mandata.
Ministarka Mihajlović je u jutarnjem dnevniku RTS-a izjavila i da se intenzivno radi na popravljanju štete i ponovnoj izgradnji dela auto-puta od Uba do Lajkovca i da je "čuvena deonica iz njive u njivu, na koju je potrošen ogroman novac u iznosu od 100 miliona dolara, pravljena od blata i gline i, nažalost, taj put moramo da gradimo ispočetka u dužini od 2,5 kilometra".
Prema rečima Mihajlović koje prenosi njen kabinet, inženjeri i firme angažovane na toj deonici rade danonoćno ne samo da poprave, već ponovo da izgrade put, pošto sa svakim kopanjem nailaze na blato i glinu.
"Neko je odobrio da se loši materijali ugrade, ali time neka se bavi tužilaštvo, naše je da učinimo da put bude operativan", izjavila je Mihajlović.
Ona je naglasila da se intenzivno radi na popravljanju štete i ponovnoj izgradnji dela auto-puta od Uba do Lajkovca i da se nada da će do kraja godine u saobraćaj biti pušteno 103 kilometra auto-puta na Koridoru 11.
Ministarstvo građevinarstva je inače podnelo krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv bivšeg ministra Milutina Mrkonjića i 13 odgovornih lica iz PZP Beograd, Puteva Užice, Planuma, ali i inženjera iz Koridora Srbije i CIP-a koji su bili nadzorni organ i trebalo je da ukažu na propuste. Iako su krivične prijave podnete još u oktobru prošle godine, u Tužilaštvu za organizovani kriminal za Insajder kažu da je postupak po tim prijavama još u predistrazi i da su pet puta slali urgencije MUP-a za prikupljanje potrebnih obaveštenja.
Pitanja Insajdera upućena MUP-u o ovom slučaju do danas su ostala bez odgovora.
Ministarka Mihajlović je krajem prošle godine potpisala krivičnu prijavu tužiocu za organizovani kriminal protiv 14 lica, među kojima su Milutin Mrkonjić i predstavnici izvođača radova i nadzora, a u vezi sa izgradnjom dela puta na Koridoru 11 dužine 12,5 kilometara, od Uba do Lajkovca. U Insajder debati nedavno je najavila proširenje krivične prijave.
Milutin Mrkonjić, ministar saobraćaja i infrastrukture danas je za N1 rekao da je izgradnja deonice Koridora 11 Ub - Lajkovac, posle svega što se desilo, neuspeh. Dodao je da ministarka Zorana Mihajlović "ne zna ništa" i da stoga s njom nema šta da razgovara o navedenoj deonici i problemima koji su tu nastali.
Prema njegovim rečima, najodgovorniji za ono što se desilo na deonici Ub - Lajkovac su resorno ministarstvo, Koridori Srbije i Putevi Srbije, ali posle isteka njegovog mandata.
"Ne znači da graditelji, projektanti i ostali stručnjaci ne treba da snose odgovornost, ali ove tri institucije su dužne da postave na prave noge to pitanje i da nađu odgovorne", rekao je Mrkonjić. On podseća da je nakon isteka njegovog mandata završen tehnički prijem te deonice, što znači da je morala da bude izvršena kontrola kvaliteta izvedenih radova. Tek tri godine kasnije je podneta krivična prijava pod optužbom da deonica nije dobro izgrađena. Mrkonjić tvrdi da sve to pokazuje da je problem nastao ne u izgradnji već kasnije kada je trebalo da se održava put.
Govoreći ranije za Insajder o ovim krivičnim prijavama, Mrkonjić je rekao da “oseća da i ova prijava ima politike u sebi kao i one koje su protiv njega podnošene posle 2000“.
Autoput Ub-Lajkovac na Koridoru 11 čija je izgradnja koštala oko 75 miliona evra, umesto da bude pušten u rad, gradi se praktično iz početka. Iako su procene bile da će rekonstrukcija ove deonice koštati dodatnih 10 miliona evra, cena će biti viša, što je za Insajder potvrdilo i Ministarstvo građevinarstva. Na terenu su, osim postojećih radova, vidljiva i nova klizišta i pukotine na delovima puta čija sanacija prethodno nije bila predviđena. Ko je odgovoran za ovakvo stanje puta još nije utvrđeno. Naime, nakon što je na osnovu krivične prijave Ministarstva građevinarstva Tužilaštvo za organizovani kriminal 2. novembra 2017. naložilo policiji da prikupi potrebne informacije, do danas se ništa nije dogodilo.
Insajder se izgradnjom Koridora 10 i 11 bavio između ostalog u emisijama Insajder bez ograničenja: Zaobilaženje rupa, a ministarka Mihajlović je o ovome govorila i u nedavnoj Insajder debati.
Istraživanje je pokazalo da se firme angažovane na gradnji puteva menjaju zajedno s promenom vlasti, kao i da nikada nije uspostavljena adekvatna kontrola gradnje puteva.
Tako je moguće da, prema istraživanju Insajdera, na izgradnji autoputeva u Srbiji – koridora 10 i 11 – učestvuje više firmi od broja kilometara koji se grade.