Ministarstvo finansija: Potpisan ugovor o prodaji Komercijalne banke

U Ministarstvu finansija Srbije u Beogradu potpisan je ugovor o prodaji Komercijalne banke Novoj ljubljanskoj banci (NLB).

Komercijalna banka Foto: Promo/Komercijalna banka

Kako je saopšteno iz Ministarstva, ministar finansija Srbije Siniša Mali, predsednik Izvršnog odbora NLB Blaž Brodnjak i član Izvršnog odbora te banke Arčibald Kremser potpisali su su Ugovor o kupoprodaji akcija, u vezi sa 83,23 odsto običnih akcija Komercijalne banke a.d Beograd.

Potpisivanjem ovog ugovora, Komercijalna banka će dobiti novog strateškog partnera, koji će nakon završetka transakcije preuzeti i upravljanje bankom, navedeno je u saopštenju.

Republika Srbija će do datuma završetka transakcije, kako se navodi, ukupno prihodovati više od 450 miliona evra.

Akcije Srbije u Komercijalnoj banci su prodate za iznos od 387,02 miliona evra, a dodatno će država prihodovati od kamate po stopi od 2 odsto godišnje koju će NLB imati obavezu da isplati za period od 1. januara 2020. do datuma završetka transakcije.

Ugovorom je predviđeno i da se 50 odsto iskazane dobiti za 2019. isplati kao dividenda, na osnovu čega će Republika Srbija prihodovati iznos od oko 31 miliona evra, a dodatno je predviđena i isplata dividendi iz ranijih godina, po kom osnovu će Republika Srbija prihodovati iznos od oko 26 miliona evra, precizira se u saopštenju.

Ministar Siniša Mali je istakao je da je veoma zadovoljan uspešnim završetkom procesa, kao i ponuđenom cenom.

Mali: Ponuda prelazi naša očekivanja

"Zadovoljni smo ponuđenom cenom, koja je među najpovoljnijima u odnosu na uporedive, nedavne i relevantne transakcije u regionu. Ova finansijska ponuda prevazilazi i naša očekivanja zasnovana na proceni vrednosti banke, a koju je izradio naš finansijski savetnik 'Lazard'. Ukupne ostvarene prihode po ovoj transakciji država će uložiti na pametan način, i to pre svega u investicioni plan 'Srbija 2025', kao i u vraćanje skupih kredita iz prošlosti", rekao je Mali, a prenelo Ministarstvo finansija.

On je ocenio da kada je reč o finansijskim uslugama, na otvorenom tržištu, privatnik može da bude mnogo bolji vlasnik od države.

"Reč je o ozbiljnoj banci (NLB), koja ima jasnu strategiju i viziju, i koja je jedina regionalna finansijska institucija listirana na Londonskoj berzi. Dakle, vrlo smo zadovoljni procesom koji je bio u potpunosti transparentan i koji je s velikim uspehom priveden kraju. Nadamo se da će se transakcija uspešno zatvoriti u narednih nekoliko meseci", istakao je ministar Mali.

Očekuju se odobrenja za transakciju

Predsednik Izvršnog odbora NLB d.d. Blaž Brodnjak je istakao da će ta banka ostati posvećena jačanju i daljem razvoju Komercijalne banke.

"Ova transakcija predstavlja još jednu veoma važnu prekretnicu u razvoju NLB grupe nakon uspešnog završetka procesa privatizacije naše banke u 2019. godini. Jačanje prisustva u Srbiji, našem najvećem i veoma atraktivnom inostranom tržištu, predstavlja naš strateški prioritet", rekao je Brodnjak.

On je dodao da će se kao rezultat transakcije, tržišni udeo u ukupnoj aktivi NLB-a u Srbiji povećati na preko 12 odsto, čime će NLB postati treća najveća bankarska grupa u zemlji.

"Impresionirani smo kvalitetom i potencijalom Komercijalne banke i njenog brenda, a pohvaljujemo i posvećenost Srbije i zahvaljujemo na transparentnom i profesionalnom postupku", rekao je Brodnjak.

Nakon potpisivanja ugovora, u narednih pet do devet meseci očekuje se odobrenje Evropske centralne banke (ECB), Narodne banke Srbije (NBS) i centralnih banaka i organa za zaštitu konkurencije u zemljama u kojima posluju NLB i Komercijalna banka, te će nakon pomenutih odobrenja biti zaključena transakcija.

Proces pronalaženja strateškog partnera za Komercijalnu banku započet je javnim pozivom 31. maja 2019. godine, u toku kojeg je investiciona banka Lazard, koja je savetnik Republike Srbije u ovom procesu, kontaktirala 28 renomiranih finansijskih institucija širom sveta, od čega su polovina bile banke, a druga polovina investicioni fondovi.

Pregovori s prvorangiranim ponuđačem, Novom ljubljanskom bankom, počeli su 27. decembra 2019. godine. Po okončanju pregovora, Vlada Republike Srbije je na sednici 20. februara 2020. godine, usvojila Nacrt ugovora o kupoprodaji 83,23 odsto akcija Komercijalne banke.

Ovaj proces je jedan od reformskih ciljeva u aktuelnom aranžmanu “Instrument za koordinaciju politika” Republike Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Otkup vlasništva od međunarodnih finansijskih institucija

Pre prodaje banke država je morala da od međunarodnih finansijskih institucija  otkupi 41,47 odsto vlasništva u Komercijalnoj banci. Vlasnici akcija bili su Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Međunarodna finansijska korporacija (IFC) koja je deo Svetske banke, nemački DEG i švedski Swedfond.

Svi strani akcionari su se povukli iz vlasništva na osnovu ugovora koji su potpisani još 2006. i 2009, a država im za udeo od 41,47 odsto platila ukupno 260,7 miliona evra.

Prema istraživanju Insajdera, strani akcionari su tim štetnim ugovorima potpisanim pre 10 godina dobili pravo da državi prodaju svoje udele po ranije garantovanoj ceni ukoliko banka ne bude prodata ili ako oni ne budu zadovoljni cenom.