Kuburović: Iz oportuniteta 470 miliona dinara za 150 projekata od javnog interesa

Ministarska pravde Nela Kuburović dodelila je danas na osnovu rešenja Vlade Srbije 150 ugovora o realizaciji projekata od javnog interesa, a za koje su sredstva u iznosu od 470 miliona dinara prikupljena po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja ili oportuniteta.

Nela Kuburović prilikom dodele sredstava iz oportuniteta Foto: Ministarstvo pravde

Navodeći da se konkursi za dodelu sredstava po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja sprovode od 2016. godine i da je do danas iz oportuniteta raspodeljeno 1,6 milijardi dinara za realizaciju 445 projekata iz oblasti socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva i kulture, ministarka pravde je navela je da je na ovogodišnji konkurs poslato rekordnih 1.300 prijava. 

“Raste i iznos sredstava prikupljenih po osnovu oportuniteta. Tokom 2018. godine javna tužilaštva u Srbiji su prikupila više od 550 miliona dinara, a rešeno je više od 18.000 krivičnih postupaka. Time smanjujemo broj postupaka ali i troškove rada”, navela je ministarka pravde.

Ona je dodala da je sve konkurse sprovela komisija Ministarstva pravde u kojoj su bili i predstavnici relevantnih institucija, kao i da se vrši stroga kontrola da li se sredstva dodeljena po osnovu oportuniteta, namenski troše.

Načelo oportuniteta u Srbiju je uvedeno Zakonikom o krivičnom postupku koji je stupio na snagu 28. marta 2002. Od tada do danas pretrpeo je brojne izmene, a ideja zakonodavca bila da se tužiocu da mogućnost da u slučaju lakših krivičnih dela u kojima je javni interes ugrožen u manjoj meri odustane od gonjenja. Okrivljeni tada uplaćuje novac u humanitarne svrhe ili prihvata društveno koristan rad.

Najviše sredstava raspoređeno zdravstvenim ustanovama 

Najviše sredstava prikupljenih zahvaljujući oportunitetu - 181 milion dinara ove godine raspoređeno je na 35 zdravstvenih ustanova, među kojima su i Klinički centar Srbije, Univerzitetska dečja bolnica u Beogradu, KBC Zemun i Klinika za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević", dok su 142 miliona dinara opredeljena za 65 škola i vrtića.  Za 22 projekta iz oblasti socijalne zaštite odobreno je skoro 70 miliona dinara, dok je 50 miliona dinara namenjeno projektima iz oblasti kulture. Sredstva u iznosu od 8,4 miliona dinara dobilo je i sedam ustanova i udruženja osoba sa invaliditetom, dok je preostalih 17 miliona dinara opredeljeno između ostalih, projektima turističkih organizacija Bora i Ivanjice, manifestacijama "Beogradska rolerijada" i "Noć muzike".

Razlog uvođenja ovog instituta je efikasnost i ubrzavanje pravosudnih postupaka, a njegovom primenom pojedincima se ne registruju prestupi odnosno ne kreiraju dosijei.

Oportunitet zapravo znači da umesto suđenja za delo koje se sumnja da je pojedinac počinio, svoj “dug prema državi” može ispuniti i uplatom novca u humanitarne svrhe ili dobrotvornim radom.

Načelo oportuniteta i za osumnjičene političke funkcionere

Prema podacima koje je Republičko javno tužilaštvo dostavilo Insajderu, načelo oportuniteta se sve više primenjuje, pa je tako 2011. institut odlaganja krivičnog gonjenja primenjen u odnosu na 8.060 lica, da bi četiri godine kasnije 2015. taj broj bio višestruko veći, odnosno 21.400 lica.

Samo u prošloj godini, prema istim podacima, mogućnost odlaganja krivičnog gonjenja iskoristilo je 18.251 lica.

Prema analizi novinara Insajdera, u najmanje pet slučajeva u kojima su kao osumnjičeni bili označeni visoki javni funkcioneri, primenjeno je načelo oportuniteta, odnosno odlukom tužioca je obustavljen postupak.

Uplatom 150.000 dinara u humanitarne svrhe, odbačena je i krivična prijava Ministarstva građevinarstva protiv direktora Skijališta Srbije Dejana Ćike zbog priključivanja nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu na vodu i struju.

Nakon što je Više javno tužilaštvo predmet aktuelnog ministra finansija Siniše Malog odbacilo tvrdeći da nema osnova za pokretanje postupka, slučaj je preuzelo Prvo osnovno tužilaštvo i to samo da proveri da li je Mali prijavio svoju imovinu u skladu sa zakonom ili ne.

Kako je predviđena kazna zatvora bila do pet godina, Prvo osnovno tužilaštvo nakon nekoliko meseci vođenja postupka odlučilo je da sklopi nagodbu sa Sinišom Malim. Tada je tužilac obustavio krivični postupak, a Siniša Mali za to uplatio 200.000 dinara u humanitarne svrhe.

Krivični postupak obustavljen je u oktobru prošle godine i u slučaju Stevana Dželatovića, nekadašnjeg direktora JP za podzemnu eksploataciju uglja.

Kako je tada u odgovoru Insajderu navelo Osnovno javno tužilaštvo u Despotovcu, protiv Dželatovića se vodio postupak za krivično delo neprijavljivanja i davanja lažnih podataka o imovini, ali je prijava odbačena nakon što je uplatio 250.000 dinara u korist računa za oportunitet.

Oportunitet je primenjen i u slučaju Seada Ljajića, direktora Ekonomsko - trgovinske škole iz Novog Pazara. Protiv njega je Osnovno javno tužilaštvo u tom gradu odbacilo krivičnu prijavu koju je podnela Agencija zbog neprijavljivanje imovine ili davanja lažnih podataka o imovini.

Kako je Insajderu tada rečeno, Ljajić je bio u obavezi da uplati svega 50.000 dinara „u humanitarne svrhe na ime Vlade Srbije“.

Izvor: Beta, Insajder