Insajder otkriva detalje iz presude Jeličiću: Znao je da je zabranjeno, ali je prikrio imovinu

Bivši predsednik Opštine Brus i odbornik Milutin Jeličić Jutka je svesno i s umišljajem prikrio imovinu, a iako je znao da je to delo zabranjeno, hteo je njegovo izvršenje, navodi se u presudi Jeličiću u koju je Insajder imao uvid. On je osuđen uslovno na osam meseci zatvora sa rokom provere od dve godine, jer Agenciji za borbu protiv korupcije nije prijavio da u svom vlasništvu ima dvosoban stan u Beogradu, sedam nepokretnosti u opštini Brus, četiri teretna i jedno dostavno vozilo, 100 odsto vlasništva u preduzeću „Panikop“, kao ni potraživanja na osnovu pozajmice od oko 2,4 miliona dinara toj firmi.

Milutin Jeličić

Presudu Milutinu Jeličiću Jutki izrekao je Osnovni sud u Brusu 16. oktobra ove godine, na osnovu prijave Agencije za borbu protiv korupcije iz maja 2018. I on i nadležno tužilaštvo su se odrekli prava na žalbu, zbog čega je presuda postala pravosnažna.

U njoj se navodi da Jeličić „u uračunljivom stanju, pri čemu je bio svestan svog dela i hteo njegovo izvršenje, koristeći jedinstveni umišljaj i situaciju kao funkcioner, odgovorno lice i predsednik Opštine Brus, nije prijavio imovinu Agenciji, u nameri da je prikrije“. On je to učinio u vremenskom periodu od 21. januara 2016. do 31. januara 2018. godine, zbog čega je i osuđen da je počinio produženo krivično delo.

Prema presudi, bivši predsednik Opštine Brus je prikrio teretno vozilo marki „opel movano“, „fiat dukato“, i „pežo, kao i dostavno vozilo „fiat punto van“. On je takođe sakrio da je u Preduzeću za proizvodnju, promet i usluge „Panikop“ iz Beograda vlasnik 100 odsto udela, kao i da ima potraživanja po osnovu pozajmice istom privrednom društvu u ukupnom iznosu od 2.395.500 dinara.

Jeličić nije prijavio ni sedam nepokretnosti u Opštini Brus, kao ni dvosoban stan od 52 kvadrata u Beogradu.

Ništa od navedenog on nije prijavio Agenciji za borbu protiv korupcije, iako je, kako piše u presudi, bio svestan da je njegovo delo zabranjeno.

Pretilo mu pet godina zatvora

Jeličić je osuđen na uslovnu kaznu zatvora od osam meseci, iako je prikrivao imovinu pune dve godine, zbog čega se teretio za „produženo krivično delo neprijavljivanja imovine“.

Prema članu 72 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, za funkcionere koji ne prijave imovinu ili daju lažne podatke o imovini predviđena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina.

U Zakonu se navodi i da funkcioneru koji zbog tog krivičnog dela bude osuđen na zatvorsku kaznu prestaje vršenje javne funkcije, a zabranjuje mu se i sticanje javne funkcije u roku od 10 godina od pravosnažnosti presude.

Suđenje za polno uznemiravanje i kirivična prijava Ministarstva građevinarstva

Inače, Milutinu Jeličiću Jutki sudi su za polno uznemiravanje i nedozvoljene polne radnje zloupotrebom službenog položaja. Protiv njega je čak sedam žena podnelo krivične, ali je optužnica podignuta samo u slučaju Marije Lukić, koja je dve godine radila kao njegova sekretarica.

Zbog velikog pritiska javnosti, Jeličić je 14. marta ove godine podneo ostavku na funkciju predsednika Opštine Brus, a ona je konstatovana na sednici lokalnog parlamenta 2. aprila.

On je 1. marta izjavio da podnosi ostavku na funkciju predsednika Opštine, ali je ona dostavljena lokalnom parlamentu tek 13 dana kasnije.

Inače, kao razlog za podnošenje ostavke, Milutin Jeličić je u pismu dostavljenom Tanjugu 1. marta naveo da sa te funkcije odlazi jer se “slučaj zbog kojeg mu se sudi koristi za direktan napad na predsednika Aleksandra Vučića i za urušavanje SNS”.

Njemu je, međutim, krajem juna vraćen mandat odbornika u Skupštini opštine Brus. Kako je za Insajder izjavio predsednik lokalnog parlamenta Miroslav Panić, zakon predviđa da ukoliko predsednik opštine podnese ostavku ili bude smenjen, ima pravo da se vrati na mesto odbornika.

Vučić je, s druge strane, izjavio da dela koja se pripisuju Jeličiću nije počinio u vreme SNS-a, već, kako je naveo, u vreme kada je bio "dosovac".

Protiv Jeličića se vodi i postupak po krivičnoj prijavi Ministarstva građevinarstva zbog sumnje da je koristeći svoj položaj i uticaj koji je imao kao predsednik Opštine prekršio zakon u slučaju nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu.

Ministarstvo sumnja da je Jeličić u dogovoru sa investitorkom Snežanom Mitković, posredovao i trgovao svojim uticajem dajući nalog NN službenom licu, da falsifikuje službene isprave. Milutin Jeličić se u ovom slučaju sumnjiči za krivično delo trgovina uticajem, a slučaj je preuzelo Više javno tužilaštvo u Kraljevu.