Kuburović: Nacrt zakona o nestalim bebama na usvajanju u Skupštini

Ministarka Nela Kuburović izjavila je danas da je Nacrt zakona o nestalim bebama u koji su uvrštene primedbe JUKOMA i Udruženja roditelja usvojen na prošloj sednici Vlade i da je upućen u skupštinsku proceduru. U JUKOMU i Udruženju tvrde, pak, da nije bilo kontakata s Ministarstvom po ovom pitanju.

Nestale bebe, ilustracija

Kuburović je rekla i da je Nacrt već bio u proceduri, ali da je nakon formiranja nove vlade morao da bude povučen.

„Ovog puta u Predlog zakona su implementirane i odredbe koje su bile deo dogovora s pojedinim udruženjem roditelja i JUKOM-om“, dodala je ministarka.

Komitet ministara Saveta Evrope je juče apelovao da Srbija hitno usvoji zakon o "nestalim bebama.

„Srbija mora da preduzme sve mere za uspostavljanje mehanizma koji će omogućiti pojedinačna obeštećenja svim roditeljima čije su bebe nestale iz porodilišta u Srbiji“, saopštio je Savet Evrope.

U istom saopštenju Komiteta ministara se navodi i da su srpske vlasti izmenile Nacrt zakona nakon konsultacija sa roditeljima „nestalih beba“, a koje su održane u januaru.

JUKOM: Nije bilo konsultacija

Međutim, iz JUKOM-a i udruženja „Za istinu i pravdu o bebama“ su danas naveli da su srpski predstavnici vlasti na sastanku Komiteta ministara SE izneli neistinit izveštaj i da nikakve konsultacije sa roditeljima nisu održane.

Ana Janković-Ivanović iz JUKOM-a je za list Danas rekla da njihovu organizaciju i druge sa kojima rade na slučajevima nestalih beba niko od državnih organa nije kontaktirao, i to već duže vreme.

„Takvim tvrdnjama naše institucije pokušavaju da dokažu da uveliko rade na ispunjenju presude, ali oni sa nama – JUKOM-om i Astrom, koji se od početka bavimo ovom temom ne da nisu razgovarali, nego nisu odgovorili ni na jedan od naših dopisa“, navodi Janković-Ivanović za Danas.

Udruženje: Nacrt nisu podržala ni udruženja ni roditelji

Ipak, iz Ministarstva pravde za Insajder su danas istakli da nova verzija Nacrta dodatno usaglašena s predlozima roditelja i nevladine organizacije JUKOM.

„Cilj je utvrđivanje činjenica pogodnih da se utvrdi istina o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Republici Srbiji, na osnovu dokaza koji se izvedu i podataka koji se u prikupe u sudskom postupku od državnih i drugih organa, roditelja i drugih lica“, navedeno je iz Ministarstva.

Sa druge strane, u pismu koje je udruženje „Za istinu i pravdu o bebama“ uputilo Kancelariji SE u Beogradu navedeno je da Nacrt zakona nije podržao niko – ni udruženja niti roditelji, zato što ne postoji ni mehanizam ni nadzorno telo koje bi kontrolisalo sve radnje u istrazi do pune istine o sudbini beba, navodi se u pismu.

"Vlasti uporno guraju i nameću taj njihov nacrt da bi u korumpiranom pravosuđu i sudovima koje oni kontrolišu sve zataškali", ocenjuje udruženje.

Kako se navodi, s vlastima je dogovorena nezavisna istraga svakog prijavljenog pojedinačnog slučaja, ali vlasti u Srbiji nisu želele da o ovome obaveste Komitet ministara SE, već su na sastanku podneli netačan i neistinit izveštaj o merama koje su preduzeli.

"S obzirom na to da se radi o organizovanom kriminalu i našem čvrstom opredeljenju da se sve u vezi s bebama i deci ispita kroz nezavisne istrage, sve češće smo izloženi pretnjama, koje prijavljujemo vlastima, ali vlasti ništa ne preduzimaju da nas zaštite", dodaje se u pismu.

Prema podacima kragujevačkog Udruženja za istinu i pravdu o bebama, u Srbiji ima oko 5.000 slučajeve nestalih beba, ali prema zvaničnim podacima MUP-a iznetim prošle godine, podneto je oko 615 krivičnih prijava za otmicu novorođenčadi.

Insajder: Za istinu su se borili samo roditelji

Presuda doneta 2014., još nije izvršena

Evropski sud za ljudska prava presudio je u martu 2013. godine da Srbija mora da isplati Zorici Jovanović 10.000 evra odštete i obezbedi informacije o sudbini njenog novorođenčeta koje je nestalo iz porodilišta u Ćupriji pre više od 30 godina.

Isti model primenjivaće se na više stotina slučajeva nestanka beba iz porodilišta u Srbiji.

Rok za izvršenje presude bio je 9. oktobar 2014. godine.

Srbija, prema članu 46. Evropske konvencije o ljudskim pravima, ima obavezu da izvršava presude Suda u Strazburu, a u suprotnom bi mogla da se suoči sa sankcijama ili suspenzijom pojedinih prava u SE.

Kako je Insajder ranije objavio, pitanje nestanka beba iz porodilišta bi svaka ozbiljna država morala ozbiljno i da istraži. Međutim, za istinu su se borili samo roditelji pokušavajući da nateraju državne organe da rade na utvrđivanju istine.

Njihova borba traje od 2002, kada počinju formalna obraćanja udruženja roditelja nadležnim institucijama, kako bi saznali sudbinu svoje dece. Njihove dece nema i još nije zvanično utvrđeno da li su umrla u porodilištu ili ih je neko ukrao. Neki roditelji, međutim, uvereni su da je reč o bebi mafiji koja im je otela decu.

Nijedan slučaj nestanka beba iz porodilišta do sada nema sudski epilog. Niko ni zbog čega do danas nije osuđen. HiIjade stranica dokumenata koje svedoče o najgrubljim greškama u zavođenju statusa beba koje su navodno umrle posle rođenja ili su bile mrtvorođene, a koje su godinama prikupljali roditelji koji sumnjaju da su im deca oteta, leže po njihovim privatnim fijokama.

Većina slučajeva je zastarela. U udruženjima roditelja sumnjaju da će im predlog novog Zakona o utvrđivanju činjenica o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Srbiji, pomoći da saznaju pravu istinu o sudbini tih beba.

Izvor: Insajder, Beta, Danas