Otpušteni radnici Srpske fabrike stakla započeli štrajk glađu: Ako je stečaj poništen, otkazi ne važe

Otpušteni radnici Srpske fabrike stakla (SFS) iz Paraćina počeli su štrajk glađu ispred te fabrike tražeći da budu vraćeni na posao. Oko 230 radnika je otpušteno kada je proglašen stečaj u Staklari, ali taj stečaj je poništen odlukom Privrednog suda u Kragujevcu, zbog čega radnici smatraju da otkazi više ne važe. Predsednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala Srbije Ljubiša Nestorović za Insajder tvrdi da je stečaj nezakonito proglašen i da radnici pre svega traže da se utvrdi konačan status ove fabrike.

Srpska fabrika stakla

Otpuštena radnica Vesna Simić je rekla za N1 da je jedini zahtev radnika, bez koga, kako je rekla, neće prekinuti štrajk, da budu vraćeni na posao.

„Pretili su nam da ne smemo da postavimo šatore blizu ulaza u fabriku, da će podneti krivične prijave, pa smo morali da se ulogorimo ispred zgrade komercijale SFS. Radnici koji rade prolaze pored nas i ne smeju da nam se jave, a radili smo decenijama zajedno. Strašno", kaže za N1 Vesna Simić.

Predsednik sindikata Ljubiša Nestorović kaže za Insajder da prema radnicima nema dugovanja, ali da su otpušteni bez socijalnog programa jer im je otkaz dat nakon proglašenja stečaja. On navodi da je stečaj nezakonito uveden, ali da bi bez obzira na to radnici trebalo da budu vraćeni na posao jer sada stečaj nije na snazi.

Rešenje o stečaju je ranije doneto na predlog firme Veksilum Balkan iz Čačka, koja potražuje od Staklare 47 miliona evra.

Nestrović je ranije za Insajder izjavio da radnici traže da se preispita to dugovanje i smatraju da dug prema toj firmi postoji, ali da je mnogo manji. Kako kaže, njegov je stav da je materijal za stečaj namešten i da nema veze sa stvarnim poslovanjem i dugovanjem Srpske fabrike stakla.

„Staklara takođe duguje Srbijagasu, EPS-u i Poreskoj upravi. Da su oni pokrenuli stečaj ne bismo pravili problem, jer su to egzaktna dugovanja, tačno se zna kome se koliko duguje’’, rekao je Nestorović.

Dodao je da je firma Veksilum Balkan osnovana u februaru 2017, i to s ciljem da pokrene stečaj Staklare. Stečaj je 2017. prvi put i proglašen. Nestorović kaže da u fabrici trenutno radi oko 400 ljudi, i da je povećan izvoz za 60 odsto.

Ukidanje stečaja, proglašavanje stečaja…

Krajem novembra prošle godine Privredni sud u Kragujevcu doneo je odluku o obustavljanju prethodnog stečajnog postupka nad Srpskom fabrikom stakla jer je čačanska firma Veksilum Balkan povukla predlog za pokretanje stečaja.

Zbog utvrđivanja postojanja stečajnog razloga, Sud je najpre 4. maja pokrenuo prethodni stečajni postupak, da bi, nakon prvog ukinutog rešenjastečaj bio otvoren 20. septembra 2017. Privredni apelacioni sud, po žalbi, ukida ovo rešenje i vraća ga na ponovni postupak, kragujevački sud ponovo otvara stečaj, ali je usledilo novo ukidanje 7. marta.

Nakon toga održano je nekoliko ročišta, Veksilum je čak tražio izuzeće stečajnog sudije, što je odbijeno, da bi 23. novembra 2018. neočekivano povukao predlog za stečaj paraćinske fabrike.

Sa danom otvaranja stečaja, 20. septembra 2017, radni odnos je prestao za svih 800 radnika. S većim brojem sklopljen je ugovor o angažovanju, dok je 230 ostalo praktično na ulici, otpušteni bez otpremnine.

Okupljeni u grupu koja je sebe nazvala “Otpušteni preko Fejsa”, jer su za gubitak posla saznali preko ove društvene mreže, više od godinu dana tvrdili su da je dug nepostojeći i da je stečaj lažan.

Paraćinsku Staklaru je CPR Impeks, koji se bavi prodajom naoružanja i vojne opreme, preuzeo 2015. godine od konzorcijuma koji su činili Korporativna trgovinska banka iz Sofije, kao garant, bugarska firma Glass Industry i Rubin iz Plevena.

Konzorcijum je u Srbiji predstavljao bugarski biznismen Cvetan Vasilev protiv koga se Bugarskoj vodi postupak zbog sumnje da je proneverio više od sto miliona evra.

Staklara je Bugarima, za pet godina prodata dva puta. Prvo ju je na tenderu 2006. kupila firma Rubin iz bugarskog Plevena, i to za samo 100.000 evra. Procenjena vrednost fabrike tada je iznosila 15 miliona evra, a kupac je ponudio ulaganja u visini 25 miliona evra.

Kako obaveze iz kupoprodajnog ugovora nisu ispunjene, a zbog neisplaćenih dugova za gas, 2009. godine većinski vlasnik Staklare postalo je javno preduzeće Srbijagas koje je tri godine kasnije, saopštilo da je našlo perspektivnog kupca.

Novi vlasnik od marta te godine je konzorcijum koji čine Korporativna trgovinska banka iz Sofije, kao garant, bugarska firma Glass Industry i ponovo Rubin iz Plevena.

Ugovor o prodaji staklare s direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem potpisao je Cvetan Vasilev, kao predsednik Nadzornog odbora bugarske banke koja je bila garant posla.

Već 2015. Staklari ponovo preti isključenje struje i gasa zbog neplaćenih računa.

Srbija već tri godine ne reaguje na zahtev Bugarske da joj izruči Cvetana Vasileva koji se nalazi na crvenoj interpolovoj poternici zbog optužbi za proneveru  više od sto miliona evra.

Predsednik Tomislav Nikolić je krajem 2016. za Insajder potvrdio da je vlasnik Srpske fabrike stakla tokom poplava 2014. bio jedan od donatora fondacije njegove supruge Dragice Nikolić. Predsednik je, međutim, naveo da je donacija uplaćena pre no što je za Vasilevim raspisana poternica.

Izvor: Insajder, N1