Ministarstvo za Insajder o privatizaciji Galenike: Kupac uplatio 16 miliona, izveštaj o kontroli privatizacije prihvaćen, osim u jednom delu
Ministarstvo privrede dostavilo je informacije u vezi sa privatizacijom Galenike. Uz Zaključak Vlade se navodi da je privatizacija sprovedena po modelu koji je predložio privatizacioni savetnik Dilojt. Osim toga su dostavili i potvrdu o tome da je kupac uplatio 16 miliona evra za kupovinu kapitala nekada najveće farmaceutske kompanije. Ministastarstvo u odgovoru Insajderu navodi i da je izveštaj Revizora koji kontroliše kupca, prihvaćen u svim delovima, osim u delu koji se tiče raspolaganja imovinom Galenike do 10 odsto vrednosti, kojom novi vlasnik može da raspolaže i bez saglasnosti Ministarstva.
Kupac Galenike je po Ugovoru imao obavezu da uplati 16 miliona evra za kapital preduzeća, 25 miliona evra na ime izmirenja obaveza fabrike prema bankama, isplatu socijalnog programa, kao i investicije u iznosu od 2,4 miliona u prvoj godini.
Imajući u vidu da je pokušaj privatizacije Galenike nekoliko puta propao, da se na kraju javio samo jedan kupac koji ispunjava uslove, kao i da su se zainteresovane kompanije žalile Ministarstvu da preoštri uslovi sužavaju konkurenciju, novinari Insajdera su od Ministarstva privrede još 21. novembra tražili dokumenta u vezi prodaje Galenike, ali i poslednji izveštaj o sprovedenoj kontroli člana ugovora koji se odnosi na zabranu raspolaganja imovinom.
Zaključak Vlade, kojim je odlučeno o novom pokušaju prodaje Galenike, prakticno pokazuje je odluka doneta na preporuku privatizacionog savetnika Dilojta i da je doneta nakon još jednog propalog pokusaja privatizacije.
“Mere za pripremu i rasterećenje obaveza subjekta privatizacije, početnoj ceni i procentu javnog kapitala koji se privatizuje urediće se posebnim zaključkom”, navodi se u Zaključku od 11. Jula 2017.
Galenika je na kraju prodata u novembru 2017. kao firma u finansijskom kolapsu po početnoj ceni od 1 evro. Uslove tendera ispunio je samo jedan kupac, tek osnovana kompanija Aelius iz Luksemburga, koja je preko niza firmi povezana sa renomiranim farmaceutskih proizvođačem – kompanijom EMS iz Brazila. Oni su za kupovinu kompanije ponudili 16 miliona evra.
Ministarstvo je dostavilo dokaze o ovoj uplati koju je kupac izvršio nekoliko dana nakon potpisivanja ugovora.
Imajući u vidu da je odgovor na neka od prvih pitanja upućenih Ministarstvu prošlo dva meseca, novinari Insajdera su uputili dodatna pitanja, ovoga puta po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, a zakonski rok da dostave odgovore ističe iduće nedelje.
Ministarstvo nije prihvatilo deo izveštaja o sprovođenju ugovorenih obaveza
Kontrola sprovođenja obaveza iz Ugovora o privatizaciji sprovodi se svaka četiri meseca. Kada je reč poslednjem izveštaju o sprovedenoj kontroli člana ugovora koji se odnosi na zabranu raspolaganja imovinom, iz Ministarstva smo umesto traženog izveštaja dobili opisan odgovor.
Ministarstvo u odgovoru navodi da je Revizorski izveštaj iz 15. novembra 2018. godine potvrdio da je kupac nje prodavao imovinu Galenike u procentu većem od 10 odsto ukupne imovine, niti je njome raspolagao na drugi način. Sa imovinom vrednom do 10 posto novi vlasnik prema ugovoru ima pravo da raspolaže bez saglasnosti Ministarstva. Međutim, Ministarstvo bi čak i o takvom raspolaganju imovinom moralo da bude obavešteno.
“Izveštaj je, dakle, potvrdio da Elius nije raspolagao stalnom imovinom Galenike iznad dozvoljenog procenta. Revizor se u izveštaju nije izjasnio o procentu raspolaganja stalnom imovinom do 10%, koje kupac može da preduzima bez pisane saglasnosti Ministarstva, niti o raspolaganju celokupnom nepokretnom imovinom Galenike, Ministarstvo privrede taj izveštaj nije prihvatilo (u delu koji se odnosi na izvršenje ove obaveze)”, navodi Ministarstvo u odgovoru Insajderu I dodaju da je kompaniji Elius 26. decembra ostavljen naknadni rok od 60 dana od dana prijema obaveštenja, kako bi dostavio dokaze da je ispunio obaveze.
Šta je prodato
Prodaja 93,7 odsto akcija Galenike podrazumevala je da kupac postaje i vlasnik imovine. Prema pozivu za privatizaciju, po kojem je Galenika na kraju i prodata, navodi se da privatizacija uključuje i četiri firme u kojima Galenika ima većinsko ili potpuno vlasništvo. To su Galing doo, Galenika Banja Luka doo, Galenika Crna Gora doo i Galenika Klirit doo iz Zemuna.
Osim ovoga, prodata je najvažnija oprema, mašine I postrojenja.
Novi vlasnik Galenike je osim zemljišta i opreme dobio i 59 objekata koji su u vlasništvu ove farmaceutske kompanije, među kojima su magacini, fabrike, poslovne zgrade, uključujući I one u Sarajevu i Zagrebu.
Menju njima je i fabrika čvrstih farmaceutskih preparata koja je otvorena 2010. godine, a čija je vrednost tada procenjivana na više od 50 miliona evra.
U vredniju imovinu prodate imovine GAlenike spade I gradsko građevinsko zemljište na kojem nekadašnji farmaceutski gigant koje ima pravo korišćenja. Najveći deo zemljišta kojim raspolaže Galenika nalazi se uz Batajnički drum, na obodu Beograda. U javnom pozivu se navodi da je reč o najmanje 18.770 metara kvadratnih.
Privatizacija Galenike, nekada jedne od najvećih farmaceutskih kompanija na ovim prostorima, okončana je nakon više pokušaja a da javnosti nisu saopštene brojne okolnosti koje su prethodile prodaji.
Istraživanje redakcije Insajder pokazalo je između ostalog i to da je za kupovinu Galenike bilo zainteresovano više kompanija, ali da su mnogi praktično eliminisani strogim tenderskim uslovima.
Inače, Galeniku su od 90-tih godina potresale brojne afere, organizacione i vlasničke promene, a poslednjih godina uoči privatizacije, umesto vesti o poslovnim rezultatima državne kompanije javnost je bila obaveštena o navodnim brojnim zloupotrebama u kompaniji.