Milutin Jeličić Jutka prekršio uslovnu kaznu zbog prikrivanja imovine, preti mu kazna zatvora
Bivši predsednik Opštine Brus Milutin Jeličić Jutka, koji je zbog prikrivanja imovine osuđen uslovno na osam meseci zatvora sa rokom provere od dve godine, prema podacima do kojih je došao Insajder, Agenciji za borbu protiv korupcije nije prijavio vlasništvo nad stanom u strogom centru Beograda, u ulici Svetozara Markovića. Time je Jeličić prekršio uslovnu kaznu. Zaprećena kazna za krivično delo prikrivanja imovine je od šest meseci do pet godina zatvora.
Milutin Jeličić uputio je zvaničan zahtev za upis vlasništva nad stanom u ulici Svetozara Markovića u centru Beograda. A to znači da je kupovina prethodno već izvršena. Uprkos tome stan nije prijavljen. Da je taj stan u njegovom vlasništvu i pored toga sto ga nije prijavio, ukazuje i niz drugih cinjenica. Njegovo prezime nalazi se na interfonu, poštanskom sandučetu i na vratima stana. Osim toga, na vratima je poločica sa firmom Panikop koja je u stopostotnom vlasništvu bivšeg predsednika opštine Brus.
U imovinskoj karti Milutina Jeličića, sada odbornika u Opštini Brus, koja je poslednji put ažurirana 5. decembra 2019. godine, nije upisan stan iz Svetozara Markovića u Beogradu. Da tu nekretninu nije prijavio, prethodno je za Insajder potvrdila i Agencija za borbu protiv korupcije.
Stan morao da prijavi najkasnije do 31. januara 2019.
Čak i sada da prijavi stan Milutin Jeličić je prekršio zakon jer tu nekretninu nije prijavio u zadatom roku. Imajući u vidu da je zahtev za promenu nosioca prava svojine podnet u oktobru 2018. Jeličić je promenu imovinskog stanja morao prema zakonu da prijavi najkasnije do 31. januara 2019. godine. Kako je Agencija potvrdila za Insajder on to do tog roka nije uradio.
„Utvrđeno je da imenovani nije prijavio vlasništvo nad stanom u Svetozara Markovića u Beogradu“, stoji u odgovoru Agencije na pitanja Insajdera.
Istovremeno napominju da su na dan 2. decembar 2019, pretragom internet prezentacije Republičkog geodetskog zavoda utvrdili da Milutin Jeličić i njegova supruga, za koju takođe postoji obaveza prijavljivanja prihoda i imovine, nisu evidentirani kao vlasnici stana u ulici Svetozara Markovića.
Ono što je činjenica jeste da se takvom vrstom pretrage Jeličić zaista ne pojavljuje kao vlasnik stana u centru Beograda.
Sporne izmene podataka u bazi katastra
Naime, stan u ulici Svetozara Markovića u najstrožem centru Beograda, u bazi katastra vodi se još na izvesnu Biljanu Kajganić. Uz taj podatak, međutim, u delu koji se odnosi na zabeležbe stoji da je 11. oktobra 2018. godine podnet zahtev za promenu nosioca prava nad tim stanom pod rednim brojem 952-02-6-228-36332/2018. Da bi se takav zahtev podneo i prihvatio, podnosilac mora da dostavi kupoprodajni ugovor kao dokaz da je on novi vlasnik.
Kako su novinari Insajdera utvrdili, u decembru je u bazi katastra kao zabeležba pored broja zahteva stajalo i ime Milutina Jeličića, kao osobe koja je zahtev i podnela.
Mesec dana kasnije, njegovo ime je izbrisano. Ostala je informacija da je podnet zahtev za promenu nosioca prava i isti broj zahteva.
Na pitanja po čijem nalogu i na osnovu čega su brisani podaci u ovom slučaju iz Republičkog geodestskog zavoda odgovor do danas nije stigao.
Zanimljivo je i da je izveštaj o imovini i prihodima ažuriran samo tri dana nakon što je Insajderu dostavljen odgovor Agencije za borbu protiv korupcije o spornom stanu u Svetozara Markovića. U međuvremenu, protiv Jeličića je podneta i anonimna krivična prijava zbog prikrivanja imovine.
Pretila mu kazna od pet godina zatvora, dobio uslovnu
Podsetimo, Milutin Jeličić je u oktobru prošle godine osuđen uslovno na osam meseci zatvora sa rokom provere od dve godine, jer Agenciji za borbu protiv korupcije nije prijavio da u svom vlasništvu ima dvosoban stan u Beogradu, sedam nepokretnosti u opštini Brus, četiri teretna i jedno dostavno vozilo, 100 odsto vlasništva u preduzeću „Panikop“, kao ni potraživanja na osnovu pozajmice od oko 2,4 miliona dinara toj firmi.
Jeličić je osuđen na uslovnu kaznu zatvora od osam meseci, iako je prikrivao imovinu pune dve godine, zbog čega se teretio za „produženo krivično delo neprijavljivanja imovine“.
Prema članu 72 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, za funkcionere koji ne prijave imovinu ili daju lažne podatke o imovini predviđena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
U Zakonu se navodi i da funkcioneru koji zbog tog krivičnog dela bude osuđen na zatvorsku kaznu prestaje vršenje javne funkcije, a zabranjuje mu se i sticanje javne funkcije u roku od 10 godina od pravosnažnosti presude.
Suđenje za polno uznemiravanje i kirivična prijava Ministarstva građevinarstva
Inače, Milutinu Jeličiću Jutki sudi su za polno uznemiravanje i nedozvoljene polne radnje zloupotrebom službenog položaja. Protiv njega je čak sedam žena podnelo krivične, ali je optužnica podignuta samo u slučaju Marije Lukić, koja je dve godine radila kao njegova sekretarica.
Zbog velikog pritiska javnosti, Jeličić je 14. marta ove godine podneo ostavku na funkciju predsednika Opštine Brus, a ona je konstatovana na sednici lokalnog parlamenta 2. aprila.
On je 1. marta izjavio da podnosi ostavku na funkciju predsednika Opštine, ali je ona dostavljena lokalnom parlamentu tek 13 dana kasnije.
Protiv Jeličića se vodi i postupak po krivičnoj prijavi Ministarstva građevinarstva zbog sumnje da je koristeći svoj položaj i uticaj koji je imao kao predsednik Opštine prekršio zakon u slučaju nelegalnog objekta na Pančićevom vrhu.
Ministarstvo sumnja da je Jeličić u dogovoru sa investitorkom Snežanom Mitković, posredovao i trgovao svojim uticajem dajući nalog NN službenom licu, da falsifikuje službene isprave. Milutin Jeličić se u ovom slučaju sumnjiči za krivično delo trgovina uticajem, a slučaj je preuzelo Više javno tužilaštvo u Kraljevu.
Izvor: Insajder