Međunarodna organizacija rada traži od Vlade objašnjenje o pritiscima na Vojni sindikat, Ministarstvo odbrane najavljuje odgovor

Međunarodna organizacija rada (MOR), koja je jedna od agencija Ujedinjenih nacija, pokrenula je postupak u vezi sa mobingom i pritiscima na Vojni sindikat Srbije (VSS) i tražila od Vlade Srbije da se o tome izjasni, saopštio je VSS. Ministarstvo odbrane, s druge strane, saopštilo je da će odgovoriti na zvanične upite MOR-a čim ih dobije, istovremeno optužujući Vojni sindikat Srbije (VSS) da mu je "sud stranaca bliži od suda svoje zemlje".

Vojni sindikat Srbije

U saopštenju se navodi da su tu informaciju dobili od načelnice odseka za slobodu udruživanja i međunarodne standarde rada u MOR, Karen Kurtis.

"Ovu agenciju Ujedinjenih nacija, zanima progon koji poslednjih godina VSS doživljava od strane ministra odbrane Aleksandra Vulina i njegovih saradnika iz Ministarstva odbrane", navode u sindikatu.

VSS dodaje da se resorni ministar nikad nije odazvao pozivu za sastanak sa VSS, da je odbio da pregovara o kolektivnom ugovoru za zaposlene u vojsci "iako mu je to zakonska obaveza", a da je njegova administracija otpustila predsednika VSS jer je govorio na javnim okupljanjima sindikata i u medijima i kritikovao poslodavca, iako je to zabranjeno konvencijama MOR i zakonom.

Dodaju i da je otpuštanjima i drugim vrstama pritisaka Ministarstvo odbrane pokušavalo da utiče na to kakve će stavove zastupati i u javnosti i iznositi sindikati kao nezavisna pravna lica.

"Ovakvim odnosom Aleksandra Vulina, prema najvećem i jedinom reprezentativnom sindikatu, samo zato što mu upućuje kritike i traži bolji status za zaposlene u vojsci, šalje se veoma ružna slika u svet o stanju radničkih i elementarnih gradjanskih prava i sloboda u Srbiji", dodaju u VSS-u.

Taj sindikat, kako je navedeno u saopštenju, traži od institucija nadležnih za sprovođenje Ustava, međunarodnih konvencija i zakona da se predsednik i generalni sekretar VSS-a odmah vrate na posao. Traži takođe da se vrati reprezentativnost Vojnom sindikatu Srbije i da se odmah po formiranju Vlade otpočnu pregovori za zaključenje kolektivnog ugovora za zaposlene u Vojsci Srbije i delatnosti odbrane.

Ministarstvo odbrane: VSS-u bliži sud stranaca od suda Srbije

Reagujući na saopštenje VSS, u kom se navodi da je ta agencija Ujedinjenih nacija pokrenula postupak u vezi sa mobingom i pritiscima na VSS, Ministarstvo odbrane navodi da sindikalci "slobodno (mogu da) zovu koga hoće, ali (da) to ne može da promeni pravosnažne odluke nadležnih vojnih organa".

"U Vojsci Srbije pravila su ista za sve i važe za sve. Važe za oficire, podoficire, vojnike, pa i članove sindikata. Istine radi VSS nije reprezentativan sindikat, a posebno nije jedini sindikat u Vojsci Srbije... Nije neobično da političari u Srbiji nezadovoljni položajem napadaju svoju zemlju, ali jeste iznenadjenje da su pripadnici Vojske Srbije, pa čak i bivši, pokrenuli strance, od gospođe (predsedavajuće Delegacije Evropskog parlamenta za saradnju sa Srbijom Tanje) Fajon do MOR da naškode Srbiji i njenoj vojsci", ocenjuje se u saopštenju.

Ministarstvo odbrane je takođe optužilo "predstavnike pokreta 'Metla' i VSS" da vrše mobing i pritisak na vojno pravosuđe i da svoje političke sukobe ne treba da prenose na Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije.

"Političari mogu i treba da se sukobljavaju i zato Ministarstvo odbrane neće odgovarati u ime ministra odbrane Aleksandra Vulina, o njemu sud donose birači, kao i o onima koji ga napadaju... Sve što su gospoda iz 'Metle' i VSS propustili da kažu ne dolazeći na devet od deset ročišta, molimo ih da iznesu na Upravnom sudu koji radi u pravnom sistemu Republike Srbije", navodi se u saopštenju.

Izvor: Beta